Reklama

Geopolityka

Izrael: żołnierze zginęli w Strefie Gazy. Największe straty od miesięcy

Autor. www.idf.il

24 izraelskich żołnierzy zginęło w poniedziałek w czasie walk z palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas w Strefie Gazy. 21 z nich zginęło w eksplozji dwóch budynków - poinformował we wtorek rzecznik Sił Obronnych Izraela, kontradmirał Daniel Hagari.

Reklama

Trzech żołnierzy zginęło w oddzielnym ataku w południowej Gazie.

Reklama

Po doniesieniach o śmierci 21 żołnierzy agencja AP podała, że była to największa jednorazowa strata armii izraelskiej od rozpoczęcia obecnej wojny z Hamasem.

Hagari powiedział dziennikarzom, że żołnierze przygotowywali ładunki wybuchowe do wysadzenia w powietrze dwóch dwupiętrowych budynków, kiedy bojownik Hamasu ostrzelał z granatnika izraelski czołg. Doprowadziło to do przedwczesnej eksplozji ładunków wybuchowych; budynki zawaliły się na żołnierzy. „Nadal badamy szczegóły zdarzenia i przyczyny eksplozji” – uprzedził Hagari podczas porannego briefingu dla prasy. Działa wojskowy zespół dochodzeniowy - przekazał portal Ynews.

Reklama

Prezydent Izraela Icchak Hercog napisał na platformie X, że nastąpił „nieznośnie trudny poranek”, kiedy na liście poległych pojawiało się „coraz więcej imion najlepszych z naszych synów”.

Minister obrony Joaw Galant podkreślił, że śmierć żołnierzy zmusza Izrael do zrealizowania celów wytyczonych przez rząd. „To wojna, która zadecyduje o przyszłości Izraela na nadchodzące dziesięciolecia” – napisał w mediach społecznościowych.

Agencja Reutera zauważyła, że straty wśród żołnierzy mogą nadać nowy impet środowiskom izraelskim, domagającym się zatrzymania lub zakończenia ofensywy.

Od początku konfliktu poległo 556 żołnierzy, z czego 221 w czasie ofensywy w Strefie Gazy, a 335 podczas ataku palestyńskich terrorystów na Izrael 7 października 2023 roku - poinformował portal Times of Israel.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. Sorien

  Wiadomo z jakiego powodu próbowano wysadzić te budynki ?

  1. patriota39

   Niszczenie wszelkiej infrastruktury, która może służyć Hamasowi i innym bojówkom. Uczynienie ze strefy Gazy miejsca niemożliwego do zamieszkania. Izrael sam sobie pracuje na jak najgorszą opinie w świecie. Nawet w USA coraz więcej krytycznych głosów (choć dużą rolę odgrywa tutaj manipulacja, standard w tym państwie od 2016-2017). W wolnej chwili szukam, czy Niemcy likwidowali getta za pomocą artylerii, czołgów, lotnictwa. Chyba zawsze dawali czas na spakowanie podstawowego dobytku, zapewniali transport kolejowy, samochodowy. Byla to bardzo dobrze zorganizowana operacja.

  2. Saymon

   Z tego samego z jakiego Niemcy robili to w Warszawie po upadku Powstania Warszawskiego.

 2. tkin ważny

  Izrael się boi. Rząd, że jak nie utopi we krwi Palestyńczyków to ci nie zaprzestaną walk. Zwykli obywatele, że jak walki będą trwały to zostanie nakręcona spirala nienawiści i nie wiadomo co może się stać. Sprawa jak kwadratura koła. Ja zaś pamiętam inicjatywę Żydów w ustawie 447. To bezprawie. Pazerność. I dowód "przyjaźni". Uczulenie na polskość. Domagam się wycofania ustawy 447, Nic więcej. Ewentualnie dyskusji, ze środowiskami Żydowskimi.

 3. Jerzy

  Oj, oj, oj... :)

Reklama