Reklama

Geopolityka

Czy Iran zbuduje bombę atomową? [SKANER Defence24]

Fot. Hosein Velayati -ypa.ir, licencja CC BY 4.0, commons.wikimedia.org
Fot. Hosein Velayati -ypa.ir, licencja CC BY 4.0, commons.wikimedia.org

Irański program atomowy i przede wszystkim możliwość rozwoju broni atomowej w tym państwie stanowią jeden z najważniejszych problemów współczesnej polityki międzynarodowej nie tylko w odniesieniu do samego regionu Bliskiego Wschodu. Dlatego też, w najnowszym Skanerze Defence24 pojawia się próba odpowiedzi na pytanie czy rzeczywiście stronie irańskiej potrzebna jest broń atomowa i jakie są możliwości powrotu Stanów Zjednoczonych do realizacji zapisów umowy z Iranem z 2015 r. (Joint Comprehensive Plan of Action JCPOA).

W najnowszym odcinku Skaner Defence24 gośćmi Jacka Raubo (Defence24.pl) są znani polscy eksperci od Iranu - dr Robert Czulda (Uniwersytet Łódzki) oraz prof. UAM dr hab. Przemysław Osiewicz (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). Eksperci odnieśli się do problematyki irańskiego programu atomowego, widzianego z perspektywy relacji regionalnych na Bliskim Wschodzie, a także postrzegania go w skali globalnej jeśli chodzi o współczesną rywalizację mocarstw. Rozmowa dotyczyła również obecnego stanu irańskich sił zbrojnych oraz motywów stojących za kolejnymi pokazami siły, które stają się naturalnym narzędziem w realizacji polityki zagranicznej Iranu. Zaproszeni eksperci ocenili również możliwość powrotu Stanów Zjednoczonych do układu z 2015 r. w kontekście pojawienia się nowej administracji Joe Bidena w Białym Domu.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Hhg

  Ja bym raczej sie zastNowil dlaczego Polska nie buduje wlasnej broni A? I dlaczego u nas w publiczej dyskusji wieli madrych glow to temat tabu? Tylko bartosiak cos o tym przebąkiwal

  1. Fsaa

   Bo wróciłaby by seria wypadków wśród polskiej kadry naukowej. Po za tym na takie badania trzeba mieć pieniądze a te są potrzebne na broń którą będziemy mogli użyć bojowo.

 2. ja

  A niech zbuduje. Życzę im tego z całego serca.

  1. Gus

   A czy europie sa na reke arabskie/perskie kraje z bombami atomowymi. Prosze sie cofnac w historii 500lat wstecz.

  2. SimonTemplar

   Pakistan ma. I jakoś wojny nie rozpoczął. Izrael tez ma około 200 głowic w tym około 50 jest stale wymierzona w stolicę krajów arabskich i najwieksze europejskie w tym Warszawę. Opcja Samson jako doktryna obronną Izraela nic ci nie mówi?

 3. Viki

  LOL. Oni już mają taką bombę.

 4. prawda

  Sądzę że Iran już ma bombe atomową a jeżeli nie to oby jak najszybciej

Reklama