Reklama

Geopolityka

Kraje NATO popierają suwerenność Ukrainy

Marszałek lotnictwa Stuart Peach, fot. NATO
Marszałek lotnictwa Stuart Peach, fot. NATO

Przedstawiciele USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Polski i Litwy potwierdzili w środę swe niezachwiane poparcie dla suwerenności, integralności terytorialnej i euroatlantyckich aspiracji Ukrainy. Omówili też obawy związane ze wzrostem rosyjskiej aktywności wojskowej w regionie – podał Pentagon.

Jak przekazano w komunikacie amerykańskiego resortu obrony, p.o. podsekretarza obrony ds. polityki Amanda Dory uczestniczyła w środę w wirtualnym spotkaniu kolegów z NATO – z Kanady, Litwy, Polski i Wielkiej Brytanii, którzy - jak podkreślono – "wnoszą kluczowy wkład w pomoc na rzecz bezpieczeństwa Ukrainy". Gospodarzem spotkania był brytyjski minister obrony Ben Wallace.

Przedstawiciele władz "potwierdzili swoje niezachwiane poparcie dla suwerenności, integralności terytorialnej i euroatlantyckich aspiracji Ukrainy oraz omówili obawy związane ze wzrostem rosyjskiej aktywności wojskowej w regionie" - napisano w komunikacie. Zaznaczono przy tym, że "destabilizujące działania Rosji podważają deeskalację napięć osiągniętą dzięki porozumieniu wynegocjowanemu 27 lipca 2020 r. przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE)".

Uczestnicy spotkania "powtórzyli swoje zobowiązanie na rzecz zapewnienia szkoleń i wsparcia w celu budowania zdolności sił Ukrainy do zachowania integralności terytorialnej kraju i kontynuowania postępów w kierunku interoperacyjności NATO" – napisał Pentagon.

Natomiast w Kijowie w środę spotkali się szef sztabu generalnego Ukrainy generał Rusłan Chomczak i przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO marszałek lotnictwa Stuart Peach. Chomczak stwierdził, że wizyta szefa Komitetu Wojskowego NATO to "przekonujący dowód świadczący o uwadze", jaką kierownictwo Sojuszu przykłada do rozwoju partnerstwa między Ukrainą i NATO. Uznał, że współpraca między siłami zbrojnymi Ukrainy, NATO oraz sojusznikami "charakteryzuje się wysoką dynamiką i nabiera rozpędu".

Jak czytamy w komunikacie sztabu generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, podczas spotkania w Kijowie Peach i Chomczak omówili sytuację na wschodzie Ukrainy, gdzie od 2014 roku trwa konflikt ukraińskich sił rządowych z prorosyjskimi separatystami, a w ostatnim czasie obserwowana jest eskalacja. Rozmawiano też o ogólnej sytuacji bezpieczeństwa wokół Ukrainy – dodano.

Reklama
Reklama

Tematem spotkania była także reforma ukraińskich sił zbrojnych i transformacja systemu szkoleń zgodnie ze standardami NATO. Peach zapewnił o dalszym wsparciu dla Ukrainy ze strony Sojuszu – zaznaczono w komunikacie.

Dzień wcześniej o zaostrzeniu sytuacji na wschodzie kraju z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem rozmawiał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który podkreślił, że NATO to jedyna droga do zakończenia wojny w Donbasie. Zaznaczył, że "prawdziwym sygnałem" dla Rosji byłoby otrzymanie przez Ukrainę planu na rzecz członkostwa (Membership Action Plan) w NATO.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. tut

    Słowa, nie kosztują.

Reklama