Reklama

Geopolityka

Krwawe starcia libijskiej armii z bojownikami Daesh w Libii

Fot. PersianDutchNetwork/Wikimedia/CC BY-SA 4.0
Fot. PersianDutchNetwork/Wikimedia/CC BY-SA 4.0

Jak informuje Reuters, powołując się na źródła medyczne, w pobliżu Syrty z rąk bojowników Państwa Islamskiego zginęło co najmniej 10 żołnierzy armii libijskiej, zaś 40 zostało rannych.                    

Celem brygad złożonych z libijskich żołnierzy jest odbicie Syrty, ważnego portowego miasta nad Morzem Śródziemnym, gdzie islamiści, korzystając z przedłużającej się próżni władzy w kraju, utworzyli własny przyczółek.

W środę poinformowano, że żołnierzom udało się zdobyć tereny na południe od tego położonego na wschód od Trypolisu miasta. Wcześniej tego samego dnia byli oni celem czterech ataków samobójczych z użyciem samochodów pułapek.

Od 2014 roku Libia jest sceną rywalizacji dwóch zwalczających się obozów politycznych na wschodzie i zachodzie, popieranych przez różne zbrojne milicje walczące o władzę w bogatym w zasoby ropy naftowej kraju. Pod koniec marca po rozmowach pod auspicjami ONZ powstał jednak Rząd Porozumienia Narodowego, który ma zastąpić dwie rywalizujące ze sobą administracje - w Trypolisie i w Tobruku na wschodzie kraju. Zachód liczy, że ten rząd jedności przyczyni się do zwalczenia IS.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (1)

  1. kafir

    Określenie armia libijska jest zbyt ogólnikowe.

    1. polkmnYUnmklop

      To raczej różne grupy rebeliantów, które są najczęściej ze sobą skłócone.

Reklama