Reklama

Geopolityka

Francusko - ukraińska umowa o bezpieczeństwie podpisana

Autor. Emmanuel Macron/X

W piątkowy wieczór Francja i Ukraina podpisały dwustronne porozumienie na temat bezpieczeństwa.

Prezydent Emmanuel Macron gościł w piątek prezydenta Ukrainy Wołodymira Zełenskiego. W domyśle 10-letnie porozumienie, które zostało przez obu polityków podpisane zakłada do 3 mld pomocy dla Ukrainy w bieżącym roku. Ponadto zakłada ono zacieśnienie współpracy w dziedzinie wojskowości, szczególnie w zakresie artylerii.

Reklama

„Ogłoszona pomoc jest godną odpowiedzią na presję wywieraną przez Rosję” – ocenił Zełenski podczas wspólnej konferencji prasowej po podpisaniu porozumienia.

Macron podkreślił, że umowa dwustronna jest francuskim wsparciem dla odpierającej rosyjską inwazję Ukrainy, a także częścią wspólnego podejścia krajów europejskich, gdyż wcześniej podobne porozumienia Kijów podpisał z Londynem i Berlinem.

Reklama

„Moskwa woli finansować bezużyteczną, niesprawiedliwą i okrutną wojnę niż podstawowe usługi dla własnej ludności” – zauważył francuski prezydent, dodając, że Kreml stracił swoje miejsce i wiarygodność na arenie międzynarodowej.

„Ukraina dołączy do Unii Europejskiej i, mam nadzieję, także do NATO” – dodał Macron.

Reklama

Prezydent podkreślił również, że w Rosja nasiliła w ostatnim czasie ataki dezinformacyjne na europejskie demokracje. Polityk zaznaczył, że Francja „nie jest w stanie wojny ani z Rosją, ani z narodem rosyjskim”, ale jest jednocześnie zdeterminowana, by pokonać Rosję.

Czytaj też

Ukraina zacieśnia współpracę z Zachodem

Podobne porozumienie prezydent Ukrainy podpisał w piątek w Berlinie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Szef niemieckiego rządu poinformował o kolejnym pakiecie zbrojeniowym o wartości około 1,1 mld euro. Obejmuje m.in. dostawę 36 haubic, 120 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej, dwóch dodatkowych systemów przeciwlotniczych Iris-T i rakiet do nich. Jeszcze wcześniej taką umowę z Ukrainą 12 stycznia zawarła Wielka Brytania. Miało to miejsce w trakcie wizyty premiera Rishiego Sunaka w Kijowie.

„Ukraińcy walczą nie tylko o swoją wolność, ale także o bezpieczeństwo europejskie. Nasze zaangażowanie nie osłabnie” - napisał profil prezydenta Francji na portalu X.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (2)

  1. Komandos PCK Shev Valdore

    No ale na spotkanie z głowa państwa to mógłby juz garnitur założyc. Sweterek i bojówki to nie przysto. Bo co on che pokazać, że z frontu wrócił?

  2. szczebelek

    Tyle słyszeliśmy, że UE pilnuje by nie było monopolu, a Ukraina ma wejść bez obowiązku dostosowania się do zielonego ładu 😂🤣

Reklama