Reklama

Geopolityka

Łodzie RHIB dla brytyjskiej marynarki

Fot. BAE Systems
Fot. BAE Systems

Koncern BAE Systems otrzymał kontrakt na dostawę dla Royal Navy sześćdziesięciu szybkich łodzi sztywnodennych Pacific 24.

Kontrakt jest wart około 13,5 miliona funtów (20,4 miliona dolarów), a wiec nie należy do największych, jakie zawarto w ostatnim czasie z koncernem BAE Systems. O jego podpisaniu powiadomił jednak osobiście brytyjski minister obrony Michael Fallon podczas wizyty w bazie morskiej w Portsmouth 14 grudnia br., doceniając znaczenie RHIB w obecnie realizowanych przez brytyjską marynarkę wojenną zadaniach.

Nowe łodzie Pacific 24 w wersji Mark 4 mają być bowiem na wyposażeniu zarówno nowych okrętów patrolowych, jak i obu lotniskowców typu Queen Elizabeth. Są one określane jako konie robocze brytyjskich sił morskich realizując w czasie pokoju wszelkie operacje abordażowo–inspekcyjne nierozłącznie związane ze zwalczaniem przemytu, piractwa i terroryzmu.

Pomaga w tym ich silna konstrukcja oraz szybkość przekraczająca 38 węzłów. Według koncernu BAE Systems zamówienie będzie realizował zespół składający się tylko z 19 pracowników, pracujących w niewielkim zakładzie zlokalizowanym na terenie bazy morskiej Portsmouth. Pierwsze łodzie będą przekazana na początku 2016 r, a dostawy będą realizowane przez kolejne cztery lata.

Reklama

Komentarze (1)

  1. AS1

    Nasi rzadzacy tez kupili podobne lodzie ... tylko zapomnieli do nich dokupic corvet/fregat/niszczycieli/lotniskowcow.

Reklama