Reklama

Geopolityka

Katastrofa portugalskiego Herkulesa

Fot. United States Department of Defense
Fot. United States Department of Defense

W wyniku wypadku portugalskiego samolotu transportowego Herkules C-130 zginęły trzy osoby. Do katastrofy doszło w czasie startu maszyny w bazie wojskowej Mintijo w Portugalii.

Samolot wojskowy tuż przed uniesieniem się w powietrze stanął w płomieniach. Jak podaje oficjalny komunikat ministerstwa obrony Portugalii, na pokładzie było siedmiu członków załogi. W wyniku katastrofy zginęły 3 osoby, jedna została ciężko ranna a pozostałe trzy lekko. Na chwilę obecną nie jest znana przyczyna zapalenia się samolotu, ale została powołana specjalna komisja w celu wyjaśnienia przyczyn katastrofy.

Portugalskie siły powietrzne (Força Aérea Portuguesa) posiadały na swoim stanie 5 sztuk samolotów transportowych C-130 Herkules w wersji H i H-30, pozyskane od Stanów Zjednoczonych. Wszystkie maszyny służyły w 501. Dywizjonie "Bizonów" z bazą nr 6 w Mintijo.

Samoloty transportowe Lockheed Martin C-130E Hercules stanowią również wyposażenie polskiego lotnictwa transportowego. Siły Zbrojne RP posiadają pięć samolotów typu Hercules. Pierwszy został przekazany przez Amerykanów w marcu 2009 roku. Kolejne dwa w 2010 roku, zaś czwarty w 2011 roku. Ostatnia piąta maszyna przyleciała do Powidza w sierpniu 2012 roku. Na stanie 33. Bazy Lotnictwa Transportowego znajduje się jeszcze szósty samolot, jednak z powodu wyczerpania resursu używany jest jako naziemna pomoc szkoleniowa.

Reklama

Komentarze (3)

  1. 45

    Nasze PKB z dotacjami czy bez.Ludziska dajcie pokój.Pal licho samolot, ludzi szkoda.To że ruskich ,,gryziecie,,to jeszcze można zrozumieć bo to sąsiad. Ale co chcecie od Portugalii mają słaba armię bo nie są zagrożeni w żaden sposób.Po co marnować kasę na Armię.

  2. Olbrycht

    A co w tym dziwnego? Większość sprzętu wojskowego w krajach peryferyjnych NATO jak Portugalia, która nie przeznacza nawet 1 % PKB na obronę, jest wyeksploatowana do granic niemożliwości i stanowi prawdziwe i realne zagrożenie dla sojuszu.Zwłaszcza że to portugalskie PKB jest niewiele wyższe niż nasze....

  3. i taki sobie

    Czyżby NATO - znów straciło samolot ? To już kolejna strata maszyny natowskiej - jak tam nasze natowskie maszyny , w porządku - by i naszym maszyną nic się nie stało . W końcu to natowskie maszyny ?

Reklama