Reklama

Geopolityka

Komorowski: jednorazowe odejście od zasady 1,95 proc. nie będzie katastrofą

Prezydent Bronisław Komorowski fot. prezydent.pl
Prezydent Bronisław Komorowski fot. prezydent.pl

Prezydent Komorowski skomentował planowane przez rząd zawieszenie zasady 1,95 proc. PKB na obronność - Ocena jest taka, że jeśli odejście od zasady 1,95 PKB na obronność - co jest zapisane w ustawie z 2001 roku - będzie tylko i wyłącznie jednorazowe, to katastrofy nie będzie - podkreślił prezydent. MON będzie musiał oddać 3 mld złotych do budżetu państwa. Bronisław Komorowski pytany na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia o oszczędności budżetowe na obronność odpowiedział, że każde ograniczenie, szczególnie przeprowadzane w takim nadzwyczajnym trybie, bez możliwości wcześniejszego zaplanowania, jest bolesne i szkodliwe.

Więcej: Nowelizacja budżetu: Rząd chce zawiesić zasadę 1,95% PKB na armię

- Mój wysiłek będzie się koncentrował na tym, aby były zagwarantowane pieniądze na priorytetowe zadania sił zbrojnych w tym roku - 2013 i aby w 2014 zasada 1,95 PKB na obronność była w sposób bezwzględny przestrzegana - mówił prezydent 

Jego zdaniem oszczędności powinny pochodzić ze środków wydawanych obecnie na nieopatrznie przyjętą polską politykę ekspedycyjną, a więc bardzo daleko idącego zaangażowania w operacje zewnętrzne m.in.w Afganistanie. Dodał, że ta operacja jest teraz wygaszana. - W najbliższym czasie podpiszę decyzję o zmniejszeniu polskiego kontyngentu w Afganistanie do tysiąca żołnierzy - zapowiedział Komorowski.

Więcej: MON może oddać do budżetu nawet 3,3 miliarda złotych. Blokada reformy dowodzenia źródłem oszczędności?

Komorowski wypowiedział się krytycznie o polskim zaangażowaniu w Afganistanie. - To dla Polski nie była szczęśliwa decyzja, by łatwo i licznie wysyłać żołnierzy polskich na antypody świata. Z tą polityką kończymy - zaznaczył. Prezydent podkreślał, że w przyszłości Polska będzie gotowa rozważyć każdą decyzję wspólną Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale  najpierw zostanie przeprowadzona gruntowana analiza zanim ktokolwiek podejmie decyzję o wysłaniu żołnierzy polskich na misje zagraniczne.

Więcej: Komorowski: będę bronić finansowania modernizacji sił zbrojnych

Przypomnijmy, że prezydent Komorowski podczas zeszłotygodniowej wizyty w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża podkreślił, że będzie bronić zasady finansowania sił zbrojnych na poziomie 1,95 % PKB. Wskazywał, że ograniczenia wykonania tegorocznego budżetu, które powodują cięcia w MON, nie mogą odbić się na modernizacji armii - Chcę zapowiedzieć tu w Świnoujściu, że przyjmując do wiadomości, iż są ograniczenia w wykonaniu tegorocznego budżetu państwa, o czym zadecydował rząd i Sejm, że te ograniczenia dotkną także MON, chcę wyrazić po pierwsze nadzieję, że to jednostkowe, jakby jednoroczne ograniczenie, a po drugie chcę wyrazić moją głęboką determinację w obronie zasady 1,95 PKB na obronność - powiedział prezydent.

(MG)
Reklama

Komentarze

    Reklama