Reklama

Geopolityka

Izraelska baza na Zachodnim Brzegu ostrzelana

Zdj. ilustracyjne, fot. Eman/Wikimedia (domena publiczna)
Zdj. ilustracyjne, fot. Eman/Wikimedia (domena publiczna)

Trzech uzbrojonych Palestyńczyków ostrzelało w piątek bazę izraelskiej straży granicznej na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu. Dwóch napastników zostało zabitych, a trzeci został ciężko ranny – podały izraelskie służby graniczne. Nie było doniesień o rannych Izraelczykach.

Do incydentu doszło w bazie Salem, w pobliżu granicy między Zachodnim Brzegiem a Izraelem. Pogranicznicy przekazali w oświadczeniu, że trzej Palestyńczycy "zaczęli strzelać w kierunku bramy wjazdowej na teren bazy, a funkcjonariusze policji granicznej i izraelski żołnierz odpowiedzieli ogniem i ich zneutralizowali".

Przy napastnikach znaleziono trzy pistolety, trzy noże i naboje. Ciężko rannego Palestyńczyka ewakuowano do szpitala w Afuli na północy Izraela.

W ostatnim czasie nastąpił wzrost przemocy i napięcia na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej, terytoriach, które Izrael zdobył w wojnie sześciodniowej w 1967 r. W środę izraelskie wojsko zabiło palestyńskiego nastolatka podczas starć w pobliżu Nablusu. Z kolei izraelski nastolatek, który został postrzelony wcześniej w tym tygodniu przez domniemanego palestyńskiego napastnika, zmarł wskutek odniesionych obrażeń.

W Jerozolimie Wschodniej narasta napięcie w związku z przypadającym w tym roku 9-10 maja Dniem Jerozolimy (Jom Jeruszalaim), corocznym świętem upamiętniającym zwycięstwo Izraela w wojnie sześciodniowej, które w tym roku przypada w czasie ramadanu, świętego dla muzułmanów miesiąca postu.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama