Reklama

Geopolityka

Francja włącza się do „walki” o Arktykę? Nowa jednostka do rejsów polarnych

Fot. Wärtsilä
Fot. Wärtsilä

Francuska Marynarka Wojenna otrzyma specjalny okręt do działań na akwenach polarnych. Oficjalnie wskazuje się okolice Antarktydy, ale nikt ma złudzeń, że chodzi również o zabezpieczenie francuskich interesów w rejonie Arktyki.

Jednostka PLV (Polar Logistics Vessel) jest oficjalnie budowana dla potrzeb Francuskich Terytoriów Południowych i Antarktycznych TAAF (Terre Australes et Antarctiques Françaises) oraz Francuskiego Instytutu Polarnego IPEV (Institut polaire français Paul-Émile Victor). Zgodnie z założeniami ma być ona jednak obsadzana i wykorzystywana przez francuską marynarkę wojenną. Jej dostawa dla sił morskich jest planowana na pierwszą połowę 2017 r.

PLV to statek patrolowo–transportowy o konstrukcji lodołamacza o długości 72 m, który ma zabezpieczać dostawy zaopatrzenia i personelu na obszary położone za kołami podbiegunowymi. Jednostka będzie mogła przewozić do 60 osób oraz ładunek o masie 1200 ton. Ma być również wyposażona w pokład lotniczy z miejscem dla dwóch śmigłowców.

Statek PLV buduje stocznia Piriou, natomiast praktycznie cały układ napędowy, w tym przekładnię oraz cztery silniki główne, dostarczy firma Wärtsilä. Pierwszą, już zapowiedzianą misją nowej jednostki ma być rejs do francuskiej stacji antarktycznej Dumont d’Urville zimą 2018 r. Specjaliści wskazują jednak, że okręt ten nadaje się również do wykonywania zadań w rejonach arktycznych, gdzie - jak na razie - najbardziej widoczni są Rosjanie.

Reklama

Komentarze (2)

  1. zez

    Francja, w przeciwieństwie do Rosji, Kanady, USA i Danii (Grenlandia) nie ma zadnego tytułu do terenów w rejonie Arktyki. Gra toczyć się będzie tylko między wcześniej wymienionymi państwami

  2. TomCat

    Może niech pierw zawalczą a własny kraj a dopiero zajmą się takimi wypadami

Reklama