Reklama

Geopolityka

Francja mediatorem w Syrii?; Zamach na prezydenta Demokratycznej Republiki Konga

Fot. Senior Airman Christine Clark/U.S. Air Force/United States Africa Command
Fot. Senior Airman Christine Clark/U.S. Air Force/United States Africa Command

Geopolityczne podsumowanie dnia w piątek.

Francja oferuje mediację w konflikcie w Syrii

Prezydent Francji Emmanuel Macron zaoferował mediację w konflikcie między Turcją i zdominowanymi przez Kurdów Syryjskimi Siłami Demokratycznymi (SDF). W czwartek przyjął w Pałacu Elizejskim delegację SDF (w jej skład weszli przedstawicele kurdyjskiej milcji YPG) i zapewnił ją "o poparciu Francji i społeczności międzynarodowej" dla dialogu między SDF i Turcją oraz stabilizacji sytuacji w północnej Syrii.

Po spotkaniu z Macronem członek YPG Chaled Eissa oświadczył, że Macron miał obiecać wysłanie wojsk francuskich do północnej Syrii w celu wsparcia walki z Państwem Islamskim. Pałac Elizejski odmówił ustosunkowania się do tej wypowiedzi. Wicepremier Turcji Bekir Bozdag powiedział w piątek, że oferta Francji dotycząca pomocy dla kurdyjskiej milicji YPG jest równoznaczna z jawnym wspieraniem terrorystów.


Demokratyczna Republika Konga: atak na dom prezydenta

W czasie ataku na dom prezydenta Josepha Kabila znajdujący się w mieście Beni na wschodzie kraju zginął co najmniej jeden żołnierz. Posiadłość została zaatakowana przez członków rebelianckiej grupy Mai-Mai. Prezydent w czasie zdarzenia znajdował się poza terenem posesji. Sytuacja w prowncji Kiwu-Północne gdzie doszło do zamachu jest niespokojna od kilku miesięcy.

To druga próba ataku na prezydenta Kabila. W grudniu posiadłość w Kiwu-Północnym została podpalona. Zginął wtedy policjant. Kadencja prezydenta Josepha Kabila upłynęła w grudniu 2016 roku. Data nowych wyborów w DRK jest jednak ciągle przesuwana i nic nie wskazuje na szybką zmianę, na stanowisku głowy państwa.

Reklama

Komentarze (1)

  1. jarek

    I to będzie początek końca NATO

Reklama