Reklama

Geopolityka

Domniemany "mózg" zamachów paryskich współpracuje z policją

Fot. politie.be
Fot. politie.be

Uważany za koordynatora listopadowych zamachów w Paryżu Salah Abdeslam, schwytany w Belgii, współpracuje z policją i sprzeciwi się ekstradycji do Francji - powiedział jego adwokat Sven Mary. Interpol zalecił podwyższenie czujności na granicach. 

Abdeslam oraz jeden z jego wspólników, lekko ranni podczas piątkowego aresztowania w Brukseli, opuścili w sobotę szpital Saint-Pierre. Abdeslam razem z adwokatem spotkał się z belgijskim śledczym, który zdecyduje, czy wydać oficjalny nakaz aresztowania urodzonego w Brukseli podejrzanego.

Szef francuskiego MSW Bernard Cazeneuve powiedział w sobotę, po rozmowie z prezydentem Francois Hollande'em, że liczy na ekstradycję Abdeslama, aby stanął on przed sądem we Francji.

Cazeneuve nazwał aresztowanie Abdeslama "potężnym ciosem" w Daesh, które przyznało się do zamachów paryskich. Ostrzegł jednak, że zagrożenie nowymi zamachami pozostaje "nadzwyczaj wysokie". Wcześniej Hollande zwołał spotkanie poświęcone sprawie bezpieczeństwa i zapowiedział, że nastąpi wiele aresztowań, aby rozbić siatkę terrorystyczną, o wiele większą niż podejrzewano początkowo.

Premier Belgii Charles Michel oświadczył, że "walka jeszcze się nie skończyła". Belgijski rząd zapowiedział, że 3. poziom alertu antyterrorystycznego (w czterostopniowej skali) w kraju pozostaje bez zmian.

Belgijski prokurator federalny Eric Van der Sypt powiedział, że śledczy ma na decyzję o aresztowaniu Abdeslama 24 godziny od zatrzymania, ale termin ten przedłużono o cały dzień. Następnie Abdeslam będzie musiał stawić się na rozprawie wstępnej i wtedy sąd podejmie decyzję o przedłużeniu mu aresztu na miesiąc.

"Jeśli zacznie mówić, to przypuszczam, że będzie to oznaczać dłuższy pobyt w Belgii - dodał Van der Sypt. - Ale wcześniej czy później zostanie wydany Francji".

Premier Michel na konferencji prasowej powiedział, że nie ma nic przeciwko ekstradycji, ale chce, żeby uszanowano w pełni belgijską procedurę prawną, która "może potrwać co najmniej kilka tygodni".

Po czterech miesiącach poszukiwań belgijska policja schwytała Abdeslama razem z czterema innymi osobami podejrzanymi o związek z zamachami z 13 listopada ub.r. w Paryżu, w których zginęło 130 osób.

Zatrzymań dokonano podczas zakrojonej na szeroką skalę operacji policji, wojska i sił specjalnych przeprowadzonej w Brukseli, w dzielnicy Molenbeek, skąd pochodzi 26-letni Abdeslam. Jego rola nie jest do końca jasna, ale uważa się, że odpowiadał przynajmniej za ich logistyczne przygotowanie i prowadził jeden z samochodów użytych podczas zamachów.

Najważniejszymi poszukiwanymi są teraz Mohamed Abrini, też pochodzący z Molenbeek, oraz mężczyzna znany pod pseudonimem Sufian Kajal.

Paryskie zamachy, do których przyznało się Daesh, w dużej mierze zostały przygotowane w Brukseli przez mieszkających tam Francuzów arabskiego pochodzenia. Część z nich zginęła samobójczą śmiercią podczas ich przeprowadzenia, tak jak brat Abdeslama - Brahim.

Interpol poinformował w sobotę, że zalecił 190 państwom członkowskim wzmożenie czujności przy kontrolach granicznych, ponieważ na wiadomość o aresztowaniu Abdeslama jego pomocnicy mogą starać się uciec z Europy.

"Na razie jest za wcześnie, by spekulować, w jaką stronę potoczy się śledztwo; wszyscy powiązani jakoś z Abdeslamem będą się martwić, że zostaną wytropieni i będą starali się umknąć - podał w oświadczeniu sekretarz generalny Interpolu Juergen Stock. - Jest teraz ważne, by kontynuować współpracę i przeprowadzać gruntowne kontrole na podstawie dostępnych informacji, by nie dopuścić do wymknięcia się podejrzanych".

W tym celu Interpol zachęca kraje członkowskie do korzystania z bazy danych skradzionych lub zaginionych dokumentów podróżnych SLTD, w której znajduje się 250 tys. paszportów syryjskich lub irackich. SLTD została założona przez Interpol w 2002 roku po zamachach z 11 września 2001 roku w USA, aby ułatwić zatrzymywanie "terrorystów lub przestępców podróżujących z cudzymi dowodami tożsamości".

PAP - mini

 

Reklama

Komentarze (1)

 1. Realista

  dlaczego za masowe morderstwo kodeks karny krajów zachodniej UE nie przewiduje kary śmierci zabijając tyle osób w oczach ludzi myślących logicznie stracił prawa człowieka

  1. pong

   Nie, nie stracił praw człowieka.

  2. pragmatyk

   jestem za tym aby kara śmierci była dopuszczalna za akt terroru, wielokrotne zabójstwo. choć nie rozwiązuje to problemu, w pierwszej kolejności surowe kary za nawoływanie do terroryzmu, umieszczanie instrukcji w internecie, trzeba zacząć od tej strony.

Reklama