Reklama

Geopolityka

Gdynia wita szczyt NATO po wojskowemu [FOTO]

  • Fot. Jakob Wells/Gameshogun/CC 4.0
    Fot. Jakob Wells/Gameshogun/CC 4.0

8 sierpnia br. rozpoczęły się „Ogólnopolskie dni NATO - Gdynia razem z NATO”, w którym zaprezentują się wszystkie rodzaje Sił Zbrojnych RP - Wojska Lądowe, Marynarka Wojenna, Siły Powietrzne i Wojska Specjalne. W ten sposób miasto uczci odbywający się w Polsce szczyt NATO.

Dni NATO zorganizowano w najbardziej reprezentatywnym miejscu Gdyni - na Skwerze Kościuszki. Będą one trwały od 8 do 9 lipca br. a więc tak samo długo, jak szczyt NATO w Warszawie. Będą to zresztą imprezy połączone „elektronicznie” ponieważ przebieg wydarzeń warszawskich, mieszkańcy Trójmiasta będą mogli śledzić na wielkim telebimie rozstawionym obok sceny na Skwerze Kościuszki. O godzinie 15.00 odbędzie się również salut armatni z pokładu ORP „Błyskawica” inaugurujący szczyt NATO. Oficjalne rozpoczęcie uroczystości w Gdyni rozpocznie się o 15.05.

Punkt promocyjny Polskiej Grupy Zbrojeniowej, przede wszystkim Ośrodka Badawczo Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej z Gdyni – fot. M.Dura

O ile wydarzenia w Warszawie będą zamknięte dla publiczności, w Gdyni wszystko zorganizowano specjalnie dla widzów. Skwer Kościuszki został opanowany przez żołnierzy, co się zresztą stało za przyzwoleniem wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha oraz prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka. Dzięki temu mieszkańcy i goście Trójmiasta będą mogli zapoznać się z wybranym sprzętem i uzbrojeniem wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP.

Na terenie obchodów znajdować się będą także punkty promocyjne Wojskowych Komend Uzupełnień i Polskiej Grupy Zbrojeniowej (w tym przede wszystkim Ośrodka Badawczo Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej, który prezentował głównie swoje osiągnięcia jeżeli chodzi o działania przeciwminowe).

Przy Nabrzeżu Południowym można zwiedzać okręt rakietowy typu Orkan – ORP „Grom” oraz trałowiec/niszczyciel min projektu 206FM – ORP „Mewa” - fot. M.Dura

Marynarka Wojenna udostępni do zwiedzania trzy okręty bojowe 3. Flotylli: okręt podwodny typu Kobben – ORP „Sęp”, okręt rakietowy typu Orkan – ORP „Grom” oraz trałowiec/niszczyciel min projektu 206FM – ORP „Mewa”. Od godziny 15.30 w piątek odbędzie się również parada powietrzna sprzętu lotniczego Wojsk Lądowych i Marynarki Wojennej RP, a o 18.00 przelot samolotów patrolowych M-28 BRYZA.

Na końcu Skweru Kościuszki jest udostępniony do zwiedzania okręt podwodny typu Kobben – ORP „Sęp” - fot. M.Dura

Wojska lądowe i Wojska Specjalne wystawiły na Skwerze Kościuszki przede wszystkim swój lekki sprzęt. Można tam będzie dotknąć woskowych quadów Polaris Sportsman 800 EFI z 7. Pomorskiej Brygady Ochrony Wybrzeża ze Słupska (wchodzącej w skład 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej).

Prezentacja karabinków wyborowych i quadów wykorzystywanych w Wojsku Polskim - fot. M.Dura

Prezentacja broni strzeleckiej wykorzystywanej w Wojsku Polskim - fot. M.Dura

Na stołach rozłożono broń osobistą oraz stosowane w siłach zbrojnych karabiny wyborowe. Przy okazji można się będzie przebrać w kamizelkę kuloodporną oraz nałożyć hełm z goglami noktowizyjnymi. Wystawiono również moździerze: lekki i ciężki typu 2S12 SANI kalibru 120 mm. Broń przeciwpancerną reprezentowała przenośna wyrzutnia pocisków kierowanych Spike.

Wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike - fot. M.Dura

16. Batalion Dowodzenia wystawił m.in. lekki pojazd patrolowy SKORPION-3 (z zamontowanym na obrotnicy karabinem maszynowym PKM kalibru 7,62 mm) oraz pojazd specjalny Topola-S (na podwoziu IVECO) przeznaczony do przewozu osób, sprzętu oraz przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. W tym celu miał on w umieszczonym z tyłu kontenerze specjalny pojemnik przeciwodłamkowy.

Lekki pojazd patrolowy SKORPION-3 - fot. M.Dura

Pojazd specjalny Topola-S z umieszczonym w kontenerze specjalnym pojemnikiem przeciwodłamkowym - fot. M.Dura

Ten sam 19. Batalion Dowodzenia rozstawił również i połączył Kontener Techniczny KT3 z dwoma Mobilnymi Modułami Stanowiska Dowodzenia (MMSD), które są przeznaczone do zabezpieczenia pracy dowódczo-sztabowej w warunkach polowych. Każdy MMSD składa się z łatwego do przewożenia kontenera dwudziestostopowego, który można rozkładać i w dowolny sposób łączyć ze sobą mechanicznie i „elektronicznie. Infrastruktura teleinformatyczna (sprzęt teleinformatyczny, 4 linie kablowe oraz 25 linii telefonicznych do aparatowni RWŁC) pozwala bowiem na utworzenie w każdym MMSD dwunastu zautomatyzowanych stanowisk pracy.

Kontener Techniczny KT3 zabezpieczający pracę Mobilnych Modułów Stanowiska Dowodzenia MMSD - fot. M.Dura

Duże zaskoczenie mogło wzbudzić rozstawienie przez 15. Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy rzadko prezentowanej przy takich okazjach, stacji radiolokacyjnej do pomiaru wysokości NUR-41 (z charakterystyczną anteną paraboliczną ustawioną w płaszczyźnie pionowej) ma podwoziu TATRA 815. Było to tym dziwniejsze, że stacja ta pracuje najczęściej razem z radarem – odległościomierzem typu NUR-31 (41 (z anteną paraboliczną standardowo ustawioną w płaszczyźnie poziomej). Tej stacji jednak już w Gdyni nie było.

Dwa rozłożone i połączone ze sobą Mobilne Moduły Stanowiska Dowodzenia MMSD oraz widoczna za nim stacja radiolokacyjna - wysokościomierz typu Nur-41 - fot. M.Dura

Dużą atrakcję zapewniła natomiast 49. Baza Lotnicza z Pruszcza Gdańskiego, która rozstawiła laserową strzelnicę. Dzięki temu każdy cywil będzie mógł sprawdzić swoją celność „strzelając” w centrum Gdyni z karabinka szturmowego.

Laserowa strzelnica zorganizowana przez 49. Bazę Lotniczą z Pruszcza Gdańskiego - fot. M.Dura

W międzyczasie na wystawionej scenie odbędą się koncerty m.in.: zespołu wokalnego Akademii Marynarki Wojennej, zespołu wokalnego Klubu MW Riwiera oraz zaprezentowany zostanie pokaz musztry paradnej Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

Podobnie bogaty program ma być w sobotę 9 lipca. Zaplanowano m.in. pokaz sprzętu szkolno-treningowego Przeciwlotniczego Zestawu Rakietowego GROM, pokaz powietrzny sprzętu lotniczego (od godz. 11.10 do 11.30) oraz pokaz działania Brzegowej Grupy Ratowniczej z Dywizjonu Okrętów Wsparcia 3 Flotylli Okrętów (o godz. 14.00).

W czasie całych dni NATO będzie można zwiedzić bezpłatnie okręt – muzeum ORP „Błyskawica”, a w sobotę zostanie otwarte do zwiedzania za darmo Muzeum Marynarki Wojennej.

Reklama

Komentarze

    Reklama