Geopolityka

Iskandery w Armenii naruszą równowagę w regionie?

Armenia otrzyma w tym roku wyrzutnie rakiet balistycznych Iskander-M – fot. kronpress.ru
Armenia otrzyma w tym roku wyrzutnie rakiet balistycznych Iskander-M – fot. kronpress.ru

Armenia jeszcze w tym roku ma otrzymać od Rosji wyrzutnie taktycznych rakiet balistycznych Iskander-M. 

Informacje o przekazaniu w 2014 r. przez Rosję Iskanderów- M ujawnił minister obrony Armenii Seiran Oganian. W ten sposób potwierdzono plotki, które od wielu miesięcy pojawiały się w mediach rosyjskich i armeńskich.

Minister Ogaian potwierdził dodatkowo, że niedługo zostaną również zakończone prace nad wspólnym armeńsko- rosyjskim systemem obrony powietrznej. W ten sposób siły zbrojne Armenii praktycznie uzależnią się od Rosji jeżeli chodzi o systemy rakietowe.

Specjaliści uważają, że dostarczenie Iskanderów do Armenii może naruszyć równowagę sił w tamtym rejonie świata, szczególnie w kontekście trwającego konfliktu z Azerbejdżanem o Górski Karabach oraz znajdującej się w pobliżu granicy z Iranem i Turcją.

Iskander- M to rakieta o zasięgu do 500km, która poruszając się z prędkością 6-7 Mach i może przenosić głowicę bojową o wadze 710-800 kg z oficjalną dokładnością 5-7 m.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.