Reklama

Geopolityka

Kolejny test balistyczny Korei Północnej. Reakcja USA i Japonii

Fot. Winluxhuman/Wikimedia/CC BY-SA 4.0
Fot. Winluxhuman/Wikimedia/CC BY-SA 4.0

Rządy USA, Japonii i Korei Południowej potępiły we wtorek przeprowadzony tego samego dnia nad ranem przez Koreę Północną test pocisku balistycznego.

Amerykański Departament Stanu podkreślił, że północnokoreańskie próby rakietowe stwarzają zagrożenie dla innych państw regionu oraz społeczności międzynarodowej i zaapelował do rządu w Pjongjangu o powrót do zawieszonych rozmów o denuklearyzacji.

Dowództwo amerykańskich wojsk w regionie Indo-Pacyfiku przekazało, że test pocisku pokazuje "destabilizujący charakter rozwijanych przez Koreę Północną nielegalnych programów zbrojeniowych".

Próby rakietowe Korei Płn. stanowią zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa naszego kraju i całego regionu. To również poważne wyzwanie dla całej społeczności międzynarodowej - powiedział rzecznik japońskiego rządu Katsunobu Kato.

W Korei Płd. we wtorek zwołano nadzwyczajne posiedzenie rady bezpieczeństwa narodowego, która wyraziła "ubolewanie" z powodu testu północnokoreańskiego pocisku.

Korea Płn. wystrzeliła we wtorek rano czasu lokalnego "niezidentyfikowany pocisk" w kierunku Morza Japońskiego - poinformowała armia Korei Południowej. Według japońskiej agencji Kyodo była to pojedyncza rakieta balistyczna.

Reklama
Reklama

Japońskie i południowokoreańskie źródła podaję, że pocisk został wystrzelony w kierunku Morza Japońskiego, ale nie doleciał do wód japońskiej strefy ekonomicznej. Zarówno USA, jak i Japonia przekazały, że pocisk nie wyrządził żadnych szkód i jego wystrzelenie nie wiązało się z bezpośrednim zagrożeniem dla wojsk tych państw.

Test rakiety zbiegł się z przemówieniem ambasadora Korei Północnej przy ONZ Kima Songa na forum Zgromadzenia Ogólnego, w którym powiedział, że "jego kraj ma uzasadnione prawo do testowania broni i wzmacniania (swoich) zdolności obronnych".

To już trzeci w tym miesiącu test północnokoreańskiej broni balistycznej.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama