Geopolityka

Hezbollah ogłasza zbiórkę pieniędzy na drony i pociski

Fot. Wikimedia Commons, CC BY 4.0
Fot. Wikimedia Commons, CC BY 4.0

Organizacja terrorystyczna Hezbollah zaczęła nadawać dwa klipy reklamowe, w których prosi o zbiórkę pieniędzy na zakup dronów i pocisków. Podaje w nich telefony do „Stowarzyszenia wsparcia islamskiego oporu” - poinformował libański portal L’Orient-Le Jour.

„Stowarzyszenie” twierdzi, że cywile odpowiadający na nadawane od poniedziałku klipy będą mogli „uczestniczyć w dżihadzie poprzez datki finansowe” - przekazał we wtorek portal.

Powstały przed czterema dekadami Hezbollah ostrzeliwuje północne granice Izraela od czasu, kiedy w październiku 2023 roku palestyńska organizacja terrorystyczna Hamas przedarła się przez granicę, wymordowała 1200 osób, głównie cywilów, a ponad 240 uprowadziła do Strefy Gazy. Ugrupowanie używa przede wszystkim pocisków rakietowych i dronów, a ostrzeliwuje głównie pas ziemi sięgający na odległość mniejszą niż 10 km w głąb Izraela.

W przeciwieństwie do Hamasu, Hezbollah, któremu Iran może swobodnie dostarczać broń drogą lądową, morską i powietrzną, prawdopodobnie dysponuje arsenałem około 150 tys. rakiet. Podczas wojny domowej w Syrii szyicki Hezbollah walczył u boku alawickiego dyktatora Baszara el-Asada.

Czytaj też

W Libanie od dłuższego czasu panuje kryzys gospodarczy: w 2019 roku PKB kraju spadł o 50 proc., strefa ubóstwa objęła 80 proc. populacji, a wartość lokalnej waluty skurczyła się o 90 proc. - przypomniał niedawno amerykański dziennik „Washington Post”.

Źródło:PAP

Komentarze (2)

  1. Monkey

    Datki na Hezbollah😱Do czego to doszło… Brawo Netanjahu😱

  2. farfozel

    Wyślę im rumuńskie 20-tki .