Reklama

Geopolityka

Hamas potwierdza, że jest bliski porozumienia z Izraelem w sprawie uwolnienia zakładników

Autor. www.idf.il

Hamas jest bliski porozumienia z Izraelem w sprawie uwolnienia zakładników - potwierdził we wtorek szef palestyńskiego ruchu Ismail Haniyeh, cytowany przez agencję Reuters i AFP.

Reklama

„Przedstawiciele Hamasu są bliscy osiągnięcia porozumienia o rozejmie z Izraelem, a Hamas dostarczył swoją odpowiedź mediatorom z Kataru” - oznajmił Haniyeh w komunikacie zamieszczonym na Telegramie.

Reklama

Wysokiej rangi urzędnik Hamasu Izat al-Reszik powiedział telewizji Al-Dżazira, że trwające rozmowy o porozumieniu dotyczą m.in. wjazdu pomocy humanitarnej do Strefy Gazy i wymiany zakładników na palestyńskich więźniów.

„Oczekiwane porozumienie obejmie uwolnienie izraelskich kobiet i dzieci, będących zakładnikami, w zamian za uwolnienie palestyńskich dzieci i kobiet z okupacyjnych więzień” – powiedział.

Reklama

Szczegóły porozumienia ma ogłosić Katar, który pełni rolę mediatora.

Wcześniej rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby poinformował, że szeroko zakrojone wysiłki, mające na celu uwolnienie zakładników nadal przetrzymywanych przez Hamas, przybliżyły strony do porozumienia.

„Prezydent Biden i jego zespół robią wszystko, co w ich mocy, aby pomóc uwolnić zakładników wziętych przez Hamas, w tym małe dzieci i, oczywiście, przebywających tam Amerykanów” – powiedział przedstawiciel administracji USA, zastrzegł jednak, że „nadal jest wiele do zrobienia”.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. easyrider

  Izrael mąci ale w złym kierunku. Ocalić ich i nas może tylko wielka wojna z islamem. Na naszych warunkach i bez pardonu. Teraz może jeszcze byśmy to wygrali. Za kilka lat może stać się to niemożliwe. My słabniemy, oni krzepną. Już teraz zaszachowali zachodnie rządy wielkimi demonstracjami. Co będzie za kilka czy kilkanaście lat? Nawet broń nuklearna Izraela może się okazać za słaba. Zwłaszcza, że Iran też ją zdobędzie. Ale póki co... roztkliwiajmy się nad ofiarami naszych wrogów.

 2. bezreklam

  Ciekawe czy dla IZeala bardzej sie nie oplaca zeby zgineli? Wtedy mozna sie przedsawic jako "Ci ucisnini" - ktorzy bronia ludzkosci. Dla nich jest oplacalne jesli nie wroca - mimo ze rodziny prostestuja i domagaja sie rozmow.

  1. suawek

   Co byś nie wymyślał, hamasu nic nie uratuje.

 3. Zam Bruder

  Z dużej części strefy Gazy zostały gruzy niczym z Warszawy po upadku Powstania Warszawskiego, kilkanaście tysięcy ludzi przemieliły bombardowaniam a z prężnej miejskiej partyzantki sprzed kilkunastu tygodni zostały już tylko nędzne resztki - a teraz Hamas jakby nigdy nic oferuje wymianę kilkuset zakładników? Po co? Aby ugrać czas do ucieczki hamasowskich dowódców a raczej ich...bezpiecznej ewakuacji w ramach wymiany. Nie pierwszy i pewnie jeszcze nie ostatni raz....

  1. bezreklam

   Wymina jencow dla HAmasu dala by poztywny PR. Izeal by byl ten ktory zabija cywili a Hamas ten ktory wypuszcza. np

Reklama