Reklama

Geopolityka

Krym: FSB informuje o rozbiciu stworzonej na Ukrainie "grupy ekstremistów"

FOT. RIA NOVOSTI ARCHIVE, IMAGE #846846 / ANDREY STENIN / CC-BY-SA 3.0
FOT. RIA NOVOSTI ARCHIVE, IMAGE #846846 / ANDREY STENIN / CC-BY-SA 3.0

Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała, że na anektowanym Krymie zatrzymano trzyosobową „grupę ekstremistyczną”. Zdaniem Rosjan grupa stworzona w Charkowie na Ukrainie i składająca się z Tatarów krymskich miała za zadanie miała za zadanie „podsycanie napięć narodowościowych”. 

Komunikat FSB głosi, że grupę tworzyły trzy osoby: Erol Welijew, współpracownik przywódcy Tatarów krymskich Mustafy Dżemilewa, oraz dwaj bokserzy. Grupa ta miała za zadanie atakowanie "nastawionych prorosyjsko Tatarów krymskich" i "podsycanie napięć narodowościowych" - oznajmiła FSB.

Rosyjskie służby specjalne utrzymują, że grupa została utworzona w Charkowie i że Welijew powołał ją na polecenie Refata Czubarowa, przewodniczącego tatarskiego samorządu Medżlisu, "przy wsparciu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy" (SBU).

FSB oświadczyła także, iż grupa stała za atakiem na dom muzułmańskiego duchownego na Krymie w styczniu 2018 roku.

Wcześniej w poniedziałek funkcjonariusze FSB przeprowadzili rewizje w domach Edema Smaiłowa i Serwera Mustafajewa, dwóch aktywistów tatarskich.

Rosja po aneksji Krymu zakazała działalności Medżlisu. Najwyższe władze tatarskiej organizacji, które w wyniku aneksji zmuszone były do opuszczenia półwyspu, kierują nią z Kijowa.

Wchodzący w skład Ukrainy Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku, po referendum uznanym przez władze Ukrainy i Zachód za nielegalne. Tatarzy, którzy stanowią 12 proc. mieszkańców półwyspu, byli przeciwni plebiscytowi.

Źródło:PAP

Komentarze (4)

 1. tak tylko... (Michał Rakowski)

  Krym pod panowaniem rosyjskim był mniej więcej tyle ile Warszawa, dlatego uprawomocnione jest stwierdzenie, iż w przypadku zajęcia przez Rosjan Warszawy wydano by oświadczenie: \"w Warszawie grupa miejscowych ekstremistów miała za zadanie podsycanie napięć narodowościowych\"...

  1. tyle samo warta ....

   @tak tylko... Krym pod panowaniem ukraińskim był mniej więcej tyle ile Warszawa, dlatego uprawomocnione jest stwierdzenie, iż w przypadku zajęcia przez ukraińców Warszawy wydano by oświadczenie: \\\"w Warszawie grupa miejscowych ekstremistów miała za zadanie podsycanie napięć narodowościowych\\\"...

  2. Yugol

   Irlandia,Cypr,Kuba,Kosovo poczytaj sobie to nie trudno ci będzie zrozumieć sprawę Krymu

  3. Adam S.

   Krym nigdy nie był \"pod panowaniem\" ukraińskim. Krym został przyłączony przez Rosjan do ukraińskiej SRR po tym, jak Moskwa wysiedliła rdzennych mieszkańców Krymu i doprowadziła półwysep do katastrofy ekonomiczno - ekologicznej. To Ukraina, sama będąc w gruzach po II WŚ, doprowadziła wodę z Dniepru i odbudowała krymskie rolnictwo. To za czasów niepodległej Ukrainy krymscy Tatarzy mogli powrócić do Ojczyzny. To w Kijowie wykształciła się cała współczesna elita Tatarów Krymskich. W ramach Ukrainy Krym może być częścią Europy i śródziemnomorskiego świata. Pod rządami Moskwy Krym może być tylko otoczoną zasiekami bazą wojskową dla rakiet skierowanych na Europę.

 2. złośliwiec

  Cóż. Najwyraźniej FSB musi sama tworzyć grupy ekstremistów, żeby mieć co rozbijać. Ale z tymi prorosyjskimi Tatarami to rosyjscy propagandyści przegięli.

 3. Joanna K.

  Nie wykluczone, ze FSB walczy na Krymie sama ze sobą ...

 4. watpie

  A w tej syrii to kto jest ten dobry ?