Reklama

Geopolityka

Donbas: ukraiński pogranicznik oślepiony laserem

Fot. mvs.gov.ua
Fot. mvs.gov.ua

Przeciwnik używa wysokoenergetyczne broni – tak zwanych laserów oślepiających – poinformowała ukraińska Straż Graniczna, opisując incydent w rejonie Marjinki w którym poważnie ranny został jeden funkcjonariusz. Porażono go promieniem lasera z terytorium kontrolowanego przez prorosyjskich separatystów. Co warto zaznaczyć, lasery oślepiające są zakazane od 1995 roku specjalnym protokołem uzupełniającym do Konwencji Genewskiej.

Jak podaje ministerstwo spraw wewnętrznych Ukrainy funkcjonariusz Straży Granicznej doznał poważnego poparzenia siatkówki oka, podczas obserwacji przez lornetkę linii demarkacyjnej pomiędzy siłami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami w drugiej połowie maja bieżącego roku. Porażenie wzroku nastąpiło, jak ustalili lekarze, w wyniku trafienia promieniem wysokoenergetycznego światła, czyli lasera. Został on wyemitowany z terenu kontrolowanego przez siły rosyjskie i separatystów.

Nie jest to pierwszy tego typu przypadek podczas konfliktu w Donbasie. W 2016 roku oślepionych zostało trzech ukraińskich pograniczników i żołnierzy. Od 2014 roku siły podległe ministerstwu obrony i ministerstwu spraw wewnętrznych Ukrainy zarejestrowały co najmniej sześć dobrze udokumentowanych i potwierdzonych incydentów z użyciem wobec ludzi laserów oślepiających o mocy mogącej spowodować trwałe uszkodzenie wzroku. Próbowano również uszkodzić w ten sposób systemy optoelektroniczne samolotów i bezzałogowców strzegących granicy z Rosją oraz z terenami okupowanymi. Celem "laserowego oślepiania" są również systemy i członkowie misji OBWE na Ukrainie, chociaż w wsród nich nie było dotąd przypadków nieodwracalnego uszkodzenia wzroku. 

Sprawa jest o tyle poważna, że użycie tego typu broni przeciw ludziom jest zakazane od 1995 roku. Kwestii tej dotyczy „Protokół w sprawie laserowych broni oślepiających”, będący jednym z 4 protokołów uzupełniających obecnie obowiązującą „Konwencję o zakazie lub ograniczeniu użycia pewnych broni konwencjonalnych” z roku 1980. Pozostałe trzy dotyczą: zakazu użycia niewykrywalnych odłamków; zakazów lub ograniczeń użycia min, min-pułapek i innych urządzeń oraz zakazów lub ograniczeń użycia broni zapalających.

Reklama

Komentarze (10)

 1. zxcvb

  Nie ma żadnych filtrów polaryzacyjnych, które by osłabiły działanie lasera ?

  1. xxx

   są ale tanie to nie jest. Wygląda że trzeba będzie...

  2. polski podatnik

   Zależy kto będzie robił. Jak armia profesorów z WAT na 10 letni program opracowania i wdrażania a potem jakiś przetarg na wytwarzanie to będzie kosztować fortunę. Jak zamówisz w Chinach lub dopuścisz cywilne firmy bez koncesji \"na produkcję uzbrojenia\" w otwartym przetargu to wyjdzie grosze (ale wyobrażasz sobie, by w Polsce do przetargu np. na pistolet, dopuszczono producenta plastikowych narzędzi ogrodniczych? - a tak zrobiono w Austrii, dzięki czemu powstał słynny Glock 17. U nas nawet nie mogłaby startować - nie dość, że brak koncesji na produkcję wojskową, to jeszcze \"brak doświadczenia\"... I pewnie jeszcze zamknięto by projektantów za nielegalną produkcję broni... I jeszcze jedno: twórca Glocka zamiast zlecać założenia projektowe profesorom z austriackiego WAT czy austriackim generałom, wymogi pistoletu stworzył przy... piwie z austriackimi żołnierzami. Piwiarnia była w pobliżu zakładów i tam chodził on i żołnierze na piwo, tam dowiedział się o przetargu i tam żołnierze opowiadali mu jaki by chcieli \"idealny pistolet\"...). Chińska maska spawalnicza z wizjerem automatycznie przyciemnianym gdy sensor wykryje światło łuku elektrycznego kosztuje kilkadziesiąt złotych w detalu (czyli u wytwórcy połowę z tego albo mniej). Nie ma prawdziwego powodu (poza wałkiem na podatnikach, jak w przypadku większości dostaw dla wojska i brakiem wolnego rynku poprzez jego ograniczanie koncesjami wydawanymi \"po urzędniczym uważaniu\".) by to kosztowało więcej...

 2. evngero

  Od kiedy to Rosja przejmuje się podpisanymi traktatami, porozumieniami...

  1. Davien

   Jedynie wtedy kiedy są dla niej samej jako jedynej wygodne.

 3. As

  Jak można wierzyć, że Rosja będzie przestrzegała porozumień jakichkolwiek?

 4. realista

  Wszelkie porozumienia podpisywane z Rosją to makulatura.

  1. sża

   A wiarygodność SBU po ostatniej akcji z Babczenką [ten co go zabili i uciekł] jest obecnie zerowa...

  2. Davien

   Chyba ze w rosji ale nie gdzie indziej. :)

  3. ass

   jakby kiedykolwiek byla wieksza

 5. lidzbark

  Właśnie wczoraj się okazało że jednak mistrzami w propagandzie i oszustwie okazali się Ukraińcy. Nawet Europa Zach. się wściekła...

  1. POLAK

   ruSSkich nic nie przebije, a Ukrainę lubimy w przeciwieństwie do was :P

  2. lol

   Krym i Donbas pewnie dalej są Ukraińskie, tylko Kijów prowadzi tam jakąś prowokację przeciw ruskim.

 6. Davien

  Czyli norma wśród działań rosyjskich i kontrolowanych przez rosje terrorystów.

  1. Yugol

   Poczytaj sobie o Kosowie. Od terroryzmu do państwowości z bazą USA. Już nie będę ci naliczać całą kartotekę Interpolu tego tworu uznanego za dollary pod auspicjami światowego szeryfa. \"Owszem to są dranie ale to są nasze dranie\" słowa Hilary Clinton wszystko mówią za siebię.

  2. Bardzo ciekawy odpowiedzi

   Davienku, a powiedz nam jak systemy obronne na amerykańskich helikopterach, np. takie AAQ-24 Nemesiz, rozróżniają, że to nie soczewka optyki wrogiego opl z dalmierzem laserowym, tylko \"ukraiński pogranicznik z lornetką z dalmierzem laserowym\" i nie dają \"pogranicznikowi\" po oczach laserem? No niestety, ale jak się do Donbasu ściągnęło amerykańskie Javeliny, to trzeba się liczyć z tym, że przeciwnik każdą wykrytą soczewkę (są do tego skanery laserowe - to rosyjski wynalazek, do wykrywania snajperów itp. skopiowany na Zachodzie) traktuje jak zagrożenie ppk czy działem czołgowym i włącza zakłócanie laserowe... Owszem, dalmierze laserowe itp. mają \"tryb bezpieczny dla wzroku\", ale na czas pokoju - w czasie wojny używa się pasm skuteczniejszych, o większym zasięgu, ale niebezpiecznych dla wzroku, to samo dotyczy systemów zakłócających. Konwencja zabrania systemów broni CELOWO oślepiających trwale, ale w najmniejszym stopniu nie zabrania np. dalmierza, którego głównym celem jest pomiar odległości samolotu, a oślepienie pilota, to poboczny efekt. Jak ktoś myśli, że amerykańskie lasery, które niszczą drony i które tak podniecają Daviena, są nieszkodliwe dla wzroku, to jest zwyczajnym idiotą.

  3. Davien

   Moze tak panie nieuk że uzywaja systemów wykrywajacych start rakiety i jej lot?? No ale wiem ze dla was w rosji to czarna magia:)) reszty bajek które tu wypisujesz nie ma nawet sensu komentować by sie do twojego poziomu ne zniżać

 7. PKP kargo

  Było podglądać sąsiadów... Za 500zl miesięcznie... Pożyteczny... A poroszenko w tym czasie liczył dolary za swoją czekolade w Moskwie...

  1. Givi

   Jakich sąsiadów ? To nie są zadni sąsiedzi tylko zwykli bandyci. Ruscy bandyci którzy napadli na Ukrainę.

  2. Davien

   Tia niby jakich sasiadów bo Donbas zajęli bandyci i terrorysci z Rosji.

  3. sża

   Chciałem jedynie zauważyć, że Donbas zamieszkują w zdecydowanej większości Rosjanie i to już od wielu pokoleń. Gdyby nie ustawa językowa Kijowa i lansowany przez nowe władze kult Bandery i UPA, to zapewne buntu by nie było.

 8. ROBERT T

  A CZY ROSJA PODPISAŁA TEN DOKUMENT?

  1. Sebastian

   Rosja podpisała dokument w którym gwarantuje bezpieczeństwo granic Ukrainy w zamian za utylizację broni jądrowej przez nią, dokument podpisały także Niemcy . O ile Niemcy nie zmieniły fizycznie granic Ukrainy jak na razie, to Rosja tak.

  2. Banan

   To amerykanie dali taką gwarancję nie rosjanie.

  3. Wesoły Lolo

   Witając przystąpienie Ukrainy do Układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej jako Państwa Nienuklearnego, Mając na uwadze zaangażowanie Ukrainy w eliminacje broni jądrowej z jej terytorium w określonym okresie czasu, Zauważając zmiany w sytuacji bezpieczeństwa światowego, obejmujące zakończenie zimnej wojny, które doprowadziły do powstania warunków do głębokiej redukcji sił nuklearnych, Potwierdzają co następuje: 1. Federacja Rosyjska, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Stany Zjednoczone Ameryki potwierdzają swoje zaangażowanie, zgodnie z zasadami Aktu Końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w poszanowanie niezależności i suwerenności istniejących granic Ukrainy; 2. Federacja Rosyjska, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Stany Zjednoczone Ameryki potwierdzają swoje zobowiązanie do powstrzymania się od stosowania groźby lub użycia siły przeciw integralności terytorialnej bądź politycznej niezależności Ukrainy, i że żadna broń w ich posiadaniu nigdy nie zostanie użyta przeciw Ukrainie, chyba że w samoobronie lub w przypadkach zgodnych z Kartą Narodów Zjednoczonych; 3. Federacja Rosyjska, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Stany Zjednoczone Ameryki potwierdzają swoje zaangażowanie, zgodnie z zasadami Aktu Końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w powstrzymanie się od przymusów ekonomicznych zmierzających do podporządkowania swoim własnym interesom realizacji przez Ukrainę praw nieodłącznie związanych z jej suwerennością aby w ten sposób osiągnąć korzyści jakiegokolwiek rodzaju; 4. Federacja Rosyjska, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Stany Zjednoczone Ameryki potwierdzają swoje zaangażowanie w poszukiwanie natychmiastowych działań Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych celem dostarczenia pomocy Ukrainie, jako Państwu Nienuklearnemu stronie Układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej, gdyby Ukraina stała się ofiarą aktu agresji lub obiektem groźby agresji, w których stosowana jest broń jądrowa; 5. Federacja Rosyjska, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Stany Zjednoczone Ameryki potwierdzają, w przypadku Ukrainy, swoje zaangażowanie do nie stosowania broni jądrowej przeciw jakiemukolwiek Państwu Nienuklearnemu stronie Układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej, chyba że w przypadku zaatakowania ich, ich terytoriów zależnych, ich sił zbrojnych lub ich sojuszników przez takie państwo w połączeniu lub w sprzymierzeniu z Państwem Nuklearnym; 6 Ukraina, Federacja Rosyjska, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Stany Zjednoczone Ameryki będą się konsultowały w przypadku powstania sytuacji, w której pojawiłyby się wątpliwości dotyczące powyższych zobowiązań. Memorandum wchodzi w życie po jego podpisaniu. Mogę ci wkleić po rosyjsku, jak po polsku nie rozumiesz onuco!

 9. King

  Konwencje zakazujące stosowania? Rosji nie dotyczą żadne konwencje. Skoro zastosowali niedawno broń chemiczną, to czemu nie mogę teraz laserów przeciw ludziom? Broń biologiczną też pewnie niedługo \"przetestują\".

  1. tylko Basta

   @King Czy mógłbyś wskazać gdzie i kiedy \"zastosowali niedawno broń chemiczną \" ?

  2. xawer

   W Anglii przeciwko Skripalom. W teatrze na Dubrowce. Dawne dzieje, zamordowali Banderę w RFN a nowsze prawdopodobnie w Syrii(zbyt usilnie przeszkadzają w zbadaniu ataków chemicznych)

  3. russkie to mordercy cywili...

   W Syrii, wielokrotnie, przy użyciu śmigłowców i bomb beczkowych. Dobrze udokumentowane.

 10. turpin

  Min Ławrow: \"Laser?... Jaki tam laser? Wszystkie rosyjskie lasery w tym czasie skierowane były w przeciwną stronę, na co mamy dowody w postaci dokumentacji, sprawozdawczości, a także zeznań licznych naocznych świadków.. Na słoneczko musiał się zapatrzyć, i tyle...\"

Reklama