Reklama

Geopolityka

Erdogan chce kary śmierci dla uczestników puczu

Fot. tccb.gov.tr
Fot. tccb.gov.tr

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan chce niezwłocznego przywrócenia kary śmierci. Polityk mówił o tym w niedzielę, do zebranych w Stambule tłumów. Kara śmierci została w Turcji zniesiona 12 lat temu. 

Przemawiając do tłumów zebranych w Stambule i domagających się kary śmierci dla puczystów, prezydent powiedział: "Jako rząd i jako państwo znamy waszą prośbę i się w nią wsłuchujemy. Nie możemy zignorować takiej prośby".

"Myślę, że nasz rząd podejmie dyskusję z opozycją (na temat kary śmierci) i decyzja zostanie bez wątpienia podjęta" - dodał Erdogan, podczas gdy tłum jego zwolenników skandował "chcemy kary śmierci!".

W demokracji decyzją jest to, czego chce naród. Nie możemy zbytnio opóźniać tej decyzji, bowiem ci, którzy przeprowadzają zamach stanu, muszą za to zapłacić.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan

Kara śmierci została w Turcji zniesiona w 2004 roku, co umożliwiło rok później rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską. W praktyce żaden wyrok śmierci nie był w tym kraju wykonany od 1984 roku.

Czytaj więcej: Erdogan stoi za zamachem stanu w Turcji? 6 tys. zatrzymanych

Erdogan wezwał także swoich zwolenników, by do najbliższego piątku kontynuowali protesty na ulicach i placach miast przeciwko zamachowi stanu, bowiem zagrożenie nie zostało całkowicie wyeliminowane. Dziesiątki tysięcy Turków wyszły na ulice już w nocy z piątku na sobotę - doszło do starć z udziałem żołnierzy biorących udział w puczu.

W jego następstwie zatrzymano w Turcji już około 6 tys. osób, w tym wielu generałów. Erdogan zapowiedział w niedzielę dalsze oczyszczanie wszystkich instytucji państwowych z "wirusa" odpowiedzialnego za piątkową próbę przewrotu.

Czytaj więcej: Zamach stanu w Turcji. Erdogan umocnił pozycję [ANALIZA]

Według tureckiego MSZ liczba ofiar śmiertelnych zamachu stanu wzrosła do ponad 290, przy czym ponad setka zabitych to puczyści. Ponad 1400 osób zostało rannych.

Odpowiedzialnością za próbę puczu tureckie władze obciążają mieszkającego w USA opozycyjnego kaznodzieję muzułmańskiego Fethullaha Gulena, który odrzuca te oskarżenia.

PAP - mini

Komentarze (4)

 1. marekcukerberk

  6000 aresztowanych w dwa dni? Pic na wodę. Kto w to uwierzy? Wojskowi ale i sędziowie i urzędnicy!!!! Ciekawe co zrobi Grecja z uciekinierami tureckimi skoro grozi im kara śmierci? Pewnie miał listę już przygotowaną od miesięcy. Ciekawe kiedy "nasi" wymyślą coś podobnego... No... ale trzeba walczyć z pseudo państwem islamskim... !!!!jak wspaniale USA pozwalają na wszystko tureckim oszołomom, gdy amerykański interes trzymania w ryzach całego świata arabskiego dzięki garstce bosonogich 20.000 morderców z isis wymaga tureckiego wojska!!!!

  1. vvv

   ze niby to usa stoi za isis? huehuehue turcja od dawna gra we wlasna gre i nato tylko wadzi turcji. to wlasnie ci aresztowani byli pro zachodni i nie zgadzali sie na osadzanie generalicji miernymi ale wiernymi ludzmi erdoganowi. jezeli turcja wypnie sie na usa to zacznie wspolpracowac z rosja i oby nie dogadali sie w taki sposob ze: rosja wycofuje sie z syrii i turcja pacyfikuje krudow i zajmuje polnocna syrie i afganistan a turcja wspiera dazenia rosji do odzyskania wplywow w dawnych krajach zsrr. wtedy w regionie zostanie nam Egipt ktory tez jest chwiejny oraz saudowie (Boże miej nas w opiece) i Izrael.

 2. vvv

  sam wywolal ten pucz a teraz chce szybko zamknac jezyki pojmanym generalom. turcja prawdopodobnie dogadala sie z ruskimi i chyba to koniec turcji jako czlonka nato.

  1. Maryjusz

   Nie przygotował zamach tylko był przygotowany na zamach. Lista przeciwników była przygotowana wcześniej. Jak podają niektóre media został godzinę wcześniej ostrzeżony przez dowódce jednej z armii.Determinacja i szczęście uratowała mu życie.Po drugiej stronie tego zabrakło i widzimy efekty.Ale nie sądzę by długo cieszył się życiem. Kompleks wojskowy nie daruje mu tego.To nie tylko armia ale i dobrze rozwinięty przemysł militarny który musi mieć swobodne kontakty z zachodem.Zamordyzm bo tak kończy się syndrom oblężonej twierdzy w jakim ,,sułtan" znajduję się może spowodować ,,uwiąd" tego wszystkiego.

 3. Dumi

  Ta szopka w wykonaniu Erdogana w Turcji , HIPOKRYZJA UE to kolejne powody, żeby Polska nie żałowała na armię.

 4. Karol

  Pucz dokonany po rozmowie Putina z Erdoganem więc dalej to już można sobie dośpiewać resztę.