Reklama

Geopolityka

Donbas: tzw. "separatyści" rozmieszczają czołgi i artylerię

Fot. Andrew Butko/Wikimedia/CC BY-SA 3.0
Fot. Andrew Butko/Wikimedia/CC BY-SA 3.0

Wspierani przez Rosję separatyści w Donbasie na Ukrainie rozmieścili haubice i czołgi, łamiąc zasady linii rozgraniczenia - wynika z raportu Specjalnej Misji Monitorującej (SMM) OBWE. Zarejestrowano tam też bojowe wozy piechoty.

Dron SMM zarejestrował trzy haubice, 15 czołgów i siedem bojowych wozów piechoty na poligonie znajdującym się na terenie niekontrolowanym przez władze w Kijowie w pobliżu miejscowości Nowoseliwka. Sprzęt rozmieszczono wbrew regułom linii rozgraniczenia - czytamy w raporcie z 12 sierpnia.

Napisano też, że zarejestrowano 13 bojowych wozów piechoty na kontrolowanej przez Kijów części obwodu donieckiego i ługańskiego, w tym w pobliżu osiedla mieszkalnego.

Zaznaczono również, że separatyści znów ograniczali swobodę przemieszczania się członków SMM na punktach kontrolnych.

Minionej doby w ostrzale ze strony bojowników ranny został jeden ukraiński żołnierz - poinformował w piątek rano sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy. Dzień wcześniej w ostrzałach zginął cywil i został ranny żołnierz, ostrzelano wioski.

Trwające od 2014 roku walki między siłami ukraińskimi a rebeliantami na wschodzie Ukrainy pochłonęły - jak się ocenia - ponad 13 tys. ofiar śmiertelnych.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (10)

 1. Olender

  Oby te manewry Zapad 2021 nie były ostatnimi manewrami bez wojny...

  1. Wawiak

   Aby ten warunek spełnić nie trzeba wcale wiele - wystarczy, by pokój miłująca Rosja przestała organizować te manewry, symulujące "deeskalujące" ataki nuklearne na swoich sąsiadów, którzy chcą od niej jedynie tego, by trzymała się swoich granic i nie wtrącała się w ich wewnętrzne sprawy oraz nie próbowała z nich znowu robić swojej strefy wpływów. Sąsiedzi nie mają także nic przeciwko prowadzeniu normalnych, uczciwych interesów z Federacją Rosyjską.

 2. Lider opozycji

  To jest zabawa :* w bierki

 3. wojak

  Czas wypróbować javeliny...

  1. fru go

   Zostałeś przeszkolony,Wania ?

  2. Valdore

   Ty sie martw czy zdarzysz zwiac z płonącego ruskiego czołgu po spotkaniu z Javelonem.

  3. ///

   Ukraincy to też ruskie czyli będą strzelać sami do siebie?

 4. Piękne rumuniatko

  Przejdzie, nie przejdzie... Wojna jaka wojna... Teraz Ukraina się rozwija wspaniałe... Tam ginie mniej ludzi niż w Polsce na drogach ... Oprócz tego dostają najwięcej w Europie pomocy finansowej

  1. Ja Sam

   Dokładnie. Rozwija się do samego dna

  2. Valdore

   Nie dodałes tylko że piszesz o Rosji.

  3. czarno to widzę

   Ukraina tak bardzo się rozwija, że niedługo większość jej obywateli aby przeżyć znajdzie się w Polsce...

 5. ito

  Zgodnie z tym, co podaje misja OBWE to samo robią od dłuższego czasu wojska rządowe. Czyli po raz kolejny uzgodnienia okazały się warte tyle, ile papier na którym je spisano.

 6. Wania

  Putin ma na swoich rękach krew tych ludzi. Ale w sumie chce być jak Stalin. Śmierć ponad 10 tys ludzi to już dla nich tylko statystyka. Życie ludzi w Rosji niewielkie ma znaczenie.

  1. Frania

   Rosja nie ma takiej ilości ludzi jak miał czołowy morderca świata do dyspozycji ... ale faktem jest że mentalności od tamtej pory nie zmienili więc możesz mieć rację.

  2. Wasko

   Jaka jest mentalność Rosjan, wystarczy przeczytać ,, Listy z Rosji ,, Custine, albo spojrzeć na historię Iwana Groźnego . Dobry Car ( władca ) to groźny władca którego się ludzie boją. A dobroć to oznaka słabość. Jak masz siłę lać w mordę wszystkich jak leci i lejesz to widać masz takie prawo silniejszego. Prawo wywodzące się prosto ze stepów kiedy to Moskwiczanie naginali swe karki Mongołom przez kilka wieków i tak im zostało i tak im się jak widać spodobało. Mają to we krwi , prymitywna siła i służalczość wobec siły. Więc wojna to kwestia czasu. A do tego dochodzi iscie bizantyjska dyplomacja której cel uświęca środki.

  3. lili

   Jak w Polsce patrząc na uzbrojenie.

 7. Polish blues

  A nasi umiłowani przywódcy właśnie wyprowadzają wojska USA z Polski....

  1. Pio

   jeśli by wyszli przez tvn to wybacz ale ich pobyt i gwarancje były tyle warte co nic, zostawili by nas jak z Nord stream2

  2. AXM

   Dzisiaj rząd w Afganistanie widzi ile są warte gwarancje USA :) Ukraińcy też myśleli że trafili pod boskie skrzydła USA oddając ruskim broń jądrową...

  3. lolo

   Bo polski rząd chce by było w miarę normalnie. Zostawią sobie 49% i tyle. Tak jak w Austrii.

 8. Taka prawda

  I znowu CrY.

 9. DDR

  Putango czeka na dokończenie NS2 i jazda Już słyszę to głębokie zaniepokojenie UE Niemiec i Francji

  1. Kup Wania maść na odciski i przy okazji na odmrożenia. Bo widzę że nie możesz się doczekać. Słychać jak nogami przebierasz.

 10. Adam S.

  Dobra nowina, obserwatorzy OBWE zaczynają odzyskiwać wzrok.

Reklama