Reklama

Geopolityka

Kolejni Polacy ewakuowani z Syrii

MSZ Polski i Ukrainy nadal pomagają wspólnie opuścić Syrię Polakom - graf. MSZ.
MSZ Polski i Ukrainy nadal pomagają wspólnie opuścić Syrię Polakom - graf. MSZ.

30 sierpnia br., ok. pięciu polskich obywateli zostało ewakuowanych z objętej wojną domową Syrii ukraińskim samolotem wojskowym.To kolejna grupa Polaków, której udało się opuścić ten coraz mniej bezpieczny bliskowschodni kraj dzięki pomocy Ukrainy. Po południu, 30 sierpnia wylecieli oni z Damaszku, a wieczorem wylądowali w Kijowie. Oprócz obywateli naszego kraju samolot przywiózł obywateli Ukrainy, Białorusi i Mołdawii.

Poprzednia taka akcja polsko - ukraińska odbyła się 1 sierpnia br. Polski MSZ wystosował wtedy do swojego ukraińskiego odpowiednika oficjalny list z podziękowaniami w uznaniu nieocenionej pomocy udzielonej polskim obywatelom.

Jak podkreśla rzecznik MSZ Ukrainy Ołeksandr Dikusarow, ewakuacja odbywa się w porozumieniu z polskim rządem. Polacy zgłaszają się do strony ukraińskiej, a ta udostępnia im miejsce na pokładzie swoich samolotów wojskowych.

Polska ambasada w Syrii została zamknięta 27 lipca br. z powodu pogarszającego się poziomu bezpieczeństwa. MSZ ogłosił, że jej działalność zostanie wznowiona tak szybko, jak będzie to możliwe.

Aktualizacja: według rzecznika polskiego MSZ Marcina Bosackiego, na pokładzie ukraińskiego samolotu znalazła się ostatecznie jedna obywatelka RP z dzieckiem.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama