Reklama

Geopolityka

Iskandery przerzucane na zachód

Iskander
Iskander
Autor. mil.ru

Z co najmniej dwóch brygad Wschodniego Okręgu Wojskowego Rosji przerzucane są w kierunku zachodnim pociski rakietowe Iskander - podała w sobotę organizacja Conflict Intelligence Team (CIT), śledząca działania rosyjskich sił zbrojnych.

CIT przeanalizowała kilka nagrań w mediach społecznościowych, na których - według tej organizacji - widać przemieszczanie wojskowego sprzętu na Dalekim Wschodzie i w obwodzie swierdłowskim w Rosji w kierunku zachodnim - informuje Radio Swoboda.

Analitycy rozpoznali na nagraniach operacyjno-taktyczne zestawy Iskander-M. 11 stycznia na Twitterze opublikowano nagranie z serwisu TikTok, wykonane na Dalekim Wschodzie, na którym rozpoznano zestaw Iskander-M. Taki sprzęt rozpoznano też np. na nagraniu z obwodu swierdłowskiego opublikowanym 13 stycznia.

CIT podaje, powołując się na informacje z otwartych baz danych, że pociągi ze sprzętem wojskowym wyjechały ze stacji mieszczących się w pobliżu 103. i 107. brygady rakietowej armii rosyjskiej.

Czytaj też

Według grupy śledczej w komentarzach do nagrania napisano o przerzucaniu 107. brygady "na Ukrainę".

Ministerstwo obrony Rosji zaznacza, że sprzęt i skład osobowy jest przerzucany w związku z "nagłym sprawdzeniem" gotowości, obejmującym przemieszczenie na poligony "w znacznej odległości od punktów stałej dyslokacji". Warto tutaj dodać, że siły zbrojne Federacji Rosyjskiej rzeczywiście dokonują często tego rodzaju sprawdzeń. Niejednokrotnie dochodziło nawet do przerzutu ciężkich wyrzutni z pociskami nuklearnymi na pokładach samolotów tramsportowych.

MS, PAP

Reklama

Komentarze (2)

 1. polski chrzan

  Niedługo pojadą też na Kubę ;)

  1. Pirat

   Po co Kubie te rakiety?

 2. Xzibit

  A my mamy jakiś odpowiednik Iskanderów ??? Nawet nie mamy OPL z prawdziwego zdarzenia tylko postsowiecki szrot,zostaje tylko Piorun do bezpośredniej obrony tylko że to za mało.

  1. Laky

   No do końca roku będzie 2 baterie(16) wyrzutni Patriot😁😉i też do końca roku utuchomią bazę w Redzikowie😉😁

  2. GRAS

   Jak już Rosja zaatakuje Ukrainę to zostaniemy tak wzmocnieni przez sojuszników ze nasza armia będzie miała problem z decyzja którego systemu użyć.

  3. Jurkr

   Po co nam odpowiednik Iskandera? 600 km do Moskwy nie doleci.. Do Petersburga tylko jakbyś go z Łotwy albo Estonii wystrzelił... A po drugie odpowiednika IŁa-76 tez nie mamy... Za to Rosjanie nie mają odpowiedników naszych kapelanów i ołtarzy polowych..

Reklama