Reklama

Geopolityka

Dziś w Moskwie trzy szczyty organizacji integrujących przestrzeń postsowiecką

Fot. Kremlin.ru
Fot. Kremlin.ru

Moskwa gości dziś aż trzy szczyty czołowych projektów integracyjnych firmowanych przez Władimira Putina- Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ, tzw. rosyjskie NATO), Unii Celnej i Eurazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej.Rosyjski prezydent naznaczył każdy z nich swoją obecnością. Komentatorzy jednoznacznie podkreślają, że kumulacja spotkań o takiej randze w Moskwie nie jest przypadkowa i może być przyczynkiem do zwiększenia tempa integracji na obszarze postsowieckim włącznie z zapowiadaną przez Władimira Putina Unią Eurazjatycką. O ile informacje wyciekające do mediów i związane z tymi wydarzeniami są dość skąpe o tyle warto zwrócić uwagę na doniesienia Kommersanta związane z wizytą Siergieja Ławrowa w Uzbekistanie.

Kraj ten zawiesił w czerwcu swoją obecność w Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, co notabene było jednym z głównych tematów dzisiejszego szczytu w Moskwie. Tymczasem według rosyjskiej gazety nadal jest zainteresowany szczególną współpracą militarną z Rosją w formacie dwustronnym. Jednocześnie strona uzbecka miała w obecności Ławrowa zaprzeczyć intensywnym kontaktom wojskowym z Amerykanami oraz planom powstania amerykańskich baz na swoim terytorium.

Co ciekawe o możliwości ich powstania również informował Kommersant (w sierpniu) twierdząc, że kraj ten rozpoczął rozmowy dotyczące powstania na swoim obszarze centrum szybkiego reagowania sił US Army. To bardzo ciekawa sytuacja, że pojawiają się nowe wątki tej sprawy podczas przygotowywanego z wielką pompą szczytu OUBZ w Moskwie.

Piotr A. Maciążek
Reklama

Komentarze

    Reklama