Reklama

Geopolityka

Górski Karabach: liderzy rozmawiają, a żołnierze giną

Przewodniczący Grupy Mińskiej spotkali się w Wiedniu z liderami Armenii i Azerbejdżanu/ Foto: U.S. Department of State
Przewodniczący Grupy Mińskiej spotkali się w Wiedniu z liderami Armenii i Azerbejdżanu/ Foto: U.S. Department of State

Prezydenci Armenii i Azerbejdżanu zgodzili się, podczas poniedziałkowych rozmów w Wiedniu, na uruchomienie mechanizmu dochodzeniowego OBWE i wznowienie rozmów pokojowych. W kilka godzin po zakończeniu spotkania, w wyniku starć w Górskim Karabachu, zginęło dwóch żołnierzy.

Jak przekazali we wspólnym oświadczeniu sekretarz stanu USA John Kerry oraz szefowie MSZ Francji i Rosji, Jean-Marc Ayrault i Siergiej Ławrow, przywódcy skonfliktowanych ze sobą państw zgodzili się na uruchomienie mechanizmu dochodzeniowego OBWE "w możliwie najszybszym czasie". Liderzy Armenii i Azerbejdżanu zapowiedzieli też, że w czerwcu wznowią rozmowy mające na celu znalezienie "kompleksowego rozwiązania" konfliktu. Dokładna data i miejsce spotkania będą jeszcze przedmiotem ustaleń. 

Prezydenci Sarkisjan i Alijew spotkali się w poniedziałek po raz pierwszy od rozpoczęcia (w ubiegłym miesiącu) starć między wojskami azerbejdżańskimi i armeńskimi w pobliżu Górskiego Karabachu - ormiańskiej enklawy na terytorium Azerbejdżanu. Do rozmów doszło z inicjatywy Grupy Mińskiej OBWE usiłującej pełnić rolę pośrednika w konflikcie.

Jak donosi Reuters, powołując się na ministerstwa obrony Armenii i Azerbejdżanu, w kilka godzin po zakończeniu spotkania, w wyniku walk zginęło dwóch żołnierzy - z Górnego Karabachu oraz Azerbejdżanu. 

PAP/Reuters
Reklama

Komentarze (1)

  1. dwa

    coś nowego, politycy załatwiają swoje biznesy, a ludzie porządni oddają życie w obronie ich interesów

Reklama