Reklama

Geopolityka

Czołgowe strzelanie rezerwistów

FOTO. ST. KPR RADOSŁAW DOMINOWSKI
FOTO. ST. KPR RADOSŁAW DOMINOWSKI

Żołnierze rezerwy z Batalionu czołgów wchodzących w skład 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, przez kilkanaście dni ćwiczyli na poligonie w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim.

Według komunikatu sekcji prasowej 2 Brygady Zmechanizowanej zwieńczeniem wielodniowego wysiłku było strzelanie amunicją bojową, odbywające się zarówno w dzień jak i w nocy. Podczas ćwiczeń czołgiści korzystali z głównego uzbrojenia czołgów PT-91 Twardy, czyli armat 2A46 Rapira-3 kal. 125 mm. Czołgi prowadziły ogień na dużą odległość do figur transporterów opancerzonych. Po zniszczeniu celów, załogi wozów za pomocą broni pokładowej strzelały do figur bojowych zwalczanych zazwyczaj za pomocą karabinów maszynowych.

undefinedFOTO. ST. KPR RADOSŁAW DOMINOWSKI

Rezerwiści potwierdzili swoje indywidualne i zespołowe umiejętności otrzymując wysokie oceny z wykonywanych zadań amunicją bojową. Ćwiczenia poligonowe miały nie tylko kontekst szkoleniowy, w historii 2 Brygady Zmechanizowanej jest to pierwsze strzelanie czołgów od wielu lat.

Reklama

Komentarze (8)

 1. SAS

  W historii 2 Brygady Zmechanizowanej jest to pierwsze strzelanie czołgów od wielu lat. - Brawo!

  1. Josef

   Mówi to państwo, które chcę się brać za bary ze zmecholami na T-72B3...

  2. kim1

   Pisz za siebie. Mnie tam siłą by nawet nie zaciągnęli do T-72. Najpierw niech ci \"mądrzy\" politycy i generałowie wsiądą i pokażą jak się walczy w T-72 przeciw T72B3. Dopiero wtedy może bym się zastanowił.

 2. Made in Poland

  T-72 i PT-91 Polskie muzealne wojska pancerne,czy w razie wojny żołnierze nie będą się przypadkiem bali wsiadać to tych wraków

  1. może stonuj

   Ale co komu wypominasz, komunie że w 1990 mieliśmy PKB (kraju, nie małego województwa) na poziomie 50 miliardów $? Z TAKIEJ biedy nie wychodzi się szybkot, nawet gdyby wszystkie zwrotnice zostały ustawione prawidłowo, a nie są nawet do dzisiaj.

  2. kim1

   Co takiego? Zobacz sobie na rocznik statystyczny z tamtego okresu i nie opowiadaj bajek. W 1990 mieliśmy jeszcze rozwinięty przemysł maszynowy, hutniczy, chemiczny, stoczniowy, elektrotechniczny, samochodowy i lekki. Mieliśmy np. rozbudowaną sieć cukrowni. Zobacz dziś jakie ceny są cukru i masa w tej bogatej Polsce. Kogo na nie stać i w jakich ilościach. Wystarczyło konsekwentnie jak np. w ChRL przeprowadzić odpowiednie reformy modernizacyjne w gospodarce i dziś mielibyśmy inny dużo lepiej uprzemysłowiony kraj. Co za tym idzie więcej funduszy na modernizację armii.

 3. Infernoav

  W zasadzie nasze czołgi T-72 i PT-91 nadają się tylko do walki z BWP przeciwnika i przy sprzyjajacych warunkach z czołgami rodziny T-72, T-80 + pierwsze generację T-90. To wszystko oczywiście przy zastrzeżeniu, że podniesie się je wszystkie do standardu PT-91M2 i da im się nowoczesną amunicję. W zasadzie są to nieco odporniejsze odpowiedniki wozow wsparcia ogniowego.

 4. Marek1

  ... \"w historii 2 Brygady Zmechanizowanej jest to pierwsze strzelanie z czołgów od wielu lat\" ... no comment - słów brak ...

  1. Lewandos

   No i to świadczy o gotowości bojowej... Nawet jeśli to jedyne strzelanie dotyczyło tylko rezerwistów...

 5. czarny bez

  Czy to były strzelania \"w ruchu\". T-72 i PT-91 potrafią to jeszcze?

  1. Olaf

   A czemu mają nie potrafić? Jedynie trafiać w cel nie potrafią.

 6. red

  \"Ćwiczenia poligonowe miały nie tylko kontekst szkoleniowy, w historii 2 Brygady Zmechanizowanej jest to pierwsze strzelanie czołgów od wielu lat.\"..... ŻE CO ????

 7. Pitu pitu

  Jedyny batalion czołgów w 12 DZ

 8. mario

  Brawo rezerwiści 2BZ. Good Job!!!

Reklama