Reklama

Geopolityka

Gen. Hodges: Rosja ma plany na okupację Mariupola i Odessy

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosja nie przestanie destabilizować sytuacji przy ukraińskich granicach - uważa były dowódca generalny armii USA w Europie Ben Hodges, cytowany w czwartek przez ukraińskie media. Moskwa nie zrezygnowała z planów okupacji Mariupola, Berdiańska i Odessy - ocenia.

Moskwa kontynuuje prowokacje w związku z niewystarczająco ostrą odpowiedzią (społeczności międzynarodowej - PAP) na swoje poprzednie przypadki złamania norm prawa międzynarodowego - podkreślił emerytowany generał podczas konferencji think tanku German Marshall Fund w Waszyngtonie.

Rosja "zatrzyma się tylko wtedy, kiedy ktoś ją powstrzyma" - powiedział wojskowy, cytowany przez ukraiński portal Espreso.tv.

Hodges dodał, że Rosjanie nie tylko nie odstąpią od agresywnych działań i ekspansji, ale pójdą naprzód. "I uważam, że niestety właśnie to będzie się działo latem na Ukrainie. Lato będzie gorące (...) zwłaszcza wokół Morza Azowskiego" - ostrzegł wojskowy.

Bez względu na ogłoszenie przez Kreml wycofania wojsk spod ukraińskich granic "nikt w randze wyższej niż sierżant ani przez sekundę w to nie wierzy" - ocenił.

"Myślę, że nie odstąpili od planów na Mariupol i Berdiańsk. Odessa też jest w +menu+; możliwe, że nie w tym roku, ale w następnym, zależy od ich pewności. Na razie mają rację, kiedy wierzą w to, że niczego nie zrobimy w odpowiedzi. To wyzwanie dla nas. Przekonać ich, że jesteśmy gotowi" - wskazał generał.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (15)

 1. Big Jim

  USA ma plany na okupację świata...

 2. Qaz

  Z kim graniczy Rosja? Z kim chce.

  1. trzcinq

   Podobnie jak USA.... a nie USA graniczy że wszystkimi

  2. vbovlbniul

   Rosji, na której postronku tańczysz ostatnimi czasy jedynie się wydaje, że może graniczyć z kim chce.

 3. trzcinq

  Jak to dobrze że amerykanie wszystko wiedzą. Wiedzą kto z kim i dlaczego oraz to co jest najlepsze nie tylko dla każdego obywatela(ki) z osobna ale dla wszystkich narodów tego świata. Sami już nie ukrywają że ich celem jest przywództwo nad światem. Chiny czy Rosja to jedyne dwa Państwa które na ich przywòdztwo się nie godzą dlatego pozostają na ich celowniku a jeżeli patrzycie na te państwa przez pryzmat historii to co powiecie o Niemcach? Panie generale nie pozjadaliscie wszystkich rozumów tego świata, nie macie nad wszystkimi władzy i guano pan wie o mentalności i myśleniu wielu ludzi na świecie. W Kijowie panowie rządzi junta która drogą nielegalną obaliła legalne władze Ukraińskie. Niezależnie od tego kto tam rządzi Ukrainą nigdy nie była ona naszym sojusznikiem i jest tak po dzień dzisiejszy gdzie organizację OUN-UPA się czci a Bandera to bohater narodowy podobnie zresztą jak SS galizien gdzie wielu jej członków znalazło się miejsce na kontynencie Amerykanskim gdzie wybaczono im wszelkie zbrodnie a to tylko dlatego że stali w opozycji do Sowietów. Rosja broni swych strefow wpływów a strefę taka posiada i pilnuje również i USA. Gra mocarstw a my tylko pionkami jesteśmy. Należy jednak pamiętać. O Wołyniu. O pakcie III Rzeszy i ZSRR. O ust.447. O wrześniu 39 gdzie nam zachód nie pomógł pomimo zapewnień. 17 września 39. O Jałcie i o retoryce antypolskiej w Izraelu, Niemczech czy USA.

  1. Tom

   Pamiętamy Katyń

  2. harp

   A Wołyn pamietasz !!!!!!!!!!!

  3. tylko pytam

   Wy,Ukraińcy?Z jakiego powodu?

 4. groenendal

  A kto to jest ten gen. Hodges??? Jeszcze jeden święty Amerykanin. Może by lepiej znalazł w końcu tę broń chemiczną w Iraku którą posiadał niby Husajn...

  1. Davien

   Znalezli i to cłe tony z napiami na pojemnikach: sdiełano w ZSRS

  2. trzcinq

   Oczywiście że tak bo znaleźć się musiały :)

  3. złośliwy

   To chyba przeterminowane było?Jak ten ich straszny noviczok.

 5. Zbyszek

  Tego bandytę Putina ktoś powinien unieszkodliwić, bo on gotów wywołać następną wojnę światową.... iskandery itd. arsenał atomowy i bombowce strategiczne...

  1. idiotów nie sieją oni sami się rodzą

   No to na co czekasz? Unieszkodliwiaj.

  2. sff

   w sumie to samo co Amerykanie. Nawołuj może do zamordowania Bidena.

  3. Polski patriota.

   Dokładnie, Zbyszek. Putina trzeba zlikwidować, najlepiej wynająć płatnych zabójców.

 6. uron

  Ameryka sama stwarza problemy, a potem krzyk, ze Rosja, a Rosja wykorzystując zakończenie budowy amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce, zostaną rozmieszczone w obwodzie kaliningradzkim i na Krymie rakiety Kalibr, w ich zasięgu znajdzie się cała Europa. Tym samym Rosja uzyska przewagę nad europejskimi państwami NATO, które nie mają pocisków tego typu i z których część nie posiada obrony rakietowej. Biorąc pod uwagę koszty budowy systemów zarówno ofensywnych, jak i defensywnych, przewaga ta utrzyma się co najmniej kilkanascie lat.

  1. Chyżwar dawniej Marek

   Mylisz się. To Rosja stwarza sąsiadom ciągle te same problemy. Od wymordowania mieszkańców Nowogrodu przez Iwana Groźnego aż do dziś.

  2. Herr Wolf

   Jaki masz problem z ruskimi?!

  3. olo

   Jeżeli NATO zaatakuje Rosję to odpowiedź może dosięgnąć np. stolicę KAŻDEGO członka NATO.

 7. Judasz

  Nie okupację tylko odebranie awojego. Bo jak będą chcieli to okaże się że i Francuzi zagłosują zapolaczeniem się z matuszka Rosja. I wszyscy są obywatelami Rosji

 8. mari

  Rosja zrobi to co bedzie chciała zrobic i nikt jej w tym nie przeszkodzi.

  1. będzie się działo

   wystarczy wzmocnić ukraińskich ochotników/patriotów... oni sami sobie poradzą... tak jak BEZ pomocy dali radę zatrzymać "wagnerowców putina" w Donbasie...

  2. Mariusz Waszkowski

   Nie do końca. W Donbasie walczyli nie tylko wagnerowcy. Były też formacje paramilitarne kozaków, czy podległe Kadyrowi bataliony jak ."Wostok" . Zidentyfikowano wiele jednostek regularnych sił zbrojnych Rosji. Był specnaz, były też podległe FSB alfa czy vympieł. Ochotnicy/patrioci ich nie zatrzymali. Za pierwszym razem Putin zatrzymał wojska idące już na Mariupol, gdyż sankcje i niskie ceny ropy wstrząsneły gospodarka wystarczająco mocno. Za drugim razem, przekonali go do tego zachodni politycy a i tak starał się im "zagrać na nosie", wyhamowując ofensywe dopiero po zdobyciu Debalcewe. Niech brnie dalej. Skutki tej wojenki będą takie, jak dla ZSRR było wejście do Afganistanu. Sankcje robią swoje. Armia słabnie, modernizacja się opóżnia. Zamiast niszczycieli i krążowników korwety i niekończący się remont poradzieckiego "lotniskowca". Zamiast T-14 odkurzane setny raz T-72. A zamiast myśliwca 5 generacji, kolejne klony z rodziny Su-27. Plus wydmuszki typu rakieta o napędzie jądrowym. Kropla drąży skałe. Tylko echa chruszczowowskich pochukiwań o rakietach toczących się z fabryk jak parówki. Sankcje stopniowo robią swoje. Społeczeństwo biednieje. PKB raczkuje, inflacja szaleje, odsetek ponizej granicy ubóstwa rośnie. Przyjdzie moment, że ludzie nie wytrzymają i wyjdą na ulice. Albo znajdzie się grupa polityków czy wojskowych, którzy spróbują powtórzyć scenariusz z sierpnia 1991 lub października 1993 r. Ani Putin, ani ta cała ekipa ."siłowików" wieczna nie będzie. Teb kraj czeka potężny wstrząs, gdy ludzie nim sterujący zostaną odsunieci od władzy. Bo sami jej nie oddadza. USA czy Niemcy, powinni uczyć się z historii, że każdy reset z Rosja daje jej szanse na złaoanie oddechu, wzmocnienie się i uśpienie czujności Zachodu. A po kilku latach ten sam scenariusz. Najlepiej byłoby, gdyby na Kremlu władze przejęli ludzie umiarkowani, z którymi można się uczciwie dogadać. Wielka szkoda, że historia Rosji potoczyła się, jak się potoczyła. Gdyby Aleksander Lebiedz nie wycofał się z wyborów 1996 r, nie byłoby żadnego Putina, ll wojny czeczeńskiej itp.

  3. Raf

   to wzmacniaj - sporo takich "ochotników" mieszka w Polsce - może pojechaliby do Donbasu. Zresztą ty też możesz tam pojechać na ochotnika.

 9. też mi strateg

  Zapewne ma kilkadziesiąt planów, zależnie od rozwoju sytuacji.

  1. Paweł

   Zapewne. Z tym, że Zachód tem ma plany ich plany. Ostatnio grupa Wagnera się o tym przekonała.

 10. Gts

  Niektorzy wreszcie zrozumieli mentalnosc kacapow.

  1. rusznikarz

   celnie, tylko jak z tym zdaniem trafić wyżej

  2. dim

   @rusznikarz. Ależ oni świetnie to wiedzą, tylko, że nie chcą wiedzieć. To tak samo, jak wszyscy wiedzą już, że USA są finansowym bankrutem... rzut oka na wykres jak zmienia się dług publiczny... - Ale nikt nie chce wiedzieć. Tak więc "nie wiedzą".

  3. Chyżwar dawniej Marek

   A co to jest w ich konkretnym przypadku dług publiczny? To tylko papierek. Dziś jest. Jutro go nie ma. Liczy się technologia, możliwości produkcyjne i to, czy mogą położyć łapę na surowcach.

 11. kolaborant unijny

  Nawiązując do tytułu - a co zdziwieni . Rosja ua nie odpuści .

  1. czarno to widzę

   Rosja Ukrainie odpuściła w 2014 roku i to pomimo tego, że mogła ją wtedy zająć prawie bez walki. A to dlatego, że jej nie stać na utrzymanie dużego kraju, który jest praktycznie bankrutem.

  2. .

   Niedługo z tego raju wyjedzie większość Ukraińców .Po co czołgi?

  3. Chyżwar dawniej Marek

   Rosja dawno by zjadła Ukrainę i nie tylko ją. Tyle, że z przepicia ma chorą wątrobę, więc ze strawieniem pokarmu teraz byłby kłopot.

 12. Monkey

  Amerykanin odkrywa Amerykę. Niesamowite.

 13. Box123

  Jak narazie to sytuacja wygląda tak. Coraz bardziej lewacka Europa chce się dogadywać z Putinem (ostatnie propozycje Francji i Niemiec), a lewacki Biden w usa dał mu zielone światło (odblokowanie ns2, nowy reset) do napadania i okupacji innych krajów oraz mordowania opozycji we własnym. Obie siły próbują za to za wszelką cenę zniszczyć prawicowe rządy Polski i Węgier tak aby władze w tych krajach przejęli lewacy, oderwani od rzeczywistości jak oni sami. Perspektywy na przyszłość wyglądają natomiast tak: w Stanach będzie postępowała ideologiczna rewolucja (propaganda, cenzura, przepisywanie książek i wycinanie filmów jak w ministerstwie prawdy w roku 1984 Orwella, zakaz używania słów ojciec, matka, syn, córka, wywrócenie wszystkich wartości i norm do góry nogami) i ostatecznie upadek i marginalizacja państwa, które otworzą droge do wzrostu sily takich panstw jak Rosja, Chiny oraz państwa Arabskie. W UE będą zachodzić podobne antydemokratyczne procesy i nasilać się będzie terror wobec każdego kto nie będzie się na te zmiany godzil (usuwanie z pracy, czystki na uniwersytetach, więzienie, cenzura). Podobnie nasilać się będzie presja i terror wobec Polski, Węgier oraz innych krajów Europy środkowej - ustopienie będzie oznaczało natomiast koniec wolności, demokracji i podmiotowosci naszego regionu. Do tego uzależnienie energetyczne europy zachodniej od Rosji spowoduje, że już nikt nie ośmieli się nałożyć na nią jakich kolwiek sankcji, co otworzy jej drogę do Europy środkowej. W tym czasie będzie postępowała islamizacja Europy Zachodniej na końcu której być może będzie powstanie kalifatow w całej Europie zachodniej i północnej. Po drugiej stronie będziemy mieli coraz bardziej zmilitaryzowana i upadającą gospodarczo i społecznie Rosję, a ta naogol znajduje jedno rozwiązanie na wewnętrzne kryzysy. Obok niej rosnące w potege, autorytarne, funkcjonujące według zupełnie innych norm i wartości niż znane naszej cywilizacji, Chiny oraz antyzachodni i jeszcze bardziej nieobliczalny islam. To jest świat w który wchodzimy. Czas demokracji i wolności na świecie dobiega końca. Jeśli w ogóle istnieje dla nas i naszego regionu jakakolwiek nadzieja to po pierwsze: niezależnie od wszystkich innych kwestii (sympatii, antypatii, zastrzeżeń i wątpliwości) obecny rząd nie może stracić władzy i nie moze jej przejąć skrajnie oderwana od rzeczywistości i zideologizowana opozycja - jest to warunek podstawowy i konieczny naszego przetrwania. Dwa: musimy natychmiast rozpocząć proces szybkiej budowy jednej z najsilniejszych armii w Europie, armii posiadającej możliwość samodzielnej produkcji wszystkich kluczowych rodzajów uzbrojenia i zdolnej do samodzielnej obrony oraz zadania wrogowi szkód które będą na tyle odstraszające, że nie zdecyduje się na użycie broni jądrowej, co oznacza konieczność przeznaczenia potężnych środków na zakup licencji oraz ośrodki opracowywania technologii. W przeciwnym razie tylko cud będzie mógł nas uratować. Choć nie wykluczone, że zrobienie tego wszystkiego dopiero stworzy szanse na to, żeby taki w ogóle mógł zaistnieć. Czas się kończy

  1. Polak

   Takie informacje powinny być nagłaśniane i emitowane na całym świecie

  2. surmy bojowe

   Toż Kijów już trąbi.

  3. Wasko

   Św. prawda. A dodam tylko że historia lubi się powtarzać, a obecny czas można porównać czasem przed pierwszymi rozbiorami RP. Wielkie reformy, modernizacja kraju i państwa ościenne krzywo patrzące na to wszystko, no i wróg wewnętrzny - targowica za garść średników i pochlebstw tym razem z Berlina i Brukseli aby utrzymać przywileje jest gotowa podpalić cały kraj. Czas się kończy to prawda.

 14. Gość

  Nic dodać nic ująć.

 15. tut

  Może należało by zacząć np. wspólne Polsko-Ukraińskie ćwiczenia lotnictwa?

  1. iik

   A ty bedziesz pilotem.

  2. .

   Wspólne, polsko-ukraińskie. Zdalne nauczanie.

Reklama