Reklama

Geopolityka

Erdogan stoi za zamachem stanu w Turcji? 6 tys. zatrzymanych

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Mieszkający w USA muzułmański kaznodzieja Fethullah Gulen, którego władze w Ankarze obciążają odpowiedzialnością za próbę przewrotu wojskowego w Turcji, powiedział w niedzielę, że za nieudanym zamachem stanu stoi prezydent Recep Tayyip Erdogan. 

Gulen to niegdysiejszy sojusznik, a obecnie wróg numer 1 Erdogana. Prezydent oskarża go o budowanie w instytucjach państwa, w tym w wojsku, "struktur równoległych", których celem miałoby być przejęcie władzy. Taką próbę - zdaniem Erdogana - miała w nocy z piątku na sobotę podjąć "klika" żołnierzy i oficerów będących zwolennikami Gulena. 

Czytaj więcej: Zamach stanu w Turcji. Erdogan umocnił pozycję [ANALIZA]

Tureckie władze zapowiadają wystąpienie do USA z wnioskiem o ekstradycję Gulena; amerykańskie władze odpowiadają, że wniosek będzie przeanalizowany i wzywają do przedstawienia dowodów przeciwko kaznodziei. On sam powiedział w niedzielę dziennikarzom, że nie martwi się tym, że Turcja może złożyć wniosek o jego ekstradycję. 

W następstwie nieudanego piątkowego zamachu stanu zatrzymano w Turcji już około 6 tys. osób, w tym wielu generałów. Erdogan zapowiedział dalsze oczyszczanie wszystkich instytucji państwowych z "wirusa", czyli wpływów Gulena. 

PAP - mini

Reklama

Komentarze (5)

 1. Marek1

  taaaa ... ciekawe kiedy matoły z Brukseli kapną się, że ten ... "pucz", to w sumie prymitywna ustawka zorganizowana przez służby Erdogana, by ostatecznie rozprawić sie ze wszystkimi przeciwnikami islamizacji Turcji. Wie o tym każdy, średnio nawet inteligentny człowiek ... ;-)

  1. tomol

   UE też, ale raczej nie ma póki co innego ruchu.

 2. g12

  lol z 500 osób brało odział w puczu a już ponad 6 k aresztowali. Trochę dziwne. Ustawka jak nic.

  1. xyz

   Tak, tak, ustawka w której ginie 250 osób..... Rozumiem, że sam chętnie oddałbyś życie w teatrzyku organizowanym przez Erdogana.

 3. G

  Komu najbardziej zależy na obaleniu Erdogana? Temu, komu otwarta wojna z Turcją (będąca drugą armią NATO) może najbardziej zaszkodzić. Tym kimś jest Rosja.

  1. xyz

   Oho toś się wysilił na analizę! Prawda jednak jest zupełnie inna. Po zeszłotygodniowym zbliżeniu Turcji z Rosją, tj. pokajaniu się Erdogana przed Putinem - za zestrzelenie Suchoja - i ponownym otwarciu rynku rosyjskiego na tureckie produkty spożywcze, to USA straciło nagle grunt pod nogi na Bliskim Wschodzie. To właśnie USA, w przeciwieństwie do UE, wstrzymało się z negatywną oceną puczu (przeciwko demokratycznie wybranemu Erdoganowi!) i de facto do dnia dzisiejszego go nie potępiło... Czemu? A to dlatego że byli gotowi na poparcie nowych władz, gdyby tylko przewrót się udał. To wreszcie turecki MSZ wydał oświadczenie, że kraj który odmawia Turcji wydania Gulana znajduje się w stanie wojny z Turcją.... A gdzie się ów Gulan znajduje? Czy jego obecny adres to czasem aby Pensylwania, USA? Dlatego mocodawców owego puczu należy szukać w Langley a nie na Kremlu....

 4. Kto za kim

  Mnie bardziej interesuje kto stoi za ISIS, również Turcja? Komu powinni dobrać się do czterech liter by skończyć sponsorowanie terrorystów.

  1. olaf

   Jak by tak się zastanowić to sama Rosja ma tez interes aby nadal podtrzymywać ISIS oraz konflikt w tamtym rejonie, co by uchodźcy i dołączeni do nich imigranci nadal zalewali Europę zachodnią.

 5. Tomcat

  Kpleś przy ppmocy lipnego puczu likwiduje sobie całą opozycję w armii. Niedługo zmieni konstytucję i okrzylnie się wielkim sułtanem - chciał bym wtedy zobaczyć miny tych wszystkich politykierów z eu popierających go teraz w imie obrony demokracji

  1. Afgan

   Erdogan powiedział już kiedyś że jest on "wcieleniem sułtana Sulejmana Wspaniałego" tego samego co był głównym bohaterem tureckiego serialu "Wspaniałe Stulecie" jakby ktoś nie wiedział. Proszę mnie źle nie zrozumieć, ale temu panu potrzebny jest dobry psychiatra. Bardzo źle się w Turcji dzieje.

Reklama