Reklama

Geopolityka

Duda na Ukrainie. Weźmie udział w obchodach Dnia Niepodległości

Fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent Andrzej Duda przybył w niedzielę do Kijowa, gdzie w poniedziałek weźmie udział w szczycie Platformy Krymskiej, a we wtorek - w obchodach Dnia Niepodległości Ukrainy; tego dnia spotka się także z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Możliwe, że we wtorkowej defiladzie z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy wezmą udział także polskie myśliwce F-16.

Zgodnie z programem wizyty w poniedziałek w godzinach przedpołudniowych Duda będzie uczestniczył w obradach Inauguracyjnego Szczytu Platformy Krymskiej. Jak przekazał PAP i IAR szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, szczyt ten jest "ważnym elementem budowy poparcia regionalnego i międzynarodowego dla integralności terytorialnej Ukrainy i podkreślenia niezgody na jakiekolwiek działania rosyjskie na terenie okupowanego Krymu".

Platforma Krymska to zainicjowany przez Ukrainę projekt poświęcony problematyce okupowanego od 2014 roku Półwyspu Krymskiego. W poniedziałek odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach tego formatu. Do udziału w rozmowach zaproszenie zostali liczni szefowie państw i rządów oraz przedstawiciele organizacji międzynarodowych.

W poniedziałek po południu prezydent Duda spotka się z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid, prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem i prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą. Tego samego dnia polski prezydent i szefowie innych delegacji odwiedzą też Biuro Platformy Krymskiej.

Późnym popołudniem w ambasadzie RP w Kijowie prezydent Duda spotka się z Polakami mieszkającymi na Ukrainie i członkami Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie. Ostatnim punktem w prezydenckim programie na poniedziałek jest udział w uroczystym koncercie w Operze Narodowej Ukrainy im. Tarasa Szewczenki, organizowanym z okazji 30-lecia niepodległości Ukrainy.

Wtorek - trzeci dzień wizyty prezydenta - rozpocznie się od udziału Andrzeja Dudy w odbywających się tego dnia w Kijowie uroczystościach z okazji 30-lecia niepodległości Ukrainy.

W ramach obchodów Dnia Niepodległości w Kijowie odbędzie się duża defilada, na której obok żołnierzy będzie także sprzęt wojskowy - zarówno na ziemi jak i w powietrzu. Z danych serwisu Flightradar24 wynika, że nad Kijowem lot wykonał co najmniej jeden polski samolot F-16. Możliwe więc, że w defiladzie wezmą udział również polskie myśliwce.

Reklama
Reklama

Tego dnia zaplanowano także spotkanie prezydenta Dudy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Według ministra Kumocha będzie to "bardzo istotna rozmowa, ponieważ po niemiecko-amerykańskim porozumieniu o de facto tolerowaniu działania (gazociągu) Nord Stream 2 wystąpił niestety deficyt bezpieczeństwa w całej części Europy".

Na koniec wizyty prezydent Duda odwiedzi Centrum logistyczne "BIOKON", gdzie weźmie udział w przekazaniu pomocy solidarnościowej dla Ukrainy. Będzie to m.in. sprzęt medyczny, mający pomóc w walce z pandemią Covid-19.

PAP/Defence24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama