Geopolityka

Erdogan chce kary śmierci dla uczestników puczu

Fot. tccb.gov.tr
Fot. tccb.gov.tr

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan chce niezwłocznego przywrócenia kary śmierci. Polityk mówił o tym w niedzielę, do zebranych w Stambule tłumów. Kara śmierci została w Turcji zniesiona 12 lat temu. 

Przemawiając do tłumów zebranych w Stambule i domagających się kary śmierci dla puczystów, prezydent powiedział: "Jako rząd i jako państwo znamy waszą prośbę i się w nią wsłuchujemy. Nie możemy zignorować takiej prośby".

"Myślę, że nasz rząd podejmie dyskusję z opozycją (na temat kary śmierci) i decyzja zostanie bez wątpienia podjęta" - dodał Erdogan, podczas gdy tłum jego zwolenników skandował "chcemy kary śmierci!".

W demokracji decyzją jest to, czego chce naród. Nie możemy zbytnio opóźniać tej decyzji, bowiem ci, którzy przeprowadzają zamach stanu, muszą za to zapłacić.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan

Kara śmierci została w Turcji zniesiona w 2004 roku, co umożliwiło rok później rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską. W praktyce żaden wyrok śmierci nie był w tym kraju wykonany od 1984 roku.

Czytaj więcej: Erdogan stoi za zamachem stanu w Turcji? 6 tys. zatrzymanych

Erdogan wezwał także swoich zwolenników, by do najbliższego piątku kontynuowali protesty na ulicach i placach miast przeciwko zamachowi stanu, bowiem zagrożenie nie zostało całkowicie wyeliminowane. Dziesiątki tysięcy Turków wyszły na ulice już w nocy z piątku na sobotę - doszło do starć z udziałem żołnierzy biorących udział w puczu.

W jego następstwie zatrzymano w Turcji już około 6 tys. osób, w tym wielu generałów. Erdogan zapowiedział w niedzielę dalsze oczyszczanie wszystkich instytucji państwowych z "wirusa" odpowiedzialnego za piątkową próbę przewrotu.

Czytaj więcej: Zamach stanu w Turcji. Erdogan umocnił pozycję [ANALIZA]

Według tureckiego MSZ liczba ofiar śmiertelnych zamachu stanu wzrosła do ponad 290, przy czym ponad setka zabitych to puczyści. Ponad 1400 osób zostało rannych.

Odpowiedzialnością za próbę puczu tureckie władze obciążają mieszkającego w USA opozycyjnego kaznodzieję muzułmańskiego Fethullaha Gulena, który odrzuca te oskarżenia.

PAP - mini

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.