Reklama

Geopolityka

Haubica z Austrii trafi do Muzeum Wojsk Lądowych

Haubica samobieżna M109A5Ö wśród pojazdów pancernych austriackiej armii Fot: Harald G.M.Minich/Bundesministerium für Landesverteidigung und Sport.
Haubica samobieżna M109A5Ö wśród pojazdów pancernych austriackiej armii Fot: Harald G.M.Minich/Bundesministerium für Landesverteidigung und Sport.

Kolekcja Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy wzbogaci się o unikatowy w skali kraju egzemplarz haubicy samobieżnej M109, pochodzący z Austrii.

Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, projekt sprowadzenia haubicy M109 do Polski został zainicjowany przez kierownictwo resortu. W zamian austriackie Muzeum Historii Wojskowości w Wiedniu otrzymało egzemplarz haubicy samobieżnej 2S1 Goździk.

Austriacka armia wciąż eksploatuje pewną ilość dział samobieżnych M109, jednak ich liczba w ostatnich latach uległa ograniczeniu z uwagi na cięcia struktur wojsk spowodowane złą sytuacją gospodarczą. Jeszcze w latach 90. haubice samobieżne tego typu pozyskiwane były przez Austrię z nadwyżek jednostek British Army stacjonujących w Niemczech.

Haubice M109 znajdujące się na uzbrojeniu wojsk lądowych Austrii zostały zmodernizowane do wersji M109A5Ö. Są one wyposażone między innymi w zaawansowane systemy nawigacyjne, a także w lufy o długości 39 kalibrów, podobne jak w działach samobieżnych M109A6 Paladin stanowiących uzbrojenie US Army. 

(JP)

Reklama

Komentarze (1)

  1. Azuxet

    A razem z nią do musem powinny trafić goździki, które są równie przestarzałe, ale my w Polsce niczego nie dostrzegamy i wszystko uznajemy za przydatne, dziwne, że UI jeszcze nie rozpisał przetargu na modernizację mająca przygotować tą m109 do służby...

Reklama