Reklama

Geopolityka

Izraelska gra o wpływy [SKANER Defence24]

Izraelczycy muszą zrobić wszystko, żeby wspierać tych którzy próbują osłabiać Iran - powiedziała w programie SKANER Defence24 specjalistka ds. Bliskiego Wschodu, dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Rosjanie brani są pod uwagę, ewidentnie i bardzo wyraźnie, przez stronę izraelską i widać to niekiedy w pewnych takich publicystycznych określeniach, że dzisiaj Izraelczycy poprzez Wzgórza Golan nie sąsiadują specjalnie z Baszszarem al-Asadem i jego reżimem, a więc i Syrią, ale ich sąsiadem jest Rosja.

dr Agnieszka Bryc,
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Nie mamy żadnej III wielkiej Intifady, nie mamy wielkiego powstania antyizraelskiego czy antyżydowskiego.

dr Agnieszka Bryc,
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Ktokolwiek by rządził na Kremlu, Izraelczycy będą rozmawiać bardzo pragmatycznie i bardzo konkretnie czy z Putinem, czy z wojskowymi.

dr Agnieszka Bryc,
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Reklama

Komentarze (5)

 1. strzelec

  No to istnieje realne niebezpieczeństwo że Izrael z Rosją w ramach wielkiej geoplityki zagrają Polską kartą i co wtedy? Może nie mam racji? Ot tak sobie myśle.

  1. infernoav

   Izrael jest zalezny od USA. Wejscie w koalicje z Rosja w jakiejkolwiek sprawie moze oznaczac zdjecie ochrony jaka daje IZraelowi USA, a Rosja nie ma takich mozliwoci. Patrzac na wzrost sily Iranu, Arabi Saudyjskiej, Turcji to bylaby to bardzo głupia polityka i krótko wzroczna.

  2. Bernard

   Niestety, ale w tym przypadku się mylisz, bo to USA jest zależne od Izraela. W tym przypadku ogon macha psem

  3. Podpułkownik (Ret.) Janusz Wareda

   USA jest zależne od Izraela (?!). Z pewnością, to bardzo oryginalna i jednocześnie ciekawa teza. Jest faktem, że od chwili swego powstania, tj. od 1948 roku, Izrael jest najważniejszym sojusznikiem polityczno-wojskowym Amerykanów, który posiada arsenał nuklearny, a także jedynym państwem demokratycznym oraz w pełni przewidywalnym w regionie Bliskiego i Środkowego Wschodu. Ale jednocześnie zapewniam Pana, że Pan jest kolejnym mitomanem, który zdecydowanie przecenia realne wpływy i możliwości Izraela. Pomimo tego, jeżeli Pan nadal upiera się przy swojej tezie, to proszę wymienić, a także uzasadnić: w jakim zakresie i w jakich dziedzinach (politycznych, dyplomatycznych, finansowych, wojskowych, gospodarczych, naukowych bądź innych) USA jest zależne od Izraela oraz w jakich sytuacjach - przysłowiowy \"ogon macha psem\"? Będę wdzięczny za udzielenie odpowiedzi. Dziękuję Panu.

 2. Autor

  Tymczasem Polska jest chłopcem do bicia w rozgrywce wyborczej Likudu z lewicą

  1. Boczek

   ...ale za to już nie na kolanach.

  2. felo

   .... Ale upokorzona....

 3. Michnik

  I co ta wrzutka ma oznaczać? Niby nic o nich, o nas itp... bez ruskich? Dla Rosji Izrael to tylko zabawka w grze z USA, a bliżej im w tej grze do Iranu niż do Izraela.

 4. kilimek

  Rozumiem, że po tym jak Izrael przycisnął Polskę, nasz rząd i nie miał wyjścia jak przeprosić Izrael, nasz prezydent przeprosić za \'68 i wybudujemy w Warszawie muzeum powstania w gettcie, to za grubą kasę możemy powrócić do rozmowy o zakupie uzbrojenia?

 5. ZZZ

  Czekam na śmiech \"ekspertów\" z izraelskich hełmów-blaszaków.

Reklama