Reklama

Geopolityka

Macron: czerwona linia w Syrii. Francja uderzy w razie ataku chemicznego

Prezydent Emmanuel Macron powiedział we wtorek, że Francja ustaliła „czerwoną linię” w Syrii i jest gotowa do akcji wojskowej, jeśli broń chemiczna zostanie użyta przeciwko ludności cywilnej w tym kraju. 

"Ustaliłem czerwoną linię w kwestii broni chemicznej i potwierdzam ją" - powiedział dziennikarzom Macron. Zastrzegł jednak, iż francuskie "agencje wywiadowcze i siły zbrojne nie wykazały, że przeciwko cywilom w Syrii użyto broni chemicznej".

W ostatnich dniach przedstawiciele władz Francji mówili, że wydaje się prawdopodobne, iż siły reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada użyły chloru podczas ofensywy na będącą pod kontrolą rebeliantów prowincję Idlib i na Wschodnią Gutę. W maju 2017 roku Macron ostrzegał, że "jakiekolwiek użycie broni chemicznej spotka się z odwetem i natychmiastową odpowiedzią, przynajmniej jeśli chodzi o Francję".

W piątek Macron - jak przekazał Pałac Elizejski - zwrócił się w rozmowie telefonicznej do prezydenta Rosji Władimira Putina, by ten "zrobił wszystko co możliwe, aby syryjski reżim położył kres niedającemu się uzasadnić pogorszeniu sytuacji humanitarnej w Syrii".

W dniu 6 lutego międzynarodowa komisja śledcza ONZ ds. Syrii poinformowała, że ONZ wszczęła śledztwo w sprawie domniemanych ataków chemicznych przeprowadzanych przez siły reżimu syryjskiego na miejsca zamieszkane przez rebeliantów. Jak podała komisja w oświadczeniu wydanym w Genewie, "bomby najprawdopodobniej zawierające chlor zostały użyte w mieście Sarakib oraz w Dumie we Wschodniej Gucie". 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (14)

 1. luks

  W tym przypadku Francja nie potrafi wprowadzić porządku na własnym podwórku w Cale ( gdzie rządzą islamskie siły demokratyczne) które terroryzują kierowców tirów udających się do W. Brytanii, a tu Francja bierze się za Syrię...

  1. rozczochrany

   Dokładnie

  2. p:f

   Cale dawno się już uspokoiło. Ogarnij, co piszesz

 2. Kóma

  Gdzieś o takich podobnych francuskich ostrzeżeniach już czytałam ... No właśnie, przed wrześniem 1939 r., Francja też ostrzegała Niemcy. Ba, nawet zawarła pakt o pomocy militarnej dla Polski na wypadek niemieckiej agresji, co nie przeszkodziło jej 12 września 1939 roku wespół z Wielką Brytania, na tajnej dla Polski konferencji w Abbeville, zdradzić nasz kraj w haniebny sposób. No, i niestety Francja wówczas nie uderzyła na zachodzie. Teraz też nie uderzy, bo to tchórze zwyczajni są....

  1. doktorinio

   a o 1938 i Czechosłowacji czytałeś? pewnie nie...

 3. Kowalskiadam154

  Francja pokazała mocarstwowość w Libii gdzie po tygodniu musiała błagać Obame o pomoc bo logistycznie zaczęła robić bokami Zastanawiam się co zrobi Macron gdy w Syrii Rosja nie okaże się pobłażliwa dla francuskiego lotnictwa morskiego :-))

 4. Karkses

  Oh rany czy Francja może przestać się ośmieszać. To już naprawdę jest żenujące. Chyba pora im powiedzieć że nie są już nawet lokalnym mocarstwem i nie liczą się na arenie międzynarodowej.

  1. technik

   gdyby nie atom

  2. Kozi

   To ciekawe stwierdzenie że Francja nie się nie liczy bo jest jednym z dwóch europejskich mocarstw.

 5. Szwejjakobyły

  Skończcie z tym bezmyślnym powtarzaniem propagandy wojennej, jak można być tak naiwnym w XXI w ??

 6. macron

  Libia właśnie po takiej interwencji Francji - przestała istnieć ???????

 7. tyer

  Reżim syryjski uśmiał się nieźle. Wywiad francuski będzie potwierdzał wszystko to czego sobie rząd zażyczy.

  1. reyt

   Jak w Polsce.

 8. Smuteczek

  Jak dla mnie jest to czysciutka zapowiedz kolejnej chemicznej prowokacji zwiastujacej kolejne bombardowania Syryjskich lotnisk

 9. autor_nieznany

  No to chyba jest coś na rzeczy bo wczoraj Centrum Pojednania Stron w Syrii podało: --- Mieszkaniec prowincji Idlib opowiedział rosyjskim wojskowym o szykującej się prowokacji ze strony „Dżabhat an-Nusry\" - podaje Centrum Pojednania Stron Konfliktu w Syrii. Wczoraj wieczorem pracownicy Centrum Pojednania otrzymali telefon od mieszkańca miasta Serakab (prowincja Idlib), który opowiedział im o szykującej „inscenizacji\" z użyciem substancji trujących „na użytek zagranicznej telewizji\". Według zeznań świadka terroryści „Dżabhat an-Nusry\" przywieźli do Serakabu ponad dwadzieścia butli z chlorem. „Jak powiedział nasz informator, przedstawiciele lokalnego oddziału „Białych Kasków\" przeprowadzali próby „udzielania pierwszej pomocy\" w indywidualnych środkach ochrony „lokalnym ofiarom zatrucia\" Próby nagrywali na kamery zawodowi korespondenci telewizyjni, którzy komentując działania „Białych Kasków\", wkładali mikrofony do futerału z napisem „CNN\". „W przerwach korespondencie doradzali się z kimś przez telefon satelitarny w języku angielskim\" — informuje Centrum, przywołując słowa świadka. Celem prowokacji może być oskarżenie Damaszku o użycie broni chemicznej wobec ludności cywilnej. Rosyjskie centrum podkreśla, że otrzymana informacja budzi poważny niepokój. ----------------------------- Teraz przeczytajmy jeszcze wczorajszą wypowiedź prezydenta Turcji: ---------------- Stany Zjednoczone muszą zakończyć spektakl z walką z grupą terrorystyczną „Państwo Islamskie”, który ma na celu stawianie oporu Turcji, oświadczył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. „Wy (USA) mówicie, że walczycie przeciwko PI. A ilu członków PI zlikwidowaliście? Ci, którzy walczyli przeciwko PI, teraz walczą przeciwko Turcji. Nikt nie ma prawa używać PI jako wymówki. Czas zakończyć ten spektakl z PI, nadszedł czas, aby zdjąć maskę” — cytuje Erdogana RIA Novosti. Według niego władze USA wydały już 550 milionów dolarów na pomoc siłom samoobrony syryjskich Kurdów. Kwota ta może wzrosnąć do 3 miliardów dolarów. „Mówią nam: «Jeśli nas zaatakujecie, odpowiemy agresywnie». Ci, którzy to mówią, nigdy w życiu nie wypróbowali osmańskiej pięści” — podsumował prezydent Turcji. ------------------------------------- Więc teraz możemy przytoczyć dawną wypowiedź byłego Prezydenta RP --- \"Tonący brzydko się chwyta\"

 10. Artur

  czyżby pozazdrościli Izraelowi strąconego samolotu?

 11. R

  Już jeden Barack tak mówił, a potem kombinował jak się z tego wykręcić.

 12. Dan

  No to się wszyscy przestraszyli :) Co tam USA, czy Rosja, teraz Micron będzie w Syrii rozdawał karty.

 13. Sulaco

  Od kilku lat ta sama śpiewka. Nic tylko czekać jak \"zbrodniczy reżym\" znowu zagazuje niewinnych dżihadzistów .

 14. Turtej

  Francja próbuję na siłę pokazać że coś znaczy w tamtym regionie .

Reklama