Reklama

Geopolityka

Kownacki: Będą nowe samoloty dla VIP

Fot. MON
Fot. MON

Ministerstwo Obrony Narodowej planuje zakup małych i średnich samolotów do transportu najważniejszych osób w Polsce - podaje „Nasz Dziennik”. Informację potwierdził sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki.

- Komitet Stały RM przyjął plan na pozyskanie floty dla VIP; MON będzie odpowiadał za flotę, jest szansa na pozyskanie w 2017 - napisał na Twitterze sekretarz stanu.

Według podawanych przez "Nasz Dziennik" informacji, resort obrony planuje zakup dwóch małych samolotów, które będą w stanie zabrać na pokład ok. 20 pasażerów. MON nabędzie również dwa średnie samoloty z ok. 100 miejscami dla pasażerów. Jak podkreślają dziennikarze, małe maszyny służyć będą do transportu w granicach Polski i Europy, natomiast średnie do przewozu prezydenta, premiera i ministrów do dalszych miejsc, takich jak np. Bliski Wschód czy Ameryki. 

W wypadku średnich maszyn w grę wchodzi dodatkowo pozyskanie  jednego samolotu używanego. Jak wskazał Bartosz Kownacki, rozpisanie przetargu zaakceptował Komitet Stały Rady Ministrów. Kolejny krok to przekazanie dokumentów w tej sprawie Radzie Ministrów, która omówi je podczas posiedzenia. 

Sekretarz Stanu zaznaczył, że uchwała Rady Ministrów może zapaść jeszcze w tym tygodniu lub w najbliższy wtorek. Wiadomo jednak, że MON robi wszystko, by przetarg na VIP-owskie samoloty ogłosić jak najwcześniej, najlepiej do września. Umożliwiłoby to pozyskanie małych samolotów w ciągu roku, a średnich w ciągu trzech lat. Jak zaznaczył Kownacki w rozmowie z "Naszym Dziennikiem", "jest to związane z dłuższym czasem produkcji i koniecznością wyposażenia w różne systemy, a w tym systemy obrony czynnej i biernej". 

Czytaj więcej: Samoloty dla VIP z funduszy Planu Modernizacji Technicznej. MON rezygnuje z "dużych" maszyn

 

Reklama

Komentarze (7)

 1. Apollo

  Niech już kupią te samoloty, bo wstyd że Polski rząd nie stać samolot dla prezydenta i premiera.Moim zdaniem prezydencki samolot powinien móc bez lądowania w między czasie dolecieć do Waszyngtonu.

 2. Arzesz

  W jakim celu potrzebne są aż 4 samoloty ? Pieniędzy mają za dużo ? Utrzymanie ich będzie kosztowało majątek a wystarczyły by 2.

  1. bender

   Procedura nie pozwala na wsadzanie wszystkich swietych do jednej maszyny, gdyby na ten przyklad i prezydent i szef rzadu chcieli sie przeleciec na te sama imprezke. Mnie ciekawi w jaki sposob zakup 4 samolotow i calodobowe utrzymanie ich w gotowosci ma byc tansze niz charter? Czary mary? Zaloga bez pensji? Czy z pensji MON wiec za darmo? No ale LOT nie bedzie lamal procedur, a wlasnego czlowieczka latwo starmosic. Pewnie dlatego juz nie kochaja narodowego przewoznika tak jak przed wyborami.

 3. Ned

  A Kiedy bedą smigłowce?

 4. Rocco

  A czemu nie wezmą przykładu z przecież bogatszych krajów, jak na przykład UK, gdzie przedstawiciele rządu przemieszczają się wojskowymi samolotami transportowymi. Bez zbędnych wygód. Akurat MON ma chyba ważniejsze wydatki niż samoloty dla vipów

 5. ppp

  J poproszę o kupno samolotów bojowych. Te są bardziej potrzebne.

 6. say69mat

  def24.pl: Według podawanych przez "Nasz Dziennik" informacji, resort obrony planuje zakup dwóch małych samolotów, które będą w stanie zabrać na pokład ok. 20 pasażerów. MON nabędzie również dwa średnie samoloty z ok. 100 miejscami dla pasażerów. Jak podkreślają dziennikarze, małe maszyny służyć będą do transportu w granicach Polski i Europy, natomiast średnie do przewozu prezydenta, premiera i ministrów do dalszych miejsc, takich jak np. Bliski Wschód czy Ameryki. say69mat: Wszystko o'k, tylko jaki jest sens kupowania bizjetów o zasięgu ograniczonym do obszaru Europy??? Przecież istnieją bizjety, pozwalające na podróże transatlantyckie. Odpowiednia zmodyfikowane, pozwalające realizować misje SIGINT/COMINT. Z kolei, w sytuacjach kryzysu, służące do koordynacji akcji prowadzonej na ziemi. Bizjet, jako stanowisko dowodzenia. Trochę wyobraźnio, bo znowu będzie jak z zakupem Oerlikon KDA, jako armatkę p-lot. Skoro cały świat wykorzystuje Oerlikon GDF, jako uzbrojenie przeciwlotnicze.

 7. vvv

  dobra zmiana :D huehuehue. w 2017 roku to oni moga zamowic samoloty do odbioru w 2018/19 bo samoloty nie stoja jak samochody pod chmurka ale sa zamawiane i wpinane w plany produkcyjne zakladow.

Reklama