Reklama

Geopolityka

Indie: walki z Chińczykami w Himalajach

Fot. Panky2sharma/Wikipedia (domena publiczna)
Fot. Panky2sharma/Wikipedia (domena publiczna)

Wojska Indii i Chin starły się w zeszłym tygodniu na spornej granicy między tymi państwami w Himalajach — poinformowały w poniedziałek indyjskie media i źródła wojskowe. W walkach zostali ranni żołnierze obu stron.

Do starcia doszło na przełęczy Nathu La w indyjskim stanie Sikkim — relacjonuje AFP, powołując się na źródła w indyjskiej armii. Telewizja India Today donosi, że w potyczce zostało rannych 20 żołnierzy chińskich i czterech indyjskich. Informatorzy stacji przekazali, że Chińczycy próbowali przejść na tereny kontrolowane przez wojska indyjskie, ale zostali odparci. Sytuacja na terenie, gdzie doszło do starcia, jest napięta, ale stabilna — informuje India Today.

Do śmiertelnych starć na spornej granicy indyjsko-chińskiej dochodziło w zeszłym roku. Walki toczyły się głównie w położonym bardziej na zachód regionie Ladakhu, ale również w okolicach Nathu La. Apogeum stanowiła potyczka z 15 czerwca 2020 roku, w której zginęło 20 żołnierzy indyjskich. Pojawiły się także informacje o stratach po stronie chińskiej, ale nie zostały oficjalnie potwierdzone. Spór terytorialny pomiędzy dwoma azjatyckimi mocarstwami nuklearnymi toczy się od dziesięcioleci. Granica między Indiami i Chinami jest silnie zmilitaryzowana.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama