Geopolityka

Merkel: Niemcy zwiększą wydatki obronne

Fot. bundeskanzlerin.de
Fot. bundeskanzlerin.de

W nadchodzących latach Niemcy zwiększą wydatki obronne, by zbliżyć się do natowskiego celu wynoszącego 2 proc. PKB - powiedziała w sobotę kanclerz Angela Merkel na spotkaniu z młodzieżówką CDU w Paderborn w Nadrenii Północnej-Westfalii.

Merkel nie sprecyzowała, o ile ani kiedy wzrosną nakłady na siły zbrojne. Powiedziała natomiast, że prezydent USA Barack Obama w rozmowie z nią wyraził pogląd, że nie może być dłużej tak, że Stany Zjednoczone przeznaczają na obronność 3,4 proc. PKB, podczas gdy Niemcy, ich bliski sojusznik w NATO, tylko 1,2 proc.

"By przejść z 1,2 proc. do 2 proc., musielibyśmy (te nakłady) zwiększyć o ogromną kwotę" - powiedziała Merkel. W 2016 roku niemiecki budżet obronny wynosi 34,3 mld euro. By osiągnąć zalecany w NATO pułap 2 proc., dodatkowe nakłady musiałyby sięgnąć ponad 20 mld euro.

Osiągnięcie progu wydatków 2% PKB jest jednak mało prawdopodobne, choć Niemcy istotnie w ograniczonym stopniu podwyższają nakłady na obronę. Istotne znaczenie dla tego procesu będą miały przyszłoroczne wybory parlamentarne, gdyż w ich wyniku może wzrosnąć znaczenie skrajnych partii sprzeciwiających się współpracy w ramach NATO. 

Jak na razie zakres środków wzmocnienia wdrażany przez Niemcy jest niewystarczający w stosunku do potrzeb, ale z drugiej strony podejmowane są kolejne kroki jak np. plan zamówienia kilku dodatkowych korwet rakietowych. Na pewno jednak istotne znaczenie ma sam fakt przełamania negatywnego trendu wydatków obronnych i branie udziału w działaniach wzmacniających gotowość NATO, jak siły natychmiastowego reagowania czy rozszerzona wysunięta obecność na wschodniej flance (państwo ramowe grupy bojowej na Litwie).

W ubiegłym roku europejscy sojusznicy przeznaczyli na obronność 253 mld dolarów, w porównaniu z wydatkami USA w wysokości 618 mld dolarów. Gdyby trzymać się uzgodnionego celu 2 proc. PKB na wydatki obronne, to należące do NATO kraje europejskie powinny rocznie dopłacać 100 mld dolarów. Obecne wydatki średnio wynoszą ok. 1,4 proc. PKB.

PAP/JP

Komentarze (1)

  1. strategiczny

    ta kobieta powinna przemawiac w Zwikau, miejscu produkcji Trabantow. Zwiekszenie wydatkow na zbrojenia, polegac bedzie na zakupie 25 luf do posiadanych juz "wozuw bokowych" niezwyciezonej armii pt. Bundeswehra, do samolotow, dostarczone zostana kola zapasowe do przestarzalego sprzetu latakacego, F-16 wesprze w razie czego, polska armia