Reklama

Geopolityka

Izrael: Netanjahu ostrzega Hezbollah przed kolejnymi atakami

Fot. Chatham House/Flickr/CC BY 2.0
Fot. Chatham House/Flickr/CC BY 2.0

Każdy atak z terytorium Libanu na Izrael będzie jak igranie z ogniem — powiedział w poniedziałek premier Izraela Benjamin Netanjahu, odnosząc się do oświadczenia Hezbollahu, który zaprzeczył, jakoby przeprowadził atak w pobliżu granicy izraelsko-libańskiej.

Netanjahu w przemówieniu telewizyjnym powiedział, że "Izrael bardzo poważnie traktuje próbę infiltracji swojego terytorium, a Hezbollah i Liban ponoszą pełną odpowiedzialność za ten incydent". "Hezbollah musi wiedzieć, że każdy atak z terytorium Libanu na Izrael będzie jak igranie z ogniem" - ostrzegł izraelski premier.

Wcześniej w poniedziałek agencja Reutera podała na podstawie źródeł w Libanie, że Hezbollah przeprowadził akcję przeciwko izraelskiemu wojsku, a operacja ta była odwetem za śmierć jednego z bojowników tej organizacji w izraelskim nalocie na cele nieopodal Damaszku w zeszłym tygodniu.

Wkrótce potem izraelska armia oświadczyła, że udaremniła atak Hezbollahu w pobliżu granicy izraelsko-libańskiej, otwierając ogień do kilku bojowników, którzy wtargnęli na terytorium Izraela, i wypierając ich z powrotem do Libanu.

Hezbollah w oficjalnym oświadczeniu zaprzeczył, jakoby jego siły próbowały infiltrować granicę libańsko-izraelską lub że brały udział w starciach na obszarze Farm Shebaa, który jest obszarem spornym między Izraelem, Libanem a Syrią.

Hezbollah rozmieścił swoich bojowników w Syrii w ramach irańskiego wsparcia prezydenta Baszara el-Asada. Z kolei Izrael postrzega obecność Hezbollahu i Iranu w Syrii jako strategiczne zagrożenie i w związku z tym przeprowadził już w tym kraju setki nalotów na cele powiązane z Iranem.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama