Reklama

Geopolityka

Eurosatory 2014: Nowy mundur galowy oficera Marynarki Wojennej?

Nowy wzór galowy oficera Marynarki Wojennej? – fot. M.Dura
Nowy wzór galowy oficera Marynarki Wojennej? – fot. M.Dura

Szczególne zainteresowanie Polaków zwiedzających wystawę Eurosatory 2014 wzbudził nieznany jeszcze wzór munduru galowego dla oficera Marynarki Wojennej RP.

W nowym umundurowaniu zmieniono praktycznie wszystko poza białą czapką garnizonową (w tym przypadku była to czapka oficera młodszego ale bez stopnia) i złotymi guzikami. Wprowadzono zupełnie nowy wzór kurtki dwurzędowej w kolorze białym, bez kieszeni, wykładanego kołnierza i bez koszuli z krawatem ale za to ze stójką w kolorze zielonym.

Nie ma też sznura galowego oraz stopni na rękawie ale wprowadzono epolety – w tym przypadku w kolorze złotym. Całość spina biały pas ze srebrną klamrą bez koalicyjki.

Spodnie również w białym kolorze miały dwa złote lampasy przedzielone zieloną lamówką. Białe mają być również rękawiczki i buty.

Niestety nie otrzymaliśmy od wystawcy – francuskiej firmy EUROMATEX France odpowiedzi, czy nowy wzór umundurowania powstał na czyjeś zamówienie, czy też jest tylko inwencją projektantów. I skąd wzięła się właśnie polska czapka?

Reklama

Komentarze (24)

 1. Jacek

  Ten mundur oficera polskiej marynarki wojennej to jakiś obciach.Połączenie wojsk napoleanśkich z czapką ułanów (nie ubliżając tej formacji wojska polskiego) ale nie o to chodzi.Tak jak formacje wojsk polskich mają charakterystyczne mundury tradycyjne które na przełomie dziejów się zmieniały zależnie od formacji wojska i zawsze były piękne to mundur galowy proponowany dla oficera marynarki wojennej zupełnie nie pasuje.Nie róbmy obciachu.

 2. Janusz

  SZukam wśród tych artykułow polskiego munduru galowego wysokiej ranki oficerów marynarki wojennej przed komuną.Pamiętam ze mundur był w kolorze (kremowym lub podobnym) z wszystkimi insygniami należnymi oficerom danej rangi.Nadmieniam że to był ubiur tylko galowy na specjalne okazje i był naprawdę piękny.P.S.ja trzy lata spędziłem na dywizjonie niszczycieli w mundurze typu koc czy lato czy zima zmieniał się tylko pokrowiec na czapce.

 3. Jerzy G

  Zbytek i przesada. Najpierw Marynarka Wojenna RP musi zmienić status z muzeum na nowoczesną dobrze uzbrojony rodzaj Sił Zbrojnych

 4. Podpułkownik Wareda

  Przykro to stwierdzić, ale muszę przyłączyć się do tych, którzy bez pardonu skrytykowali wzór munduru galowego dla oficera Polskiej Marynarki wojennej. Otóż nie, Panowie projektanci - TEN NUMER NIE PRZEJDZIE! To, co widać na zamieszczonej fotografii, to jest - jak mówi młodzież - pomieszanie z poplątaniem oraz obciach. Pamiętam, swego czasu, wielce rozpisywano się w prasie na temat tzw. półfraków dla kadry zawodowej Marynarki Wojennej. Też nic z tego nie wyszło. Osobiście, proponuję wrócić /ewentualnie nieco jedynie zmodyfikować/ do przedwojennego wzoru munduru galowego oficerów Marynarki Wojennej II RP. Moim zdaniem, to były naprawdę udane mundury - pod każdym względem. Jak wyglądały te mundury? Można je obejrzeć, np. w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie lub na archiwalnych zdjęciach - w kolekcji internetowej Narodowego Archiwum Cyfrowego. Jest ich tam sporo. Autentycznym wzorem munduru galowego dla współczesnych projektantów, powinny być mundury galowe, jakie nosili między innymi: Szef Kierownictwa Marynarki Wojennej, kontradmirał Jerzy Świrski, Zastępca Szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej, kontradmirał Xawery Czernicki, Dowódca Floty, kontradmirał Józef Unrug, Dowódca Rejonu Umocnionego Hel, komandor Włodzimierz Steyer i wielu innych. Na ich mundurach galowych - proszę wzorować się, Panowie projektanci.

  1. Kristoforos67

   RACJA !!!!! Oficer Marynarki Wojennej powinien wyglądać jak żołnierz a nie jak pajac filmowy. Człowiek , który to zaprojektował jak mniemam nigdy nie był w wojsku , o Marynarce Wojennej nie wspomnę . Ten projektant to jak wnioskuję z załączonego obrazka jest chyba jakaś dżender ciota - ci chi chi .

 5. gośc

  a gdzie parasol wraz z obowiązkowym Piętaszkiem wz. uż. 1776? :)

 6. NAVY

  hm ? Będzie mundur nie będzie floty ....

 7. Marianek

  To jest jakiś żart ?

 8. Artwi

  Ale obciach! Do kompletu do tych złotych lampasów i epoletów oprócz tego rapieru powinni jeszcze dodawać... papugę i przepaskę na jedno oko! :-)))

 9. rocznik72

  "interesujący" Kto wpadł na tak idiotyczny pomysł. To ma być mundur galowy Oficera Marynarki Wojennej RP, czy wojsk Carskich? Nie przypominam takich epoletów w historii MW RP.

  1. Robert

   Gwoli scislosci epolety byly, w okresie II RP, noszone do galowego czarnego surdutu, ale lacznie z dystynkcjami na rekawie. W latach 90tych przywracajac mundur wieczorowy oficera MW zarzucono taki archaizm mundurowy jak zlote lampasy na rzecz atlasowych, więc i te zlote epolety nie wpisuja się w przyjety nurt ewolucji munduru MW realizowanej z pelnym poszanowaniem tradycji. Projektantowi radze zmienic dealera;) i odwiedzic ekspozycje mundurowa na ORP Blyskawica.

 10. Darek

  Trza mieć nadzieję, że to inwencja projektantów i to nie bardzo bystrych, bo gdyby było inaczej to normalnie cyrk...

  1. zenon

   Nie te są zarezerwowane dla kaczora na koniu.

  2. Rocznik72

   Ale masz kompleksy. Od 2007 roku Rządy sprawuje miłująca POkój PO + PSL a ty tego nie zauważyłeś.

 11. Robert

  To raczej wzor munduru dla strazy miejskiej albo hotelowej w Swinoujsciu lub innej miejscowosci nadmorskiej. Totalna bzdura i wychodzi kompletny brak wiedzy u projektanta nt. najbardziej zakorzenionego w tradycji munduru marynarki wojennej. Drogi Autorze, Maks lepiej pisz o radarach bo to zbedna i szkodliwa reklama francuskiego przemyslu tekstylnego. Tego by jeszcze brakowalo gdybysmy musieli mundury kupowac za granica.

 12. zielony ludek

  bardzo gustowny, pasuje do operetkowej marynarki wojennej, chyba projektant Kadafiego szuka nowych rynkow zbytu

 13. starszy marynarz

  Kompletne bezguście. Skąd jeszcze te zielone kolory, chyba dla Straży Granicznej bo to oni w Morskiej SG zrobili sobie zielone otoki i wypustki przy spodniach. Ponadto jeżeli bez korcika to musi być szabla. Ale to tylko francuskie projekty podobnie jak z okrętami niby są ale nie ma.

 14. Jack Bauer

  Ta zielona stójka to chyba wstęp do Marynarki Śródlądowej :-) Generalnie, niech to sobie Francuzi oferują w byłych koloniach.

 15. Michał

  Boże uchowaj!

  1. Silbermond

   Ha Ha Ha haahahahhaha.

 16. prześmiewca

  Tuskmenistan co raz bardziej przypomina republikę bananową III Świata. Jak ten wzór munduru zostanie wprowadzony to również mundurami! Im bardziej bananowa republika III Świata tym bardziej imponujące mundury ma tam armia! :)

 17. Elf

  marynarka w kryzysie... jej naprawę zaczęto od mundurów?

 18. kris

  okropny aż odrzuca bezguście totalne francuzi byli chyba na kacu i nie widzieli dokładnie kolorów

 19. Martinez

  czapka polska wzięła się z demobilu. Tak jak wszystko co stoi w polskich portach i udaje że jest marynarką wojenną. Dokończcie Gawrona a nie mundurki oglądacie. Banda dekowników nic więcej.

 20. sorbi

  Epolety ??? W życiu!! PEwnie te mundury będą dołącznone 'w Promocji" w przypadku wyboru ich oferty na okręty. Według mnie skromne jest piękne - jak nasz krok defiladowy.

 21. r2d2

  Brawo!!! Modernizacja marynarki zaczyna się od mundurów. I to jakich!!! Wypas normalnie :-) Wygląda to jak oficer jakiejś republiki bananowej tudzież pogrobowca kadaffiego.

 22. japiórkuje

  A gdzie złote naszywki Admirała Donalda Ducka?

 23. Szopenfeldziarz

  To musi być żart. Poza tym oficer Marynarki Wojennej musi mieć okazję przyodziać taki przepiękny mundur - a gdy floty zabraknie...

 24. rabarbarus

  Szczególnie gustowne są te złote epolety. Moim zdaniem czapkę powinien zastąpić tradycyjny napoleoński pieróg...

Reklama