Reklama

Geopolityka

Kwartet brytyjsko - polski o polityce wschodniej i bezpieczeństwie

Od lewej: minister obrony Wlk. Bryt. Philip Hammond i szef MON-u Tomasz Siemoniak - fot. mjr Robert Siemaszko (DPI MON)
Od lewej: minister obrony Wlk. Bryt. Philip Hammond i szef MON-u Tomasz Siemoniak - fot. mjr Robert Siemaszko (DPI MON)

Dzisiaj, tj. 19 września br., odbywa się w Warszawie spotkanie Ministrów Spraw Zagranicznych oraz Ministrów Obrony Polski i Wielkiej Brytanii w formule Kwadrygi.Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak spotykają się w Warszawie ze swoimi odpowiednikami z Wielkiej Brytanii, Williamem Hague i Philipem Hammondem.

Konsultacje prowadzone są w formule tzw. kwadrygi tzn. czterej ministrowie debatują wspólnie podczas posiedzenia plenarnego, jednak wcześniej był czas na bilateralne spotkanie szefów poszczególnych resortów. Jak podał rzecznik MON Jacek Sońta, ministrowie obrony spotkali się o godz. 11. O 12 odbyło się wspólne posiedzenie z ministrami SZ, po której zorganizowano wspólną konferencję prasową.

Ministrowie poruszają szereg zagadnień istotnych dla obu stron, m.in.przyszłość Europy i strefy Euro, wolny handel, wschodni wymiar Europejskiej Polityki Sąsiedztwa - Partnerstwo Wschodnie, aktualna sytuacja w Rosji, na Ukrainie i w Białorusi.

Przedmiotem dyskusji były również kwestie związane ze Wspólną Polityką Bezpieczeństwa i Obrony UE, współpracą w ramach NATO, polsko - brytyjską współpracą w dziedzinie obronności i inne kwestie związane z polityką zagraniczną i polityką obrony, jak Syria i Afganistan.

Ministrowie zajmują się również polityką klimatyczną i energetyczną (w tym perspektywami wydobycia gazu łupkowego w Polsce). Wśród tematów nie zabrakło również sprawy funkcjonowania Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych.

Po zakończeniu spotkania, ministrowie Wielkiej Brytanii spotkają się z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

Dzisiejsze konsultacje czterostronne odbywają się po raz drugi w historii. Pierwsze miały miejsce w październiku 2010 r. w Londynie. Ich celem jest identyfikowanie obszarów dalszego zacieśniania współpracy między Polską, a Wielką Brytanią, ale i rozmowa o rozbieżnych stanowiskach.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama