Reklama

Geopolityka

Gwardia Narodowa zostanie w Waszyngtonie na dłużej

Fot. Capt. Bryant Wine/Flickr/CC BY 2.0
Fot. Capt. Bryant Wine/Flickr/CC BY 2.0

Ministerstwo obrony USA zgodziło się na przedłużenie stacjonowania Gwardii Narodowej na waszyngtońskim Kapitolu do 23 maja. W okolicach amerykańskiego Kongresu pozostanie około 2,3 tys. żołnierzy, o około połowę mniej niż obecnie.

Żołnierze Gwardii Narodowej, strzegący parlamentu po szturmie z 6 stycznia na jego gmach zwolenników ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa, mieli planowo opuścić okolice Kongresu w piątek.

W ubiegłym tygodniu kapitolińska straż zawnioskowała jednak o 60-dniowe przedłużenie tej misji. Argumentowano to informacjami, które wykazały potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa. Obawy spowodowały, że 4 marca na jeden dzień wstrzymano nawet pracę Izby Reprezentantów.

W trakcie przedłużonej służby Gwardii Narodowej Pentagon "będzie współpracować ze strażą Kapitolu Stanów Zjednoczonych, aby stopniowo zmniejszać obowiązki Gwardii Narodowej, jeśli pozwolą na to warunki" - przekazał rzecznik ministerstwa obrony USA John Kirby.

Gwardia Narodowa spotkała się z ostrą krytyką za odpowiedź na zamieszki z 6 stycznia, a w szczególności za opóźnioną reakcję. Wielu żołnierzy pozostawało przez kilka godzin w gotowości zanim otrzymało zezwolenie na interwencję. Dowódca Gwardii Narodowej z Waszyngtonu William Walker twierdzi, że Pentagonowi zajęło ich wydanie trzy godziny w przypadku podlegających mu oddziałów.

Reklama
Reklama

Raport generała Russela Honore rekomenduje Kongresowi reformę systemu bezpieczeństwa. Wojskowy sugeruje powiększenie straży Kapitolu oraz utworzenie sił szybkiego reagowania, które można by szybko zmobilizować w sytuacjach kryzysowych.

13-stronicowy raport zaleca również instalację nowego systemu ogrodzeń na Kapitolu. Obecnie kongresowe budynki otoczone są prowizorycznymi płotami. To frustruje mieszkańców Waszyngtonu, którzy przez te nadzwyczajne środki bezpieczeństwa często muszą nadkładać drogi.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama