Geopolityka

Katar w gronie najbliższych sojuszników USA

Autor. President Biden/Twitter

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział w poniedziałek, że notyfikuje Kongres o ogłoszeniu Kataru głównym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych spoza NATO. Prezydent uczynił to podczas spotkania z emirem Kataru, podczas, którego poruszył m.in. temat dostaw gazu do Europy.

Biden oświadczył, że uznanie Kataru za głównego sojusznika USA jest odzwierciedleniem wagi relacji obu państw i powinno było zostać dokonane już wcześniej.

Katar stał się w ten sposób 17. państwem w tym gronie i trzecim krajem Zatoki Perskiej po Bahrajnie i Kuwejcie o statusie "głónego sojusznika" USA spoza NATO.

Czytaj też

Na początku spotkania z emirem Kataru Tamimem ibn Hamadem as-Sanim w Białym Domu, Biden zapowiedział, że rozmowa z monarchą będzie dotyczyć bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, "stabilności globalnych dostaw źródeł energii" oraz współpracy obu krajów w Afganistanie.

Katar jest jednym z państw, z którymi USA podjęły w ostatnim czasie rozmowy na temat ewentualnego przekierowania dostaw skroplonego gazu ziemnego (LNG) z Azji do Europy w razie wstrzymania dostaw z Rosji w ramach odwetu za nałożone sankcje. Emirat był też najważniejszym partnerem Waszyngtonu w trakcie akcji ewakuacji cywilów z Afganistanu.

Czytaj też

Podczas otwarcia spotkania Biden odniósł się też do sytuacji wokół Ukrainy. Stwierdził, że USA nadal wzywają Rosję do dyplomatycznego rozwiązania kryzysu, ale biorąc pod uwagę trwające ruchy wojsk, napływających w rejony przy granicach z Ukrainy, Ameryka "jest gotowa niezależnie od tego, co się zdarzy".

Źródło:PAP

Komentarze