Geopolityka

Kolejne Javeliny wylądowały w Kijowie

Fot. MO Ukrainy
Fot. MO Ukrainy

W Kijowie wylądował samolot Boeing 747-428BCF z ładunkiem amerykańskiej pomocy dla Ukrainy. Była to trzecia dostawa pochodząca z dodatkowego pakietu o wartości 60 mln dolarów, będącego wynikiem porozumienia zawartego w Waszyngtonie podczas wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Transport zawierał m.in. pociski przeciwpancerne Javelin w nowszej wersji FGM-148E oraz kolejne wyrzutnie.

Jak napisała w oficjalnym oświadczeniu amerykańska ambasada - „Zaraz po udanej wizycie sekretarza obrony USA Lloyda Austina na Ukrainę dotarła tu dostawa z pomocą, w tym dodatkowe systemy przeciwpancerne Javelin oraz amunicja i apteczki pierwszej pomocy dla linii frontu obrony Ukrainy. Ta darowizna świadczy o ciągłym zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych w umożliwienie Ukrainie skuteczniejszej obrony przed rosyjską agresją, podobnie jak ponad 400 milionów USD w tym roku i 2,5 miliarda USD łącznie wsparcia dla ukraińskich sił zbrojnych  od 2014 r.”

O realizacji dostawy poinformowało ministerstwo obrony Ukrainy oraz ambasada USA w Kijowie. Samolot wylądował 22 października na lotnisku Kijów-Boryspol nocą i była to trzecia dostawa w krótkim czasie. Poprzednie miały miejsce 10 i 18 października b.r. Wartość pakietu, który uzupełnia zaplanowaną wcześniej pomoc dla Ukrainy, mającą wspierać ją w odpieraniu rosyjskiej agresji wyniosła 60 mln dolarów. Pierwotnie miała ona w 2021 roku wynieść jedynie 250 mln dolarów. Dostawy obejmują m. in. amunicję, sprzęt łączności, balistykę osobistą, środki medyczne i opatrunkowe, bezzałogowce, części do pojazdów i innych systemów uzbrojenia oraz kolejne wyrzutnie przeciwpancerne Javelin wraz z amunicją.

image
Pociski Javelin podczas rozładunku. Fot. Ambasada USA w Kijowie

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że o ile pierwsze dostawy obejmowały pochodzące z zapasów US Army pociski FGM-148C produkowane do 2008 roku to obecnie dostawy obejmują pociski znacznie nowszej wersji FGM-148E wraz z wyrzutniami i urządzeniami treningowymi. Jak wynika ze zdjęć opublikowanych przez ambasadę USA w Kijowie, w samolocie który wylądował w piątek 22 października było co najmniej 48 pocisków Javelin oraz kilkanaście wyrzutni.

Javelin to system przeciwpancernych pocisków kierowanych, działający na zasadzie "odpal i zapomnij". Pociski naprowadzane są termowizyjnie, i mogą razić przednią lub górną półsferę celu. Maksymalny zasięg wynosi - w zależności od wersji - od 2,5 do ponad 4 km. 

Reklama
Reklama

Komentarze