Biden: Putin jest godnym przeciwnikiem

15 czerwca 2021, 08:06
87DUw3UN9yXDLL5j3p1CT8AF2uVOAMdn
Fot: kremlin.ru
Reklama

Władimir Putin jest godnym przeciwnikiem - stwierdził w poniedziałek wieczorem na konferencji prasowej prezydent USA Joe Biden po zakończeniu szczytu przywódców państw NATO.

Biden wyjaśnił, że w nadchodzącym spotkaniu z prezydentem Rosji w Genewie chodzi o zdecydowanie, w jakich sferach możliwa jest współpraca.

"Nie szukam konfliktu z Rosją. Ale odpowiemy, jeśli Rosja będzie kontynuować swoje szkodliwe działania" - ostrzegł amerykański prezydent.

"Przedstawię sprawę jasno prezydentowi Putinowi: są sfery, w których możemy współpracować, jeśli się na to zdecyduje. A jeśli zdecyduje się, żeby nie współpracować i nadal będzie działał tak, jak działał w przeszłości, (...) to odpowiemy" - podkreślił.

Joe Biden przekonywał, że w interesie obu stron i całego świata jest określenie możliwości współpracy i próby jej realizacji.

"A w miejscach, gdzie się nie zgadzamy, wyraźne nakreślenie czerwonych linii" - zastrzegł.

Charakteryzując Władimira Putina Biden stwierdził, że rosyjski przywódca jest "inteligentny, twardy i (...) jest godnym przeciwnikiem".

Amerykański prezydent zapewnił też, że wspiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy.

Dopytywany o szanse tego kraju na wstąpienie do NATO odparł: "To zależy, czy spełnią kryteria. Faktem jest, że ciągle muszą uporać się z korupcją, muszą spełnić inne kryteria, żeby otrzymać plan działań na rzecz członkostwa (MAP). Tymczasem zrobimy wszystko co w naszej mocy, by umożliwić Ukrainie opór wobec rosyjskiej agresji" - oświadczył.

Joe Biden ostrzegał też, że wartości demokratyczne, które leżą u podstaw Sojuszu, są wystawione na próbę.

"Rosja i Chiny próbują wbić klin w naszą transatlantycką solidarność. Byliśmy świadkami wzrostu wrogiej aktywności cybernetycznej. Ale nasz Sojusz ma mocne podstawy, na których możemy nadal tworzyć wspólne bezpieczeństwo i dobrobyt. (...) Amerykańskie zobowiązanie wobec art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego jest twarde jak skała i niezachwiane. To święte zobowiązanie. NATO trzyma się razem. Tak stawialiśmy czoła każdemu zagrożeniu w przeszłości. To nasza największa siła w konfrontacji z wyzwaniami przyszłości. A tych jest wiele" - skonkludował.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 34
Reklama
andys
piątek, 18 czerwca 2021, 14:39

""Nie szukam konfliktu z Rosją. Ale odpowiemy, jeśli Rosja będzie kontynuować swoje szkodliwe działania" - ostrzegł amerykański prezydent." To w istocie filozofia Kalego.

xv600
wtorek, 15 czerwca 2021, 16:09

To spotkanie Biden--Putin nic nie dało i niczego dobrego po tym można się spodziewać--popatrzyli sobie w oczy i każdy i tak stoi przy swoim ? Handel i współpraca USA--Rosja niemożliwy ???

Rrr
środa, 16 czerwca 2021, 06:03

Spotkania jeszcze nie było, dopiero dziś !!!

Beta Vulgaris
wtorek, 15 czerwca 2021, 21:33

Byłeś tam? Główne rozmowy toczą się, gdy zgasną kamery...

bender
wtorek, 15 czerwca 2021, 21:06

Możliwy, jeśli Rosjanie oddadzą Krym. USA realizują memorandum budapesztańskie środkami ekonomicznymi.

Kowalskiadam154
wtorek, 15 czerwca 2021, 15:06

Moskwe i Pekin można zadławić gospodarczo ale do tego trzeba mieć jaja jak Trump a zamiast tego na zachodzie sa same miękiszony i agenci wpływu którzy jeszcze finansują zbrojenia ryskich i chin robiąc z nimi interesy

czarno to widzę
wtorek, 15 czerwca 2021, 21:42

Pekin posiada papiery dłużne Waszyngtonu za przeszło bilion dolarów. Jak pójdzie na noże, to mogą bardzo łatwo zniszczyć dolara...

Kiks
środa, 16 czerwca 2021, 11:18

Nic nie mogą. Ochłoń. Te bajki są od lat powtarzane. To zresztą tak nie działa.

hermanaryk
środa, 16 czerwca 2021, 10:49

Upadek dolara zniszczyłby też chińską gospodarkę, więc Pekin może się tymi papierami co najwyżej powachlować.

Fanklub Daviena i GB
wtorek, 15 czerwca 2021, 21:41

Nie można! Dokładnie tak jak 100 lat temu przewidział Mackinder a potem Kennan! Dokąd są razem się nie da! Stanowią prawie 2x więcej ludności niż USA i UE razem, a można dorzucić do nich parę krajów nie pałających miłością do Zachodu jak Iran, Pakistan itp. Latynosi, muzułmanie, Afryka, większość Azji nie ma najmniejszego powodu, by w tym spoże popierać okupujący ich i zabijający od setek lat Zachód. Trump się o tym niemile przekonał, gdy wydawało mu się, że storpeduje Porozumienie Transpacyficzne - wykopano USA a do największej strefy wolnego handlu w świecie zamiast USA przyjęto Chiny i zaproszono Rosję (odmówiła, bo jej się nie kalkulowało)! Rosja i Chiny mają komplementarne gospodarki. Chiny mają wszystkie potrzebne technologie i moce wytwórcze, a Rosja prawie wszystkie. Mają mnóstwo szmalu i to niezależnego od Zachodu. Mają DUŻO tańsze i równie dobre lub lepsze produkty od Zachodu. Chin nie da się jak Japonii przed IIWŚ zdusić embargiem na surowce i żywność, bo dostaną je od Rosji. Nie uda się też blokada morska, bo dzięki Rosji mają korytarz lądowy a nawet morski, bo Korea Północna i Rosja mogę zapewnić Północną Drogę Morską. To BRICS może gospodarczo zdusić Zachód. USA tak zdziadziały, że zobaczysz jak w tym roku, niczym Sowiety, znowu będą musiały importować zboże! Na kredyt, jak wszystko co ostatnio USA kupuje... :D

Kiks
środa, 16 czerwca 2021, 11:19

Ty tak na poważnie? Jasne. Biedacy będą rządzić światem. BRICS? Ha ha. Litości.

Xenophon
środa, 16 czerwca 2021, 10:29

Taka prawda. Inflacja w USA największa od kryzysu w 2008, gospodarka jak na kredyt była, tak jest i dziś, prezydent sterowany zdalnie przez Marksistowskich ideologów, sztucznie podgrzewane starcia rasowe, zrzucanie wszystkich problemów na białego mężczyznę i "patriarchat"... Prawda jest taka, że obecnie zachód/wschód są pod względem moralnym dokładną odwrotnością świata lat 80tych. Jedyny argument jaki ma zachód, to "dobrobyt". Teraz, gdy tania siła robocza nie chce już być tania, ten dobrobyt też może się bardzo szybko skończyć. Jasne, można część produkcji siłą przyciągnąć z powrotem. Biorąc pod uwagę pomysły liberałów ws. dalszego podnoszenia podatków, niektórzy dadzą nogę gdzie indziej albo zwiną interes. Te firmy, które zdecydują się nie zamknąć działalności, będą sprzedawać produkty po 400% obecnych cen, bo przecież muszą wyjść na swoje, a siła robocza droga, a tanie surowce z Azji-Afryki nie chcą już być tanie, bo biedne kraje wolą trzymać z Chinami, które inwestują, niż z zachodem, który stara się trzymać je na dnie, a koszt przeniesienia produkcji też trzeba gdzieś sobie odbić... Zachód od 20 lat jest statkiem na kursie kolizyjnym ze skałami, a jego liderzy właśnie dali całą naprzód.

DDR
wtorek, 15 czerwca 2021, 14:57

Rosja nie jest żadnym przeciwnikiem dla NATO i USA to zachód jest piedołowaty tchórzliwy i wielbi Rosje a wystarczy chcieć jak za Reagana i Rosja padnie

horus
wtorek, 15 czerwca 2021, 17:51

szabelka i naprzód

czarno to widzę
wtorek, 15 czerwca 2021, 17:43

To, że Reagan obalił ZSRR to jest mit. Bo ZSRR obalił Gorbaczow, który uwierzył, że krajem wielonarodowym i wieloetnicznym, a do tego pełnym antagonizmów wewnętrznych da się rządzić demokratycznie. Natomiast Rosję prawie wykończył Jelcyn, któremu ci z Zachodu wmówili modny wówczas u nich neoliberalizm, polegający na tym, że wszystko należy sprywatyzować, a bogaci mają stać się jeszcze bardziej bogaci, bo to oni nakręcają koniunkturę. Co w krajach gdzie nie było prywatnego kapitału musiało doprowadzić do katastrofy [za wyjątkiem Białorusi i Czech, bo oni na tzw. reaganikę się nie zgodzili]. I już dawno nie byłoby Rosji, ale mieli szczęście bo trafił się im Putin, który w ostatniej chwili uratował ich przed upadkiem. Ironia losu polega na tym, że Reagan swoją neoliberalną polityką zainicjował tak przy okazji upadek klasy średniej w swoim kraju, a w połączeniu z globalizmem system stworzył później chińskiego smoka...

bender
wtorek, 15 czerwca 2021, 20:59

Ale co zmusiło Gorbaczowa do pierestrojki, głasnosti i krytyki Stalinizmu? Sumienie? Namowy żony? Nie, czynniki zewnętrzne, m.in wzięcie byka za rogi przez Reagana, czyli Pershingi w Europie, gwiezdne wojny, kordon ekonomiczny wokół ZSRR, dominacja amerykańskiej pop kultury, telewizja satelitarna. On po prostu nie miał wyboru. De jure ZSRR skończył się po puczu Janajewa, czyli klasycznym przewrocie twardogłowych komunistów, a ukatrupił go Jelcyn, nowy demokratyczny prezydent Rosji. Ten sam, który schorowany przekazał władzę Putinowi, a ten nigdy jej już nie oddał mordując demokrację przy utrzymaniu fasady. Co do Reagana, to właśnie były złote złote czasy dla klasy średniej, czyli bogacących się mieszkańców domków z przedmieść z dwoma samochodami. Był ogromnie popularny i szanowany, z łatwością zdobył drugą kadencję. Na jego popularności jechali jeszcze obaj Bushowie.

wert
środa, 16 czerwca 2021, 10:12

nie masz racji. Regan działał w interesie USA, narzucił sowietom wyścig zbrojeń, był przychylny Polsce jako czynnikowi który rozsadzał komunę. Jednak czynnikiem decydującym był opór breżniewowskich aparatczyków wobec gorbaczowa. Każda nowa "wadza" dokonuje konsolidacji. Zwróć uwagę że pieriestrojka zaczęła się od wystąpień przeciw strukturom władzy w zakładach pracy (inicjowanych zresztą przez kgbowców!). Chodziło gorbiemu o spacyfikowanie WEWNĘTRZNEJ opozycji. Tak samo było za granicą: wszyscy tzw reformatorzy to nowi ludzie chcący usunąć poprzedników wielbiących breżniewa- DDRy Czechosłowacy Rumuni. Ludzie gorbaczowa mieli zastąpić ludzi breżniewa. jaruzel zdążył się wkupić nowemu panu. Głasnost i pieriestrojka to była wojna w rodzinie. Mafijnej. Później to się wymknęło spod kontroli ale i tak przepoczwarzona komuna zachowała decydujące wpływy

Jan z Krakowa
wtorek, 15 czerwca 2021, 20:57

Przyczyny upadku CCCP to nie są żadne działania Gorbaczowa i Jelcyna, tylko ogólny kryzys tego państwa i działania prezydenta R. Reagana. Niczemu Gorbaczowa i Jelcyna zapobiec nie mogli, chociaż początkowo Gorbaczow pieriestrojką chciał ratować CCCP. Nie tylko było to jasne dla rzetelnych sowietologów, ale dla ludzi zorientowanych np. dla Stanisława Lema, który w swojej publicystyce o tym szeroko pisał. Strategiczny sojusz USA -- Chiny, wtedy -- był jednym z elementów wzmacniających ten kryzys. Są to rzeczy znane, szeroko opisane w literaturze przedmiotu.

wtorek, 15 czerwca 2021, 20:48

Akurat w Polsce mamy rzetelną wiedzę o przyczynach upadku CCCP. To co piszesz to są bajki.

brander
wtorek, 15 czerwca 2021, 13:13

Kolejny stek amerykańskich bzdur, amerykańskiego prezydenta specialisty od geriatrii. Każde państwo ma prawo mieć swoje ambicje i swoją strefę wpływów czego absolutnie nie respektują Stany Zjednoczone i całe NATO.

Kiks
wtorek, 15 czerwca 2021, 15:23

Czyli jak ruskie mają chore wyobrażenia o swoich strefach wpływów to wolno im nie respektować granic i umów. Ciekawe. Wiesz gdzie mamy ruski punkt widzenia?

Trzcinq
środa, 16 czerwca 2021, 08:46

A USA to wolno co? Są lepsi bo? Napisz Kiks coś ciekawego proszę

Kiks
środa, 16 czerwca 2021, 11:21

Można napisać wiele, Wania. Ty i tak nie zrozumiesz. Nie przypominam sobie, aby USA, gdzieś ostatnio przesunęły swoje granice i zajęły terytorium.

złośliwy
środa, 16 czerwca 2021, 00:25

Na Krymie :)?

Abc
wtorek, 15 czerwca 2021, 22:32

Taaa a wietnam to moze ruscy zatakowali?

okoki
wtorek, 15 czerwca 2021, 11:57

to już nie jest be?

Fanklub Daviena i GB
wtorek, 15 czerwca 2021, 11:46

Na razie w 90s Biden 4x pomylił Syrię z Libią... :D

wert
wtorek, 15 czerwca 2021, 11:21

dziadzio znowu doczytał na prompterze. Postępy czy chwilowa poprawa?

Jacek
wtorek, 15 czerwca 2021, 10:15

Teraz już wiemy dlaczego pracownicy Olgino oczerniali Trumpa że jest rosyjskim agentem, że rosyjski wywiad pomógł mu wygrać wybory itp.

:)
środa, 16 czerwca 2021, 00:25

Wiemy?Ci my to kto?

Jack Sparrow
wtorek, 15 czerwca 2021, 22:23

Klasyka kreowanie alternatywnej rzeczywistości, tutejsi funboje którzy są zawsze na posterunku, łatwo ich poznać po tym, działają identycznie tylko że chodzi o sprzęt wojskowy i możliwość jednego czy drugiego kraju.

Bobo
wtorek, 15 czerwca 2021, 10:13

Jak to czytam to wiem jedno.. zbroić zbroić się i jeszcze raz zbroić..

andys
wtorek, 15 czerwca 2021, 18:46

Lobbysta złomiarzy?

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 15 czerwca 2021, 14:53

Też nie widzę innego wyjścia za bardzo.

Tweets Defence24