Reklama

Geopolityka

Kolejne Javeliny wylądowały w Kijowie

Fot. MO Ukrainy
Fot. MO Ukrainy

W Kijowie wylądował samolot Boeing 747-428BCF z ładunkiem amerykańskiej pomocy dla Ukrainy. Była to trzecia dostawa pochodząca z dodatkowego pakietu o wartości 60 mln dolarów, będącego wynikiem porozumienia zawartego w Waszyngtonie podczas wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Transport zawierał m.in. pociski przeciwpancerne Javelin w nowszej wersji FGM-148E oraz kolejne wyrzutnie.

Jak napisała w oficjalnym oświadczeniu amerykańska ambasada - „Zaraz po udanej wizycie sekretarza obrony USA Lloyda Austina na Ukrainę dotarła tu dostawa z pomocą, w tym dodatkowe systemy przeciwpancerne Javelin oraz amunicja i apteczki pierwszej pomocy dla linii frontu obrony Ukrainy. Ta darowizna świadczy o ciągłym zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych w umożliwienie Ukrainie skuteczniejszej obrony przed rosyjską agresją, podobnie jak ponad 400 milionów USD w tym roku i 2,5 miliarda USD łącznie wsparcia dla ukraińskich sił zbrojnych  od 2014 r.”

O realizacji dostawy poinformowało ministerstwo obrony Ukrainy oraz ambasada USA w Kijowie. Samolot wylądował 22 października na lotnisku Kijów-Boryspol nocą i była to trzecia dostawa w krótkim czasie. Poprzednie miały miejsce 10 i 18 października b.r. Wartość pakietu, który uzupełnia zaplanowaną wcześniej pomoc dla Ukrainy, mającą wspierać ją w odpieraniu rosyjskiej agresji wyniosła 60 mln dolarów. Pierwotnie miała ona w 2021 roku wynieść jedynie 250 mln dolarów. Dostawy obejmują m. in. amunicję, sprzęt łączności, balistykę osobistą, środki medyczne i opatrunkowe, bezzałogowce, części do pojazdów i innych systemów uzbrojenia oraz kolejne wyrzutnie przeciwpancerne Javelin wraz z amunicją.

image
Pociski Javelin podczas rozładunku. Fot. Ambasada USA w Kijowie

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że o ile pierwsze dostawy obejmowały pochodzące z zapasów US Army pociski FGM-148C produkowane do 2008 roku to obecnie dostawy obejmują pociski znacznie nowszej wersji FGM-148E wraz z wyrzutniami i urządzeniami treningowymi. Jak wynika ze zdjęć opublikowanych przez ambasadę USA w Kijowie, w samolocie który wylądował w piątek 22 października było co najmniej 48 pocisków Javelin oraz kilkanaście wyrzutni.

Javelin to system przeciwpancernych pocisków kierowanych, działający na zasadzie "odpal i zapomnij". Pociski naprowadzane są termowizyjnie, i mogą razić przednią lub górną półsferę celu. Maksymalny zasięg wynosi - w zależności od wersji - od 2,5 do ponad 4 km. 

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (14)

 1. tak tak

  Ukraina to przegrana Rosji. Jak wiele razy mowilm przejscie calego kraju na strone przeciwna to porazka. Zajecie Krymu to jak zajecie ochlapow. Mieli kraj z przemyslem 50 milonow mieszkancow a zostalo im polwysep z 2.2 milnami. Dobre i to (tym bardziej ze tam 90% mowi po Rosyjsku) ale ogolnie to porazka. Strona atakujaca jest prawie jak zawsze NATO. Wiarto pamietac ze majdan - obalil demokartcznie wybranego prezdenta.

  1. kkk

   tak demokratycznie wybrany jak aktualny karaluch - 99,9% głosów

 2. ja

  Czyli Rosjanie dotowali na Ukraine Gaz- wartosci 10 milardow rocznie (dla cywili) USa jak zwkle dotuje bron (2.5 milarda- dla wojska) Odrazu widac roznice w podejsciu.

 3. Charlie

  Kijów przygotowuje się swoją armię do walki o Donbas i Krym.

  1. Pulsar

   A czemu się temu dziwisz ? Wg wszelkich traktatów międzynarodowych i ONZ to ich terytoria

  2. Hanys

   Czyli Ukraina chce w całości zniknąć z mapy ?

  3. Davien

   Nie Ukraina, ale Rosja jak widzę chce znowu zwiewać za Ural:)

 4. ansuz

  To wciąż mało. Bardziej opłaca się zasilić Ukraińców nową technologią, aby skutecznie się sami obronili, lub odstraszyli "osiedlowego bandytę" niż skąpić im broni a w przyszłości zostać zmuszonym do wysyłania własnych żołnierzy, aby walczyli przeciwko "osiedlowemu bandycie". Ukraińcy to nie dzikusy i już udowodnili, ze potrafią dzielnie walczyć, gdy maja serce po prawej stronie.

  1. Burp.

   Nie zgodzę się. Podział społeczeństwa ukraińskiego na zwolenników Putina, lub bandery ( świadomie z małej ) jest niepokojący. Dla mnie silna Ukraina, to kolejne - obok FR i Białorusi - zagrożenie dla Polski. Jestem za utrzymaniem aktualnego status quo, czyli pomagamy tak, aby niewiele zmienić...

  2. Trol

   Co to za awolennicy bandery i Putina? A może Stalina i bandery? Przecież Putin jest wielkim orędownikiem sowieckiej Rosji, ich działań i kłamstw.

  3. ciekawy

   Znam trochę Ukraińców bo pracują w Polsce i jeszcze ani razu nie słyszałem z ich strony by popierali albo Putina albo Banderę (swoją drogą jak można popierać kogoś kto nie żyje od wielu dekad). Z tego co mi wiadomo popierają wolną Ukrainę - cos na kształt Polski (zresztą z Polski czerpią wiele wzorców).

 5. Hanys

  Ciekawe kto wygra: a) polski abrams b)ukrainski javelin c) oba te systemy ?

  1. y

   Z rosyjskimi czołgami? Oba!

  2. Davien

   Biorac pod uwage ze oba będą strzelały w rosyjskie czołgi to Rosja przegra oba te starcia:)

  3. Nie inż.

   Z rosyjskimi czołgami to nawet rpg7 wygrywają.

 6. Skośny Władek z KGB

  Komentarze pod tym artykułem są w typowym rosyjskim stylu: jak będziecie mieli się czym bronić przed napaścią na was to zakręcimy wam gaz. No jakie to wschodnie myślenie. Smuteczek, że Ukraińcy będą mieli się czym bronić przed rosyjskimi czołgami.

  1. BG

   Javelin to złom łatwy do zakłócenia i przyznali to sami Ukraińcy, nie zniszczyli jeszcze za pomocą tego amerykańskiego bubla ani jednego czołgu.

  2. Chateaux

   Przeznali to sami Ukraincy po to aby mimo ze niczego nie niszczy, brać od Amerykanów kolejne?

  3. Kot

   Głos Kremla przemówił. Niby gdzie te czołgi mieli niszczyć? Widział ty ostatnio w Donbasie jakieś bitwy pancerne?

 7. Carell

  Telegram z Moskwy do Kijowa-- Podziekujcie AMerykanom za Rakiety. Stop. Gaz. Stop

  1. Chateaux

   Juz to robili wczesniej, bez żadnych amerykańskich rakiet.

  2. Murf fanem Polski

   Telegram powrotny z Kijowa do Moskwy- Mamy już zapasy gazu na zimę, więc...STOP. Dzięki STOP Wyślemy Ci przesyłkę wody na Krym STOP Jeśli myślisz o wypiciu wszystkiego na raz, PRZESTAŃ

 8. gosc

  ale ich pchaja do wojny.

 9. LMed

  Hmmm, te nowe Javeliny to już pod Abramsy chyba też żeby się nie rozpędzać zanadto.

 10. SAS

  A ile RPG odpaliła Ukraina w obronie Krymu?

 11. wereft

  i to jest realna sila w konflikcie/ i tak maja ich zbyt malo

 12. Carell

  To gazu na zime pewnie nie bedzie za duzo w Europie....

  1. :)

   Będzie, będzie, ten najbardziej ekologiczny,zUSA.

  2. najważniejsze to chcieć

   To rozpoczną się rozmowy z Cyprem, Turcją i Izraelem nad sposobem wydobycia i dostaw. Zawsze lepiej jak jest większa konkurencja. A rosyjski gaz pójdzie do Chin po 100 "siłą syberii". I wszyscy będą zadowoleni.

  3. Kot

   Ten ekologiczny z Rosji to według pomiarów satelity Heweliusz ucieka w kosmos z dziur w gazociągach setkami tysięcy m³ na godzinę. Ale lobbing Putina działa i ten gaz jest super.

 13. Polish blues

  No i git!

 14. Monika/177777

  Trzeba dokupić około 100 wyzutni oraz 300-500 rakiet

Reklama