Reklama

Geopolityka

Konferencja ws. Muzeum Bitwy Warszawskiej

12 marca br. w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Dobra 56, 00-312 Warszawa, początek o godz. 12:00) odbędzie się konferencja „Czas na Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku – pamięć i zobowiązanie” – jak godnie upamiętnić największe polskie zwycięstwo militarne XX wieku? Serwis Defence24 jest patronem medialnym tego przedsięwzięcia.  

Organizatorem konferencji jest Stowarzyszenie Naukowo-Badawcze Instytut Historyczny „Bitwa Warszawska 1920”. Prezes Instytutu Historycznego prof. dr hab. Grzegorz Łukomski deklaruje, że powołane w grudniu ubiegłego roku stowarzyszenie będzie stanowić zaplecze naukowe przedsięwzięcia i jednocześnie liczy, że konferencja stanie się początkiem konstruktywnej współpracy ponad podziałami i okazją do prezentacji wszelkich pomysłów, inicjatyw i koncepcji związanych z uczczeniem 100 rocznicy Bitwy.

Konferencję otworzą gospodarze – burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan i prezes Instytutu Historycznego prof. dr hab. Grzegorz Łukomski oraz goście honorowi – wicemarszałek Sejmu RP dr Stanisław Tyszka i wiceminister obrony narodowej prof. dr hab. Wojciech Fałkowski. W pierwszej części konferencji zatytułowanej "Czas na Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku" zaplanowano prelekcje prof. Łukomskiego, prof. dra hab. Adama Dobrońskiego, prof. dra hab. Jana Żaryna – Senatora RP i prof. dra hab. Janusza Odziemkowskiego. Tę część konferencji zamknie pokaz trailera filmu dokumentalnego „Zwycięstwo 1920” w reżyserii Andrzeja Kałuszko oraz prezentacja projektu Muzeum Bitwy Warszawskiej i koncepcji Parku-Historyczno Militarnego w Ossowie. Konferencję poprowadzi Emilian Kamiński, dyrektor Teatru Kamienica w Warszawie.

Po przerwie, w drugiej części konferencji pod nazwą „Pamięć i zobowiązanie”, przewidziano wystąpienia prof. dr hab. Jacka Sawickiego, dr Kamila Pawełczyka-Dury, dr Patrycji Kanafockiej, Ireny Sawickiej, Romana Wojno i Maksymiliana Sokoła-Potockiego, zakończone pokazem filmu „Nie tylko koń i szabla – nowatorskie koncepcje wojskowe Marszałka Józefa Piłsudskiego w 1920 roku” w reżyserii Leszka Wieliczko.

Trzecią i zarazem ostatnią częścią konferencji będzie panel dyskusyjny „Jak godnie upamiętnić największe polskie zwycięstwo militarne XX wieku?” z udziałem prelegentów i gości, w roli moderatora panelu wystąpi prof. Jacek Sawicki.

Konferencja jest kolejnym etapem trwającej od połowy lutego kampanii komunikacyjnej, której adresatami są władze państwowe, samorządowe, kościelne, organizacje pozarządowe i całe społeczeństwo. Blisko dwa tysiące pakietów promocyjnych trafiło m.in. do polityków, dziennikarzy, przedstawicieli świata nauki i biznesu. Pozytywne reakcje płyną ze wszystkich stron, bez względu na poglądy czy barwy polityczne. W odpowiedzi na list, jaki burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan wystosowała do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, z Kancelarii Prezydenta RP dotarła informacja o poparciu inicjatywy przez Pana Prezydenta i procedowaniu propozycji objęcia patronatem narodowym 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej. List do prof. Łukomskiego skierował ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz, zapewniając o wsparciu i błogosławieństwie dla przedsięwzięcia.

Hasło „Czas na Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku” będzie nam towarzyszyć przez najbliższe miesiące. Mamy nadzieję, że do sierpnia tego roku zapadną wiążące decyzje, dzięki którym idea budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej zyska dostateczne wsparcie i stanie się częścią narodowego planu, godnie przygotowując Polskę do obchodów 100 rocznicy Bitwy w 2020 roku – podsumowuje Bartłomiej Rajchert, koordynujący projekt.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Podbipięta

    To nie było największe polskie zwycięstwo w XX w. Ta bitwa była największym i najważniejszym zwycięstwem w całych naszych dziejach.Fakt to bezsporny!

    1. Zenio

      Raczej sporny. Wybór największego zwycięstwa a już napewno najważniejszego w naszych dziejach zawsze bedzie sporny

Reklama