Reklama

Geopolityka

Macierewicz na Warsaw Summit Experts' Forum

Fot. mon.gov.pl
Fot. mon.gov.pl

Już teraz można powiedzieć, że szczyt NATO w Warszawie ma znaczenie historyczne i będzie pamiętany przez dekady - powiedział szef MON Antoni Macierewicz podczas przemówienia w ramach Warsaw Summit Experts« Forum. Jako jedno z największych osiągnięć szczytu wymienił wzmocnienie wysuniętej obecności sił NATO - co zinterpretował jako odmowę przyznania Rosji prawa veta wobec dążeń państw wschodniej flanki do wzmocnienia obecności Sojuszu na ich terytorium.

Przemawiając na towarzyszącej warszawskiemu szczytowi konferencji Antoni Macierewicz stwierdził, że wobec kryzysu UE, NATO stało się najważniejszą instytucją utrzymującą bezpieczeństwo i stabilność na kontynencie europejskim. Zaznaczył, że konieczne jest jasne rozdzielenie kompetencji między tymi instytucjami, przy czym to NATO powinno zajmować się kwestiami twardego bezpieczeństwa, zaś UE używać narzędzi natury ekonomicznej. Jednocześnie - zdaniem ministra - NATO i UE muszą ściśle współpracować odpowiadając na zagrożenia, przed którymi stoi Zachód. 

Minister Macierewicz zadeklarował także, że Polska ma świadomość, iż w obliczu wyzwań wymagany jest zwiększony wysiłek wszystkich członków NATO. W tym kontekście wymienił planowane działania polskiego wojska, w tym udział w misji air policing w Rumunii, wsparcie dla Kanady w tworzeniu batalionowej grupy bojowej na Łotwie, a także rotacyjną obecność jednostek krajów V4 w państwach bałtyckich.

Reklama

Komentarze

    Reklama