Reklama

Geopolityka

Dworczyk: most z Chinami - tak długo, aż wypełnimy braki

Boeing 787 Dreamliner SP-LSC Polskich Linii Lotniczych LOT w trakcie przygotowań do lotu do Chin. Samolot ma wykonać łącznie trzy takie loty / Fot. kghm.pl
Boeing 787 Dreamliner SP-LSC Polskich Linii Lotniczych LOT w trakcie przygotowań do lotu do Chin. Samolot ma wykonać łącznie trzy takie loty / Fot. kghm.pl

Most powietrzny z Chinami będzie funkcjonował tak długo, aż wypełnimy braki sprzętu medycznego, z którymi w tej chwili musimy się mierzyć - zadeklarował w piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

W czwartek pierwsze dwa samoloty ze sprzętem medycznym z Chin przybyły do Polski; sprzęt ma zostać przekazany do Agencji Rezerw Materiałowych, a następnie do szpitali i innych instytucji. Od przyszłego tygodnia zostanie uruchomiony most powietrzny z Chinami, który będzie przewoził towary do ochrony medycznej dla służb biorących udział w walce z koronawirusem.

Chiny są największym producentem, w związku z tym te połączenia z Chinami, które uruchamiamy w przyszłym tygodniu będą funkcjonowały tak długo, aż wypełnimy braki, z którymi w tej chwili musimy się mierzy.

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministra

Zapowiedział, że w pierwszej kolejności sprzęt ten będzie kierowany do szpitali jednoimiennych, w dalszej kolejności otrzymają je pozostałe placówki szpitalne oraz służby, jak straż graniczna, policja, wojsko. Dworczyk mówił w TVP Info, że most powietrzny Polska-Chiny będzie funkcjonował tak długo, dopóki Polska nie zabezpieczy wszystkich potrzebnych środków ochrony medycznej. Z kolei rzecznik rządu Piotr Müller mówił w TVP, że "most powietrzny między Polską a Chinami został udrożniony" i wskazywał tu na "dużą aktywność" prezydenta Andrzeja Dudy.

Te potrzeby będą cały czas uzupełniane, będziemy kupować tyle środków, ile to będzie tylko możliwe, żeby zabezpieczyć się na najbliższe miesiące. Pamiętajmy o tym, że nie wiemy, jak będzie wyglądała sytuacja, więc lepiej te zapasy zgromadzić w większym zakresie

Piotr Müller, rzecznik rządu

Dopytywany, jak będą rozdzielane materiały z Chin, odpowiedział, że Agencja Rezerw Materiałowych ma ustaloną listę priorytetów. 

Na początek materiały trafiają przede wszystkim do placówek medycznych, do tych szpitali, które bezpośrednio zajmują się ratowaniem życia, później do pozostałych placówek medycznych, służb mundurowych, które na przykład kontrolują granice, bo przecież Straż Graniczna, czy inne służby, są narażone na kontakt (z zakażonymi koronawirusem, PAP), a później w pozostałych potrzebach generowanych przez inne instytucje państwowe

Piotr Müller, rzecznik rządu
Źródło:PAP

Komentarze (10)

 1. jw

  A cóż w zamian za tą pomoc oddamy?

  1. Davien

   Kasę?

  2. Stoltenberg

   To nie jest zadna pomoc i nie wiem kto orientuje komunikacje w ten sposob, ze oto Chinczycy wysylaja samoloty z pomoca. To sa samoloty ze sprzetem, za ktory zaplacil polski podatnik a nie zadna "pomoc".

  3. KM

   OK, jasna sprawa. To wobec tego kupmy ekwipunek do zmagań z COVID-19 od Amerykanów, tak jak F16, F35, Patrioty. Albo kupmy też od kogoś z Europejskiej Wspólnoty Narodów.

 2. Mar

  Chciałbym przypomnieć kto narobił ten bałaganu I kto powinien go posprzątać na koszt własny. Ani jedna złotówka nie powinna być wysłana do Chin za te transporty

  1. Fwski

   Pan tak serio? No to hiszpanka, na którą zachorował co trzeci człowiek na Ziemi a zmarło zależnie od szacunków 20-100 mln, poszła w świat z USA. Jednak ani wtedy - w związku z hiszpanką, ani dziś - w związku z własnymi kłopotami, Stany nie pomagają innym krajom wyjść z kłopotów. Motywacja do pomocy nie jest najważniejsza. Fakt ratowania życia - ta.

 3. Sarmata

  To rząd nie posłuchał się Antoniego Macierewicza? Macierewicz powiedział że nie powinno się nic nie brać z Chin bo to wróg USA.

 4. sd

  Chiny przekazały Polsce wcześniej za darno 20 tys testów a wszystko w podzięce za polską pomoc dla Chin w styczniu. Prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie powiedział ambasador Chin w Polsce. A jak pomogły Polsce, Włochom, Hiszpanii i innym UE, NATO, liderzy NATO (USA, Niemcy [Rammstein] itp)? Gdzie dystrubucja rezerw materiałowych, zarządzanie kryzysowe, pomoc lekarzy wojskowych ? Rosja pomaga Włochom bardziej niż NATO pytanie czym zajmują się rosyjscy wirusolodzy we Włoszech. Kryzys pokazuje również że Polska nie dysponuje własnymi samolotami transportowymi i musi korzystać z własnych cywilnych co jest wyjątkowo nieefektywne lub chińskich Airbusów cargo. Może Polska wyciągnie wnioski z epidemii czy warto było sprzedawać za bezcen zakłady papiernicze np Kwidzyn, prywatyzować Polfy dobrze że chociaż jest Toruń i trochę prywatnej polskiej farmaceutyki. Przysłowiowa gaza i leki są tarczą antywirusową równie potrzebną co Patrioty. Trwa walka patentowa o szczepionki a nawet półprodukty leków i sposoby oznaczania genomu wirusa. Duzi próbują przejmować firmy biotechnologiczne i knowhow mniejszych. Tutaj nie ma żadnej solidarności w ramach NATO itp.

  1. mccp

   najpierw dały światu wirusa, a teraz łaskawie dają pomoc? po co utrzymywać wylęgarnię kłopotów? normy emisji i zanieczyszczenia środowiska też mają gdzieś. Albo udajemy, że coś robimy, albo utrzymujemy reżim, bo tak taniej kupić tv, plastiki i ubrania i zatruć przy okazji i samych siebie i środowisko.

 5. sd

  dodam że NATO powinno potraktować epidemię jak poligon ćwiczeń w ramach scenariusza ataku biologicznego na państwa NATO. Jak widać kompletna klapa, zamiast tego walka kto pierwszy zgarnie kasę za prawa patentowe do szczepionki itp Gdzie wspólna baza danych genomów wirusa, skanów zdjęć płuc chorych na róznych etapach choroby. Tymczasem to polskie firmy publikują za darmo informacje dotyczące darmowych substratów do produkcji fosforanu chlorochiny (leku malarycznego podobno skutecznego w leczeniu COVID19), profesor Drąg z Wrocławia publikuje dane o enzymie uczestniczącym w replikacji RNA wirusa, polscy naukowcy są we wiodących zespołach w Niemczech, Australii itp. I znowu Poland saves the World :)

 6. Naszelnik

  Perezydend Du.a miał wielki udział w udrożnieniu mostu powietrznego z chinami....., podpisał coś???

  1. Stoltenberg

   Pewnie musial prosic Chinczykow aby ci zechcieli nam sprzedac sprzet, ktorego dobrowolnie juz nie produkujemy. To teraz Chiny decyduja kto bedzie mogl kupic ten sprzet a kto nie.

 7. Adam

  Teraz widzicie kto nam pomaga? A wielkie USA cicho siedzi. Gdy opadnie kurz po virusie. Zobaczycie kto będzie rozdawał karty.

  1. Rex

   Przecież fabryki tych produktów są w Chinach a nie w USA. I to nie jest pomoc tylko zwykły biznes, sprzedają te produkty każdemu

  2. Stoltenberg

   Przeciez te produkty sa kupowane... A sa kupowane w komunistycznej republice Chin dlatego ze Europa dobrowolnie zrzekla sie suwerennosci w wielu, jak sie okazuje krytycznych dziedzinach, po to zeby placic pare groszy mniej za maske. Teraz to Chinczycy decyduja kto dostanie ten ratujacy zycie material a kto nie. Smutne.

 8. Michał

  Bez spółki LOT i nowoczesnej floty samolotów, którą Donald Tusk chciał sprzedać, nie byłoby tej pomocy. Bezpośrednio przedkłada się to na zdrowie i życie nas wszystkich.

  1. Davien

   To poleciałby jakiś AN w ramach SALIS a sprzedaż LOT-u nie oznaczałaby że te maszyny by nagle sie teleportowały z Polski tylko ze byłby inny własciciel. i kiedy to niby LOT chciano sprzedac??

  2. gugluk

   Zapomniałeś o aferze Amber Gold i spółce OLT ? Szybko .

  3. Buahhahahaha

 9. Stary Grzyb

  Maseczki, rękawiczki, kombinezony, testy - i nie tylko my, ale cała Europa może liczyć głównie na "most z Chinami". Ciekawe, czy COVID 19 doprowadzi do jakiegoś oprzytomnienia - osobiście bardzo wątpię...

  1. Polarny Miś

   W chinach na pewno

  2. Stary Grzyb

   Gdyby się sprawa nie rozlała na Zachód, to w Chinach problem jakiegoś Wuhan, który razem z całą prowincją Hubei stanowi około 4% chińskiej ludności i gospodarki, i kwarantanny całego tego obszaru, w ogóle by nie zaistniał, tym bardziej, że w Chinach śmiertelność wyniosła około 5%, a 5% od 60 mln to 3 mln, więc gdyby co, to takich wielkości tamtejsza statystyka pewnie w ogóle nie zauważa. Innymi słowy, z ich punktu widzenia - gdyby nie ostuda z Zachodem - nie ma po czym przytomnieć, nic w ogóle nie zaszło.

  3. Mikroszkop

   Zaszło zaszło.... Duży przemysł nadal pracuje na 50% a mały biznes wciąż leży. Zmieniła się polityka, teraz nie liczy się wzrost gospodarczy tylko utrzymanie zatrudnienia.

 10. who knows

  Dalej nie wiadomo skąd to dziadostwo wypłynęło, ale nadal jest możliwe że z Chin, czyli patrząc przez pryzmat historii to tak, jak by zrujnowana przez Niemcy Polska po II WŚ kupowała od Niemców cement i beton do odbudowy kraju.

  1. Matnet

   bardzo trafny komentarz, znowu dajemy zarobić obcym, do tego winowajcom, a myślę że nawet celowym sprawcom tej epidemii i celowo podsycanej paniki

  2. ech

   Wiesz po setkach lat podbojow Chin zrez Europe (np powstanie bokserow) niech choc troszke sobie odbija. JAkas sprawiediwosc musi byc. Choc oni nam prznajmij sprzedaja a nie podbijaja.

  3. dim

   Zauważ, ta panika nie wzięła się stąd, że ogłosili ją Chińczycy. A stąd, że widząc już, co dzieje się w Chinach, w Euro/Ameryce dalej nie robono zupełnie nic. Ale to nie jest Chińczyków wina.