Reklama

Geopolityka

Korea Południowa rozmawiała z USA o denuklearyzacji sąsiada

Fot. Stefan Krasowski/Wikimedia/CC BY 2.0
Fot. Stefan Krasowski/Wikimedia/CC BY 2.0

Szefowie dyplomacji Korei Południowej i USA, Czung Eun Jong i Antony Blinken, rozmawiali w piątek o dalszych wysiłkach dyplomatycznych na rzecz denuklearyzacji Korei Północnej, w tym o możliwości udzielenia temu krajowi pomocy humanitarnej – podały władze w Seulu i Waszyngtonie.

Korea Południowa i USA chcą likwidacji północnokoreańskiego arsenału nuklearnego i programu zbrojeń jądrowych, ale nie zawsze zgadzają się co do sposobów osiągnięcia tego celu. Prezydent Korei Południowej Mun Dze In zabiegał o nawiązanie współpracy gospodarczej z reżimem w Pjongjangu, a Waszyngton żąda najpierw wymiernych kroków w stronę denuklearyzacji.

Według MSZ w Seulu szefowie dyplomacji Korei Południowej i USA przeprowadzili „konkretne konsultacje na temat metod współpracy z Koreą Północną, w tym współpracy humanitarnej”. Departament Stanu USA przekazał natomiast, że Blinken potwierdził poparcie dla pojednania na Półwyspie Koreańskim i wraz z Czungiem zapowiedział badanie możliwości „inicjatyw humanitarnych”.

Korea Północna mierzy się z poważnym niedoborem żywności, a eksperci szacują, że do wyżywienia jej mieszkańców może w tym roku zabraknąć nawet miliona ton zbóż. Zapaść północnokoreańskiej gospodarki dodatkowo pogłębiła pandemia koronawirusa i ubiegłoroczne klęski żywiołowe.

W ubiegłym tygodniu Korea Północna i Korea Południowa przywróciły linie komunikacyjne pomiędzy wojskowymi i cywilnymi urzędnikami po 13-miesięcznej przerwie. Część komentatorów upatrywała w tym nadziei na odwilż i powrót do negocjacji nuklearnych z USA, które pozostają w impasie od lutego 2019 roku.

Reklama
Reklama

Według południowokoreańskiej agencji wywiadowczej NIS przed powrotem do stołu negocjacyjnego władze Korei Północnej żądają jednak zniesienia części międzynarodowych sankcji zakazujących eksportu metali oraz importu paliw i towarów luksusowych, w tym wykwintnych trunków i eleganckich garniturów – informowali posłowie zapoznani z ustaleniami wywiadu.

Departament Stanu USA zapowiadał natomiast, że Blinken będzie wzywał kraje Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) do pełnego stosowania międzynarodowych sankcji gospodarczych nałożonych na Koreę Płn.

Źródło:
PAP

Komentarze