Geopolityka

Gruzja chce planu działań na rzecz członkostwa w NATO do końca 2014 roku

Fot. NATO
Fot. NATO

Premier Gruzji Bidzina Iwaniszwili poinformował podczas Dnia Sił Zbrojnych, że uzyskanie MAP (Planu działań na rzecz członkostwa w NATO) jest celem jego rządu na 2014 rok. "W przyszłym roku powinniśmy podjąć bardzo energiczne kroki i uzyskać co najmniej MAP"- poinformował Iwaniszwili dodając, że gruzińscy żołnierze służący w Afganistanie z pewnością przyczynią się do osiągnięcia tego celu.

Minister Obrony Irakli Alasania studził wielkie plany premiera stwierdzając, że choć Gruzja ma uzasadnione natowskie ambicje wiążące się z reformami wprowadzanymi w sferze obronności, bezpieczeństwa i praworządności, to jednak forma i zakres jej integracji z Paktem Północnoatlantyckim musi zostać określona przez sam Sojusz.

Zobacz także: 14 lat w NATO, czyli polski roller coaster

Z kolei minister ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej dodał, że "nie chce tworzyć przesadnych oczekiwań, ale działania w kierunku MAP są podejmowane 24 godziny na dobę".

Czytaj również: Turcja osłabia NATO. Coraz bliższa współpraca z Szanghajską Organizacją Współpracy

Plan Działań na rzecz Członkostwa jest bardzo wymagający. Państwo aspirujące do Sojuszu musi przeprowadzić liczne reformy polityczne, gospodarcze; wojskowe, prawne etc. i składać z nich roczne sprawozdania w formie raportów, które są podstawą dalszych konsultacji. Ale to i tak gruzińskie marzenie, bowiem samo uzyskanie MAP w obecnych realiach geopolitycznych jest właściwie niemożliwe.

(PAM)

Komentarze