Reklama

Geopolityka

Manewry NATO w Rumunii. Z udziałem Polski i Ukrainy

W Rumunii rozpoczęły się pierwsze po szczycie NATO w Warszawie duże ćwiczenia wojskowe, w których weźmie udział ponad 2,7 tysiąca żołnierzy z pięciu państw NATO – w tym z Polski - oraz pięciu państw z programu Partnerstwa dla Pokoju.

 Ćwiczenia SABER-GUARDIAN-16 rozpoczęły się uroczyście 27 lipca br. w Centrum treningowym rumuńskich wojsk lądowych „Getica” w Cincu. W ceremonii wziął udział minister obrony Rumunii Mihnea Motoc, szef sztabu generalnego rumuńskich sił zbrojnych generał Nicolae Ciuca oraz przedstawiciele wszystkich państw biorących udział w manewrach.

Ćwiczenia mają trwać do 7 sierpnia br. i będą według Rumunów bardzo dobrą okazją do „weryfikacji możliwości współpracy regionalnej w rejonie Morza Czarnego”. Weźmie w nich udział m.in. 900 żołnierzy rumuńskich wojsk lądowych oraz 1700 żołnierzy amerykańskich z ciężkim sprzętem (w tym z czołgami M1 A2 Abrams). Swoje pododdziały przesłały również Polska, Bułgaria i Kanada oraz pięć państw z programu Partnerstwa dla Pokoju: Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Mołdawia i Ukraina.

Fot. http://www.mapn.ro

Testowany będzie „fikcyjny scenariusz zainspirowany rzeczywistością, którą można zobaczyć na wschodniej flance w regionie Morza Czarnego, w której dochodzi do niestabilności a następnie do dynamicznego zabezpieczenia sytuacji”.

Reklama

Komentarze (2)

 1. box

  Tylko Rumunia + USA to 2600. Zostaje 100 żołnierzy na pozostałe 8 krajów

  1. Trollhunter

   Ze względu na użycie wyrazu 'ponad' twoje wyliczenia mogą być obarczone sporym błędem.

 2. Kasia

  Ormianie i Azerowie na wspólnych ćwiczeniach? Może być ciekawie!

Reklama