Reklama

Geopolityka

David Cameron z wizytą w Kijowie

Autor. ZelenskyyUa/X

Nowo wybrany szef brytyjskiego MSZ i były premier Wielkiej Brytanii David Cameron odbył swoją pierwszą wizytę roboczą w nowej roli. W Kijowie spotkał się z prezydentem Ukrainy, a tematem rozmów były m.in. kwestie bezpieczeństwa.

Reklama

Rozmowa prezydenta i ministra dotyczyła m.in. współpracy w dziedzinie obrony. Zełenski zwrócił uwagę, że przed początkiem zimy priorytetem jest wzmocnienie systemu obrony przeciwlotniczej, by chronić obywateli i infrastrukturę krytyczną przed ostrzałami ze strony Rosji. Omówiono też sytuację bezpieczeństwa na Morzu Czarnym i funkcjonowanie alternatywnego tzw. korytarza zbożowego, a także proces ukraińskiej integracji euroatlantyckiej.

Reklama
Reklama

„To jest bardzo ważne, szczególnie teraz, kiedy świat poświęca uwagę nie tylko sytuacji na polu walki na Ukrainie. Jesteśmy wdzięczni za twarde poparcie dla Ukrainy ze strony Wielkiej Brytanii. Jesteśmy wdzięczni za ciepłe przyjęcie ukraińskich obywateli w Wielkiej Brytanii. I cieszymy się, że przyjechał pan na Ukrainę” - powiedział Zełenski, cytowany przez swoje biuro.

Czytaj też

Wizyta ta pokazuje również ciągłość i konsekwencje dotychczasowej polityki Wielkiej Brytanii w stosunku do Kijowa. To swego rodzaju niewerbalny sygnał, że wojna na Ukrainie oraz bezpieczeństwo w Europie Wschodniej są priorytetem obecnej polityki Londynu.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama