Reklama

Geopolityka

Macierewicz: "Nareszcie NATO jest w Polsce"

Fot. R. Surdacki / Defence24.pl
Fot. R. Surdacki / Defence24.pl

„Zakończył się warszawski szczyt NATO. Największy i najbardziej doniosły, o historycznym znaczeniu” – mówił podczas briefingu prasowego na zakończenie szczytu minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Antoni Macierewicz na spotkaniu z dziennikarzami podsumował szczyt NATO w Warszawie. Na początku mówił o otrzymanych licznych podziękowaniach i gratulacjach za dobrą organizację spotkania najważniejszych przywódców państw członkowskich NATO.

W czasie trwania szczytu odnotowanych zostało kilka incydentów związanych ze złamaniem zakazu lotów w strefie ochronnej przez drony. „Takich incydentów łącznie odnotowaliśmy cztery. Próby wejścia w przestrzeń chronioną. Zostały one unieszkodliwione” – poinformował Macierewicz.

W czasie swojego wystąpienia szef resortu obrony przypomniał pokrótce postanowienia szczytu. „Nareszcie NATO jest w Polsce. Nie tylko na szczycie, ale poprzez decyzje polityczne tu podjęte również fizycznie” – mówił minister obrony przypominając podjęte postanowienia. Wśród najważniejszych z nich, dotyczących Polski, należy wymienić stacjonowanie jednej z czterech batalionowych grup, które mają zostać rozlokowane na wschodniej flance Sojuszu. „Już w styczniu, lutym mają stacjonować wojska. W Polsce to się na pewno uda. Chcę przypomnieć, że USA są państwem ramowym” – dodał minister. Wiadomo już, że chęć udziału w grupach batalionowych wyraziła Rumunia, Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone.

W Polsce ma się również znaleźć dowództwo dywizyjne, które będzie odpowiadało za wszystkie cztery grupy batalionowe – „Od Estonii po południe Polski, wszystkie rozlokowane tutaj wojska NATO będą podporządkowane dowództwu dywizyjnemu, wybudowanemu na dowództwie dywizyjnym jednej z dywizji polskich". Szef resortu obrony nie chciał jednak zdradzić o którą konkretnie dywizję chodzi, nie poinformował również gdzie dokładnie będzie stacjonowała grupa batalionowa.

Antoni Macierewicz do sukcesów wypracowanych na szczycie zaliczył również mające powstać składy magazynowe, dla których miejsca już zostały wyznaczone i przygotowane. W Polsce ma powstać pięć takich składów.

„To wielki dzień dla Polski. To wielki dzień dla NATO, dla całej społeczności krajów, państw, narodów wolnego świata. Zdobyliśmy się na taką zmianę, w tak krótkim czasie. Dwa lata po Walii NATO stanęło na wysokości zadania. Pokazało gdzie jest granica agresji, której nie można w żaden sposób przekroczyć. To stwarza nadzieję, że będziemy żyli w bardzo bezpiecznym świecie” - zakończył swoją wypowiedź Antoni Macierewicz.

__________________________________

Czytaj więcej: Szatkowski: Newport pokazało, że można tchnąć nowe życie w NATO. Następny krok - w Warszawie.

Czytaj więcej: Niemiecki ekspert o działaniach NATO. "Putin na pewno jest zaskoczony".

Czytaj więcej: Ekspert dla Defence24.pl: Niemcy pokazują minimum solidarności sojuszniczej.

Czytaj więcej: Brytyjski ekspert o szczycie NATO: "Pomoże uleczyć część ran, które powstały po Brexit",

Reklama

Komentarze

    Reklama